Romaleon.com

Καλαθόσφαιρα: Δεύτερη ήττα για την Εθνική U20

12 Jul 2014, 12:02 p.m.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε το βράδυ της Παρασκευής (11/7/14) η Εθνική μας καλαθοσφαιρική ομάδα ανδρών κάτω των 20 ετών, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας. Οι διεθνείς έχασαν από τη διοργανώτρια Βοσνία / Ερζεγοβίνη με 104-56 παρουσιάζοντας το ίδιο πρόβλημα όπως και στην πρεμιέρα με την Πορτογαλία. Την περιφερειακή αστοχία και γενικά την αδυναμία να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι. Συνολικά ήταν βελτιωμένη η αγωνιστική παρουσία των διεθνών μας, όμως και πάλι δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τον αντίπαλό τους.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό και πάλι για την Εθνική μας, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 11-1. Ωστόσο, φορτώσαμε με τρία φάουλ τον προσεχώς ΝΒΑερ Γιουσούφ Νούρκιτς και μειώσαμε σε 11-6. Η καλύτερη αμυντική μας παρουσία, δεν είχε την ανάλογη βελτίωση στην ευστοχία των παικτών μας (μόλις 21%) και έτσι ακολουθούσαμε στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 20-12.

Μέχρι το 15΄ σκόραραν για την Κύπρο μόνο οι Μαντοβάνι (12π.) και Ηλιάδης (6π.), ενώ με την επιθετική πολυφωνία τους οι Βόσνιοι ξέφυγαν με 31-18 και από τη στιγμή που οι διεθνείς μας δεν έβρισκαν στόχο έξω από τα 6,75μ. η διαφορά ανέβηκε στους 19 πόντους στο 17΄37΄΄ (41-22). Με 0/10 τρίποντα και 10/24 τρίποντα και ποσοστό ευστοχίας στο 29%, απέναντι στο 61% και τα 7/11 τρίποντα των γηπεδούχων, η Εθνική μας μοιραία βρέθηκε πίσω με 23 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (49-26).

Μπορεί στο γ΄ δεκάλεπτο ο Ηλιάδης να πέτυχε το πρώτο τρίποντο της Εθνικής μας, όμως η επιστροφή του Νούρκιτς πρόσθεσε δύναμη κάτω από τα καλάθια για τη Βοσνία, η οποία κυριάρχησε πλήρως και αύξανε συνεχώς τη διαφορά, κάνοντας ντάμπολ σκορ στο 26΄ (62-31)! Από το 24΄ μέχρι το 28΄ οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 13-0 και προηγήθηκαν με 69-31, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +41 (76-35). Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την ομάδα μας, με τους Βόσνιους να φτάνουν τη διαφορά πάνω από τους 50 πόντους και να κλείνουν τον αγώνα στο 104-56.

Δεκάλεπτα: 20-12, 49-26, 76-35, 104-56.

ΒΟΣΝΙΑ / ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (11/17β., 27/45δ., 13/26τρ., 29-19ρ., 27ασ., 4κλ., 11κ., 16λ.): Ζαχίραγκιτς 3 (1), Βούκοβιτς 7 (2), Νταμιάνοβιτς 4, Βράμπατς 10 (1), Ντέντιτς 15 (3), Νούρκιτς 14 (1, 9κ.), Αχμέντιτς, Αλιμπέγκοβιτς 11 (3), Ντέλαλιτς 18 (1), Μπούζα 5 (1), Γκλόγκοβατς 12, Λούλιτς 5.

ΚΥΠΡΟΣ (14/22β., 18/46δ., 2/20τρ., 15-16ρ., 10ασ., 10κλ., 16λ.): Βιράρντη, Ελευθερίου 3, Ηλιάδης 17 (1), Αριστοτέλους 2, Παπακώστας, Βασιλείου 2, Μάρκου 6, Παπαμιχαήλ, Μαντοβάνι 19, Κουμής, Αντωνίου 7 (1), Στυλιανού.

Ο πιο προσιτός αντίπαλος
Το απόγευμα του Σαββάτου (12/7/14, 15:30) η Εθνική μας θα δώσει τον πιο σημαντικό αγώνα στην πρώτη φάση, αφού θα αντιμετωπίσει τον πιο προσιτό αντίπαλο, το Λουξεμβούργο. Το πρόγραμμα των διοργανωτών έφερε δυστυχώς τους διεθνείς μας να δίνουν αυτό το παιχνίδι σε λιγότερο από 16 ώρες από την τελευταία αναμέτρησή τους, αφού αγωνίστηκαν στον τελευταίο αγώνα της Παρασκευής και τώρα στον πρώτο του Σαββάτου. Ωστόσο, ο στόχος είναι ένας και μοναδικός, η επικράτηση σε βάρος του Λουξεμβούργο, της μοναδικής ομάδας που ξεπεράσαμε την προηγούμενη χρονιά, ούτως ώστε να αγωνιστούμε στη συνέχεια για καλύτερο πλασάρισμα. Μέσα από το σκάουτινγκ οι ομοσπονδιακοί μας προπονητές θα προσπαθήσουν να βγάλουν στο παρκέ το καλύτερο δυνατόν από τους παίκτες μας για την πρώτη νίκη.

16:52
Οι βραβεύσεις στη Γενική Συνέλευση του ΠΑ.Σ.Π.
14:34
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός στα ημιτελικά Κυπέλλου Ελλάδος!
14:00
Η αποστολή της Εθνικής Ανδρών Futsal για τα φιλικά στο Μαυροβούνιο
13:37
Στις 3 Ιανουαρίου η εκδήλωση fair play και η κοπή της βασιλόπιττας
13:10
Η Εθνική Παίδων U15 νίκησε 4-0 το Μπαγκλαντές για το διεθνές τουρνουά της Ταϊλάνδης