Romaleon.com

Πρώτη νίκη για την Εθνική U20

16 Jul 2014, 5:17 p.m.

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε το απόγεμα της Τετάρτης (16/7/14) η Εθνική μας καλαθοσφαιρική ομάδα ανδρών κάτω τω 20 ετών, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας, που διεξάγεται στο Σεράγεβο της Βοσνίας / Ερζεγοβίνης. Οι Κύπριοι διεθνείς απέδωσαν το καλύτερό τους μπάσκετ στον 5ο αγώνα τους, καταβάλλοντας τη Ρουμανία (ολοκλήρωσε με 2-4 νίκες) με 61-45, έχοντας πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά. Παράλληλα, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι Ρουμάνοι τούς έδωσαν το περιφερειακό σουτ και με 11/32 τρίποντα είχαν αυτήν τη φορά παραγωγικότητα στην επίθεση. Επιπρόσθετα, δούλεψαν πάρα πολύ καλά κάτω από τα καλάθια, καθώς μάζεψαν 15 ριμπάουντ περισσότερα από τους αντιπάλους τους. Ωστόσο, και πάλι τα λάθη μας ήταν πολλά, αφού φτάσαμε στα 19, ενώ θα πρέπει να σημειώσουμε την απελπιστική αστοχία των Ρουμάνων από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, απ’ όπου είχαν μόλις 2/15!!! Βέβαια, μπορεί να τους στοίχισε και η κούραση, αφού είναι η ομάδα που δεν έκανε ενδιάμεσο ρεπό (πλην της Κυριακής) και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στον όμιλο. Παρά το ότι όλοι οι καλαθοσφαιριστές μας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στο παιχνίδι, θα μπορούσαμε να αναφέρουμε την παραγωγική βραδιά του Στέφανου Ηλιάδη, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους (6/10 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, αλλά και 7 λάθη.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν έως τώρα το καλύτερο της Εθνικής μας στο τουρνουά, αφού για πρώτη φορά στους πέντε έως τώρα αγώνες της πήρε προβάδισμα. Ξεκίνησε με 3-0, ακολούθησε σερί 0-8 των Ρουμάνων, όμως με την πολύ καλή μας άμυνα τρέξαμε με τη σειρά μας σερί 8-0 (11-8) και κλείσαμε την πρώτη περίοδο στο 14-11. Επιθετικά, πρωταγωνιστής της ομάδας μας ήταν ο Στέφανος Ηλιάδης, ο οποίος πέτυχε 9 πόντους. Η καλή εμφάνιση των διεθνών μας συνεχίστηκε και στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν ανοίξαμε τη διαφορά στους 6 πόντους (19-13) και υποχρεώσαμε τους αντιπάλους μας σε γρήγορο τάιμ-άουτ. Από το σημείο εκείνο και μετά η Εθνική μας έπαθε μπλακ-άουτ. Τα συνεχόμενα λάθη (11 σε 16 λεπτά) δεν τα πλήρωσε όσο σε προηγούμενους αγώνες, όμως οι Ρουμάνοι κατάφεραν σε ένα εξάλεπτο να τρέξουν σερί 0-9 και να προσπεράσουν με 19-22 στο 18΄27΄΄. Οι αλλαγές στο ρόστερ της ομάδας μας και η καλή παρουσία του Μαντοβάνι κάτω από τα καλάθια (9 ριμπάουντ στο α΄ ημίχρονο), έφεραν την Κύπρο να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα με σερί 6-0 και προβάδισμα με 25-22.
Με πέντε πόντους του Ηλιάδη στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, η Εθνική μας ξέφυγε με 7 πόντους διαφορά (31-24), την οποία ανέβασε στους 11 (41-30) με τη συμπλήρωση του πενταλέπτου. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Ηλιάδης (είχε μέχρι το 13΄ 17 πόντους) πέρασε στον πάγκο λόγω τριών φάουλ και δημιουργήθηκε πρόβλημα στην ομάδα μας επιθετικά, με τους Ρουμάνους να μειώνουν σε 43-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου οι Ρουμάνοι μείωσαν σε 45-39, όμως ακολούθησε ξέσπασμα της ομάδας μας και σερί 8-0, που την έβαλε μπροστά με 53-39 στο 35΄12΄΄. Όμως, το παιχνίδι δεν τελείωσε, καθώς η Ρουμανία απάντησε με σερί 0-6, μείωσε σε 53-45 και έδωσε τεράστιο ενδιαφέρον στο τελευταίο δίλεπτο. Ωστόσο, το «τέλος» γράφτηκε στο 38΄48΄΄, όταν με το 4ο τρίποντό του ο Σίμος Αντωνίου έκανε το σκορ 59-45 και λίγο αργότερα ο Ραφαήλ Ελευθερίου, ολοκλήρωσε το προσωπικό ντάμπολ-ντάμπολ (11π.-10ρ.), γράφοντας με βολές το τελικό 61-45, για να ακολουθήσουν τα πανηγύρια - ανακούφισης για τους διεθνείς μας.
Δεκάλεπτα: 14-11, 25-22, 43-36, 61-45.
ΚΥΠΡΟΣ (14/16β., 7/23δ., 11/32τρ., 35-13ρ., 12ασ., 7κλ., 2κ., 19λ.): Ελευθερίου 11 (1), Ηλιάδης 25 (6), Αριστοτέλους 2, Παπακώστας 6, Βασιλείου, Μάρκου, Μαντοβάνι 5 (15ρ.), Κουμής, Αντωνίου 12 (4), Στυλιανού.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ (2/15β., 14/40δ., 5/17τρ., 23-10ρ., 6ασ., 10κλ., 2κ., 15λ.): Ράστι, Ολάρου 2, Χορτόγλου 3 (1), Ντραγκόστσε 6, Λάζαρ, Νταμιάν 2, Τίνκου 6 (2), Στοϊκοβίτσιου 3 (1), Πάουν 9, Κομπζάρου 10, Όπρεα 4 (1).
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ 4η ΘΕΣΗ
Τον τελευταίο αγώνα της στον Α΄ Όμιλο δίνει την Πέμπτη (17/7/14) η Εθνική μας κάτω των 20 ετών, αντιμετωπίζοντας στις 18:00 την Εσθονία. Αναλόγως των άλλων αποτελεσμάτων θα εξαρτηθεί και η τελική κατάταξή μας. Σε περίπτωση που τερματίσουμε τελευταίοι στον όμιλο, τότε την Κυριακή (20/7/14) θα δώσουμε αγώνα αποφυγής της τελευταίας θέσης ολόκληρου του τουρνουά, κόντρα στην ομάδα που θα τερματίσει 7η στον Β΄ Όμιλο. Σε περίπτωση που η θέση μας είναι στην εξάδα, τότε θα παίξουμε το Σάββατο (19/7/14) με μια ομάδα του Β΄ Ομίλου (αναλόγως) και την Κυριακή θα δώσουμε τον τελευταίο αγώνα κατάταξης.
Αν χάσουμε από την Εσθονία, τότε μένουμε στην τελευταία θέση, καθώς υστερούμε στην ισοβαθμία με το Λουξεμβούργο. Αν κερδίσουμε, τότε η κατάταξή μας θα εξαρτηθεί και από το αποτέλεσμα του αγώνα Βοσνία-Λουξεμβούργο. Αν νικήσουμε και χάσει το Λουξεμβούργο, τότε θα βρεθούμε στην 4η θέση! Έτσι, ο αγώνας με την Εσθονία απέκτησε τεράστιο ενδιαφέρον.