Romaleon.com

Εθνική U20: Νέα νίκη επί της Εσθονίας

18 Jul 2014, 9:34 p.m.

Με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε της Εσθονίας με 61-72 και βρίσκεται μία ανάσα από την πρώτη οκτάδα

Μεγαλειώδη εμφάνιση και σπουδαία νίκη πέτυχε το απόγευμα της Παρασκευής (18/7/14) η Εθνική καλαθοσφαιρική μας ομάδα ανδρών κάτω των 20 ετών, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας του Σεράγεβο. Οι νεαροί διεθνείς μας επικράτησαν με 61-72 της Εσθονίας, στον τελευταίο αγώνα τους για τον Α΄ Όμιλο και θα περιμένουν μέχρι το βράδυ για να μάθουν αν σφράγισαν την είσοδό τους στην πρώτη οκτάδα του τουρνουά. Σε περίπτωση που οι γηπεδούχοι και αήττητοι Βόσνιοι κάνουν το... λογικό και κερδίσουν το Λουξεμβούργο, τότε η ομάδα μας θα τερματίσει στην 4η θέση και το Σάββατο (19/7/14) θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία (15:30) για τις θέσεις 5-8. Αν γίνει η μεγαλύτερη έκπληξη στο τουρνουά, και το Λουξεμβούργο κερδίσει τη Βοσνία, τότε η Κύπρος θα τερματίσει στην 6η θέση και θα αγωνιστεί για μια θέση από την 9η έως την 12η, με πρώτη αντίπαλο τη Γεωργία (20:30).

Το άγχος λύγισε σε κάποια σημεία τους διεθνείς μας, όμως το πάθος τους, η καλή άμυνα και το καθαρό μυαλό στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο τούς έδωσε την ευκαιρία να πανηγυρίσουν με την ψυχή τους τη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία τους. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιανναρά απέδειξαν σε ακόμα ένα παιχνίδι πως συνθέτουν ομάδα, με όλη τη σημασία της λέξεως και πως στηρίζονται στην πνευματική και σωματική ένωση για το καλό του συνόλου. Τις αδυναμίες μας στο ύψος τις κάλυψαν με τη δυνατή άμυνά τους, τη σωστή λειτουργία στα ριμπάουντ και έδειξαν πως σιγά-σιγά λύνονται και τα χέρια τους στην επίθεση. Πέτυχαν νέο εξαιρετικό αποτέλεσμα και απλώς θα πρέπει να περιμένουν έως και λίγο πριν από τα μεσάνυχτα για να μάθουν οριστικά τον αντίπαλό τους, ελπίζοντας πως θα είναι η Ολλανδία για μια θέση από την 5η μέχρι την 8η.

Το πρώτο τετράλεπτο ήταν περίπου αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, οι οποίες ήταν κοντά στο σκορ με την ομάδα μας να έχει ελαφρύ προβάδισμα. Ωστόσο, στη συνέχεια, με όπλο και πάλι την άμυνά μας, οι διεθνείς μας επιβλήθηκαν πλήρως στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 2-11 ξέφυγαν με 7-19 στο 8΄. Οι Εσθονοί έκλεισαν καλύτερα το πρώτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 5-1, που τους έφερε να μειώνουν σε 12-20. Τα λάθη και η αστοχία συνόδευσαν τις προσπάθειες των παικτών μας στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα η Εσθονία να πλησιάσει απειλητικά και να μειώσει σε 16-20, ενώ στο 14΄07΄΄ έφερε τη διαφορά στον πόντο (21-22). Η έλλειψη ηρεμίας στον τρόπο παιχνιδιού μας στοίχισε ακόμη περισσότερο, καθώς στο 14΄30΄΄ η Εσθονία ολοκλήρωσε επιμέρους σκορ 19-3 και προσπέρασε με 26-22!

Ευτυχώς που επανήλθε άμεσα η συγκέντρωση στους διεθνείς μας και χτυπώντας αρχικά μέσα στο ζωγραφιστό και ακολούθως με τρίποντο του Ηλιάδη έτρεξαν σερί 0-9 και προηγήθηκαν με 26-31 στο 18΄. Όμως και πάλι δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε για πολύ το προβάδισμα, αφού οι Εσθονοί με δύο σερί τρίποντα προσπέρασαν εκ νέου με 32-31, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ασταθές πρώτο ημίχρονο. Στα περισσότερα στατιστικά η Εθνική μας κατέγραψε καλύτερους αριθμούς, όμως αυτό που έκανε τη μικρή διαφορά υπέρ των Εσθονών ήταν η ευστοχία έξω από τα 6,75μ. Οι παίκτες της χώρας της Βαλτικής είχαν 6/13 τρίποντα και οι διεθνείς μας 2/9, κάτι που καλείτο η Εθνική να διορθώσει στο β΄ μέρος, ιδιαίτερα στο αμυντικό κομμάτι, αφού οι παίκτες μας κυριαρχούσαν μέσα στο ζωγραφιστό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να έχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και να χτυπούν έξω από τα 6,75μ. Οι Εσθονοί προηγήθηκαν με 37-33, για να απαντήσει η ομάδα μας με δύο τρίποντα (37-39). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου τις προσπάθειες των δύο ομάδων συνόδευαν περισσότερο τα λάθη και η αστοχία, με την Εθνική Κύπρου να κλείνει πιο εύστοχα το παιχνίδι και με προβάδισμα 6 πόντων (40-46). Το μεγάλο πρόβλημα για την ομάδα μας στην τελευταία περίοδο είχε να κάνει με τα 4 φάουλ του Στέφανου Ηλιάδη, όμως ο Αιμίλιος Βασιλείου φρόντισε να παίξει και γι’ αυτόν, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του με την Εθνική μας. Με δικό του τρίποντο (3/5) ανέβασε την προσωπική του συγκομιδή στους 16 πόντους και τη διαφορά για την ομάδα μας στους 10 (45-55), με τη συμπλήρωση του 35΄. Στο 37΄ η Κύπρος βρισκόταν στο +14 (45-59) και πλέον χρειαζόταν καλή άμυνα και ηρεμία, για να κρατήσει τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά οι Εσθονοί έκαναν συνέχεια φάουλ, στέλνοντας τους παίκτες μας στη γραμμή των ελεύθερων βολών. Η ψυχραιμία και ευστοχία των διεθνών μας τούς έδωσε την ευκαιρία να συντηρούν το πολύ καλό υπέρ τους προβάδισμα και στο τέλος να πανηγυρίσουν τρελά τη σπουδαία νίκη με 61-72.

Δεκάλεπτα: 12-20, 32-31, 40-46, 61-72.
ΕΣΘΟΝΙΑ (8/14β., 13/32δ., 9/25τρ., 24-3ρ., 12ασ., 7κλ., 3κ., 19λ.): Ναμ, Ρουτ 14 (2), Τράουμαν 1, Σάαρε 15 (4), Όλμρε 9 (1), Σουτ 6 (1), Γιούρτομ 13 (1), Κρους, Κασκ 3.

ΚΥΠΡΟΣ (25/32β., 13/31δ., 7/23τρ., 30-8ρ., 9ασ., 11κλ., 21λ.): Ελευθερίου 18 (10ρ.), Ηλιάδης 14 (3), Αριστοτέλους, Παπακώστας 6 (1), Βασιλείου 20 (3), Μάρκου, Μαντοβάνι 6 (14ρ.), Κουμής, Αντωνίου 8, Στυλιανο

Ροή ειδήσεων

18:52
Τρομερός ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον Φέντερερ 2-0!
18:49
Ραν Μπεν Σιμόν: «Η ομάδα που έπαιξε καλύτερα έχασε»
18:20
Άδικη ήττα της Εθνικής μας από τη Σκωτία με 2-1
18:00
Ήττα της Εθνικής Νέων από την Ιταλία με 2-0
12:25
Με προστασία ο Κόντε που δέχθηκε γράμμα με σφαίρα...
09:55
Η νίκη και 3η θέση πρόκληση για την Κύπρο απέναντι στη Σκοτία
08:25
Το σκηνικό στον όμιλο της Εθνικής μας (προτελευταία αγωνιστική)
17:07
Ρ. Μπεν Σιμόν: «Έτοιμοι να πετύχουμε κάτι που δεν πετύχαμε ποτέ»
16:57
Ήττα της Εθνικής Ελπίδων από τη Νορβηγία με 2-1
12:56
Ρονάλντο: Στα 34 του δεν συγκρίνεται στο σκοράρισμα ούτε με τον Μέσι ούτε με κανέναν!