Romaleon.com

Εθνική U-20: Η κούραση λύγισε την ομάδα

20 Jul 2014, 1:15 p.m.

Όσο άντεχε πάλεψε η Εθνική μας ομάδα κάτω των 20 ετών, στον αγώνα κατάταξης με την Ολλανδία (19/7/14), στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας. Η κούραση από την υπερπροσπάθεια στον αγώνα της Παρασκευής με την Εσθονία, που συνοδεύτηκε με θρίαμβο και πρόκριση στην οκτάδα, βγήκε στους διεθνείς μας στο δεύτερο ημίχρονο του σαββατιάτικου αγώνα τους, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 69-45. Επιπρόσθετα, η Ολλανδία, η οποία στην πορεία της έχασε μόνο από τη Λευκορωσία, ήταν ανώτερος αντίπαλος, έχοντας δύναμη κάτω από τα καλάθια και βάθος στον πάγκο της, κερδίζοντας δίκαια θέση στην εξάδα.

Τα παιδιά προσπάθησαν όσο άντεχαν οι δυνάμεις τους και τώρα θα συγκεντρωθούν στον τελευταίο αγώνα τους, την Κυριακή (20/7/14, 14:30), για να κλείσουν με τον καλύτερο τρόπο την επιτυχημένη παρουσία τους στο Σεράγεβο. Το ότι, μετά την άσχημη αρχή, οι διεθνείς μας έκαναν καταπληκτικό φινάλε στον Α΄ Όμιλο και βρέθηκαν στην πρώτη οκτάδα, λαμβάνοντας υπόψη το πόσος χρόνος συμμετοχής τούς δίνεται στις ομάδες τους, σε σχέση με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, με τα παιδιά της ηλικίας τους, αναμφίβολα αποτελεί άθλο. Τελευταίος αντίπαλος της Εθνικής μας, για τη διεκδίκηση της 7ης θέσης, θα είναι η Φινλανδία, η οποία έχασε στον δικό της αγώνα κατάταξης από την Πορτογαλία με 75-65. Η Φινλανδία, αντίθετα με την ομάδα μας, ξεκίνησε με δύο νίκες το τουρνουά και προέρχεται πλέον από 5 συνεχόμενες ήττες. Ωστόσο, είναι πάρα πολύ δύσκολος αντίπαλος, τον οποίο πέρσι αντιμετωπίσαμε δύο φορές, μία στον όμιλο και μία στον τελευταίο αγώνα της δεύτερης φάσης. Και στους δύο αγώνες ηττηθήκαμε. Στον πρώτο με 37-82 και στον δεύτερο με 57-66.

Στα πρώτα επτά λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και εναλλάσσονταν το προβάδισμα, με τον Στέφανο Ηλιάδη να δείχνει ζεστός νωρίς. Ωστόσο, ένα «νεκρό» δίλεπτο για την ομάδα μας έφερε την Ολλανδία να τρέχει σερί 9-0 και να προηγείται με 20-12 στο 8΄27΄΄. Οι διεθνείς μας προσπαθούσαν να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο σκορ (20-15 το πρώτο δεκάλεπτο), όμως οι Ολλανδοί έδειξαν το βάθος που διαθέτουν στον πάγκο τους. Με 12 πόντους από αυτούς που δεν ξεκίνησαν ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (30-20) στο 17΄. Η παρουσία του πανύψηλου Γίτο Κοκ (2,07μ.) δέσποζε κάτω από τα καλάθια και δυσκόλευε πολύ τους παίκτες μας να περάσουν την μπάλα μέσα στη ρακέτα, στοιχείο που μπήκε για καλά στο παιχνίδι μας στους τελευταίους αγώνες. Έτσι, με τον Ηλιάδη να είναι ο βασικός «εκτελεστής» της ομάδας μας (14 πόντοι), αφού ο Ραφαήλ Ελευθερίου ήταν άστοχος, η ομάδα μας κυνηγούσε στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο υπολειπόμενη 9 πόντων των Ολλανδών (32-23).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την Εθνική μας, αφού οι Ολλανδοί επιβλήθηκαν πλήρως στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκαν άριστα τα λάθη μας και το επιθετικό μας «μπλακ άουτ», με αποτέλεσμα να ανοίξουν πολύ την ψαλίδα της διαφοράς, φτάνοντάς την στους 24 πόντους στο 27΄36΄΄ (49-25). Η κούραση από την υπερπροσπάθεια των παικτών μας, στον καθοριστικό και πολύ σημαντικό αγώνα με την Εσθονία, ήταν εμφανής στις ενέργειές τους, αφού έλειψε η ηρεμία και το καθαρό μυαλό, για να ανταγωνιστούν μίαν εξαιρετική ομάδα, που δικαιούταν μία θέση στην πρώτη τετράδα. Το παιχνίδι είχε πάρει πλέον τον δρόμο του και δεν υπήρχε επιστροφή, αφού η διαφορά διατηρείτο κοντά και πάνω από τους 20 πόντους. Ως τελικό σκορ καταγράφηκε το 69-45, που δίνει στην Ολλανδία την ευκαιρία να διεκδικήσει την 5η θέση και στην ομάδα μας να παλέψει για την 7η.

Δεκάλεπτα: 20-15, 32-23, 54-32, 69-45.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (13/16β., 19/38δ., 6/18τρ., 20-16ρ., 11ασ., 4κλ., 3κ., 12λ.): Λάνχενς 2, Βιτεφέιν 6 (2), φαν Σόερς 11 (1), Σίλντερ 18 (3), Άντριανς 7, Χάμινκ 7, Μπούνσοτεν 4, Φερστέιχ 8, Κόπμαν 2, Κοκ 4.

ΚΥΠΡΟΣ (11/15β., 11/22δ., 4/19τρ., 14-7ρ., 6ασ., 6κλ., 2κ., 16λ.): Βιράρντη, Ελευθερίου 9, Ηλιάδης 20 (2), Αριστοτέλους, Παπακώστας, Βασιλείου, Μάρκου, Παπαμιχαήλ 8 (2), Μαντοβάνι 6, Κουμής, Αντωνίου 2, Στυλιανού.

Ροή ειδήσεων

17:12
Ο Ρουμάνος Πετρέσκου σφυρίζει τον Απόλλωνα
16:52
Οι βραβεύσεις στη Γενική Συνέλευση του ΠΑ.Σ.Π.
14:34
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός στα ημιτελικά Κυπέλλου Ελλάδος!
14:00
Η αποστολή της Εθνικής Ανδρών Futsal για τα φιλικά στο Μαυροβούνιο
13:37
Στις 3 Ιανουαρίου η εκδήλωση fair play και η κοπή της βασιλόπιττας
13:10
Η Εθνική Παίδων U15 νίκησε 4-0 το Μπαγκλαντές για το διεθνές τουρνουά της Ταϊλάνδης