Romaleon.com

Η αποστολή της Εθνικής Γυναικών για το Cyprus Aphrodite Cup

7 Mar 2015, 10 a.m.

Είκοσι δύο ποδοσφαιρίστριες έχει επιλέξει για την αποστολή της Εθνικής Γυναικών ο προπονητής Άντρος Βασιλείου για το διεθνές τουρνουά Aphrodite Cyprus Cup που διοργανώνεται για πρώτη φορά φέτος από την UEFA σε συνεργασία με την ΚΟΠ.
Πρόκειται για μια σημαντική διοργάνωση για την UEFA, η οποία μέσω τέτοιων τουρνουά, προσπαθεί να στηρίξει την ανάπτυξη του Γυναικείου ποδοσφαίρου μεταξύ χωρών οι οποίες δεν βρίσκονται στις ψηλές θέσεις της κατάταξης.
Για να επιβλέψουν τη διοργάνωση και για να παρακολουθήσουν τους αγώνες του τουρνουά θα έρθουν την ερχόμενη εβδομάδα στην Κύπρο αξιωματούχοι της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου, αρμόδιοι για το Γυναικείο Ποδόσφαιρο.
Το τουρνουά θα γίνει από τις 11 μέχρι τις 18 Μαρτίου στην Πάφο και σε αυτό θα συμμετάσχουν, πέραν της Εθνικής Κύπρου άλλες επτά Εθνικές ομάδες Γυναικών.
Οι ομάδες έχουν χωριστεί σε δύο ομίλους των τεσσάρων ομάδων και ανάλογα με την κατάταξη τους στον όμιλο, θα αγωνιστούν στην τελευταία ημέρα του τουρνουά, στις 18 Μαρτίου, για την τελική κατάταξη.
Η Κύπρος συμμετέχει στο δεύτερο όμιλο και θα παίξει με το Μπαχρέιν, το Αζερμπαϊτζάν και τη Μάλτα.
Στον πρώτο όμιλο θα αγωνιστούν οι Ελλάδα, η Λετονία, ο Λίβανος και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.
Η αποστολή της Εθνικής μας για το τουρνουά αποτελείται από τις ακόλουθες ποδοσφαιρίστριες:
ΑΕΚ Κοκκινοχωριών: Ελένη Γιάννου, Δήμητρα Χατζηβασίλη, Μανταλένα Χρίστου
Α.Ε.Αμμοχώστου: Κλεοβούλα Σταύρου
Apollon Ladies: Λουγκριτία Χρυσοστόμου, Εύα Κουτσόφτα, Άντρη Βιολάρη, Χριστιάνα Σολωμού, Μαργαρίτα Σοφοκλέους, Βικτώρια Ζαμπά, Μαρία Ιωάννου, Σκεύη Αντωνίου
Λευκοθέα Λατσιών: Φλωρεντία Αντωνίου, Ξένια Γεωργίου, Άντρια Μιχαήλ, Σάρα Παπαδοπούλου
Πασκάλ / Λήδρα: Έλενα Νεάρχου, Άντρια Κιρκίνη
Πάφια: Μαρία Θεολόγου
Άρης Θεσσαλονίκης: Χαρά Νεοφύτου
Guiseley AFC Bixens Αγγλίας: Μαριλένα Γεωργίου
Steel City Wanderers LFC: Κωνσταντίνα Παφίτη
Το πρόγραμμα της Εθνικής μας:
10 Μαρτίου: 12:00           Ξενοδοχείο, 15:30 προπόνηση 11 Μαρτίου: 14:30           Προπόνηση 12 Μαρτίου, 11:00           Μπαχρέιν – Κύπρος (Δημοτικό Στάδιο Γεροσκήπου) 13:Μαρτίου, 14:30           Κύπρος – Μάλτα (Δημοτικό Στάδιο Πέγειας) 14 Μαρτίου, 16:00           Προπόνηση
15 Μαρτίου: 11:00           Αζερμπαϊτζάν – Κύπρος (Δημοτικό Στάδιο Γεροσκήπου) 16 Μαρτίου: 10:00           Προπόνηση 18 Μαρτίου:                      Τελευταίος αγώνας, ανάλογα με την κατάταξη.
Αναχωρήσεις για Τρίτη 10 Μαρτίου:
Από Λευκωσία: Γραφεία ΚΟΠ, 10:00 Από Λεμεσό: Τσίρειο Στάδιο, 11:00 Από Παραλίμνι: Σωματείο ΕΝΠ, 09:15 Από Λάρνακα: Ταξί Ακρόπολις, 10:00

Ροή ειδήσεων

18:55
Ήττα της Εθνικής Νέων από τη Σκοτία για τον Elite round
18:40
Μπεν Σιμόν και Γιώργος Εφραίμ έστειλαν μηνύματα στον κόσμο ενόψει Βελγίου
18:20
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής στα Πρωταθλήματα Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων
18:00
Γ' Κατηγορία & ΣΤΟΚ (αποτελέσματα)
14:26
Διαιτητές μας στο Ιρλανδία - Λουξεμβούργο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U21
13:36
Με αντίπαλο τη Σκοτία συνεχίζει τις υποχρεώσεις της στην Πορτογαλία η Εθνική Νέων
09:25
Ο Μέσι επέστρεψε, αλλά η Αργεντινή έφαγε τρία
08:26
Προκριματικά Euro 2020: Πάρτι για Αγγλία και Γαλλία, άσφαιρη η Πορτογαλία
08:19
Προεόρτια τίτλου για την Ομόνοια
08:00
Ες αύριο τα σπουδαία…
00:49
Επιβλητικό «διπλό» του Παναθηναϊκού στο Μιλάνο
21:49
Άρχισε προετοιμασία για τον αγώνα με το Βέλγιο η Εθνική Ανδρών
18:42
Χάνει για 6-8 εβδομάδες τον Σίλβα
18:38
Θερμή υποδοχή για τους νικητές των Παγκόσμιων Ειδικών Ολυμπιακών Αγώνων από τον ΚΟΑ
18:29
Συνεργείο έκδοσης κάρτας φιλάθλου και εισιτήρια από το πρωί της Κυριακής στο ΓΣΠ