Romaleon.com

Νίκη του Απόλλωνα, ισοπαλία η Πάφος

29 Oct 2017, 8:12 p.m. ΑπόλλωνΆρηςΔόξαΠάφος FC

Νίκη του Απόλλωνα επί της Δόξας με 4-2 και ισοπαλία 0-0 της Πάφου με τον Άρη είχαμε στα πρώτα παιχνίδια της σημερινής μέρας για τη 10η αγωνιστική.

Ο Απόλλωνας ήταν σαρωτικός στο α΄ ημίχρονο όταν προηγήθηκε 4-0 της Δόξας λίγα 24ωρα πριν υποδεχθεί την Αταλάντα για το Γιουρόπα Λιγκ.  Η λεμεσιανή ομάδα έφτασε στους 15 βαθμούς και υποσκέλισε τη Δόξα η οποία έμεινε στους 13. Η νίκη για του γηπεδούχους κρίθηκε από το α΄ ημίχρονο όταν προηγήθηκαν με 4-0. Η Δόξα από τα τέλη του α΄ μέρους έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα της.

Ο Απόλλωνας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα. Μόλις στο 5΄ο Μαγκλίτσα βρήκε τον Μαρτίνες, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής κι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη και κυνήγησε κι άλλο γκολ χάνοντας μια-δυο ευκαιρίες, ενώ και η Δόξα είχε μια καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ζατλ που πέρασε και τον Ζατλ αλλά πλάσαρε έξω.

Νωρίς –νωρίς ο Απόλλωνας έφτασε και σε δεύτερο γκολ βάζοντας γερές βάσεις για νίκη. Στο 26΄ κέρδισε πέναλτι ο Σκέμπρι από τον τερματοφύλακα Γκρεμσλ. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο  Μαγκλίτσα, αρχικά απέκρουσε ο Γκρεμσλ, αλλά στην επαναφορά ο Κροάτης έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Πήρε φόρα η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή και στο 34΄ έφτασε στο 3-0. Ο Γιάκολις έφυγε πίσω από την άμυνα της Δόξας, έδωσε στον Σκέμπρι, ο οποίος χρήστηκε σκόρερ με πλασέ από την μικρή περιοχή.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί απέναντι στη Δόξα που δεν μπορούσε να σταματήσει την ορμή των γηπεδούχων και πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνιση της. Στο 38΄ ο Μαγκλίτσα είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι., στο 40΄ ο Σκέμπρι πλάσαρε έξω και στο 43΄ έγινε το 4-0 με πέναλτι του Πέδρο. Στη φάση ο τερματοφύλακας Γκρεμσλ ανέτρεψε τον Γιάκολις και αποβλήθηκε με 2η κίτρινη. Διπλό το κακό για τη Δόξα που συνέχισε με 10 παίκτες.

Φυσιολογικά στην επανάληψη ο Απόλλωνας έριξε στροφές. Η Δόξα κατάφερε άνκαι με 10 παίκτες να πετύχει δυο γκολ και να μειώσει την έκταση της ήττας. Στο 59΄ να μειώσει σε 4-1 με γκολ του Ζατλ, ύστερα από ασταθή απόκρουση του Βάλε σε σουτ του Σαντίκ. Στο 68΄ από παράλληλη μπαλιά του Σαντίκ ο Γουίλσον με προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, (4-2).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αβραάμ Τσούκκας (Χαράλαμπος Χαραλάμπους, Μάριος Καλογήρου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπα (3η)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Γκρεμσλ

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο (46΄ Αγγελή), Γιούστε (71΄ Χατζηβασίλης), Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ (46΄ Άλαν), Μαρτίνες, Γιάκολις, Σκέμπρι, Μαγκλίτσα

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μπα, Μουκτάρης (46΄ Πίντο), Ρεδόνδο, Ιωάννου, Ενινφούλ (63΄ Πουτζιουρής), Ασαμόα, Γουίλσον, Ζατλ, Κιφουετί (43΄ Χατζηφραγκίσκου), Σαντίκ

Πάφος-Άρης 0-0

Ο Άρης απέσπασε βαθμό στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφο με το ισόπαλο 0-0. Το αποτέλεσμα θεωρείται επιτυχία για τη λεμεσιανή ομάδα, ενώ είναι απώλεια για την Πάφο η οποία δεν κέρδισε μια ομάδα που βρίσκεται στα χαμηλά της βαθμολογίας. Στους 16 βαθμούς έφτασε η Πάφος και ο Άρης στους 7.

Μετριότητα στο α΄ ημίχρονο με τις δυο ομάδες να καταγράφουν μόλις από δυο τελικές προσπάθειες και καμιά στο στόχο. Η Πάφος ξεκίνησε έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να φτιάχνουν μεγάλες ευκαιρίες,

Μετά το 20λεπτο ο Άρης βελτιώθηκε και απείλησε δυο φορές με τον Πάγκαλο. Φυσιολογικά το ημίχρονο τέλειωσε χωρίς γκολ.

Στην επανάληψη παρόλο που το παιχνίδι στις αρχές ήταν ισορροπημένο, εντούτοις ήταν η Πάφος που απειλούσε. Μάλιστα στο 61΄ έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν πλασέ του Γκάμποβς έσωσε στη γραμμή ο Παχίπης. Συνέχισε να πιέζει η Πάφος και να χάνει ευκαιρίες με Καμαρά (66΄), Γκάμποβς (75΄). Παρά την πίεση δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να φτάσουν σε ένα γκολ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοβαλένκο/Χριστοφόρου.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μαμμίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττος.

ΒΟΗΘΟΙ: Χαράλαμπος Γεωργίου, Δώρος Τούρος.

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Χόριτς, Ντομίνγκεζ, Πογιέτ(66΄ Ζαχαρίου), Μοστέφα, Φυλακτού, Γιάνζα, Γκάμποβς, Μπρουλς, Ρόγκουλιτς(66΄ Κοβαλένκο), Καμαρά.

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Παχίπης (80΄ Νικολίτα), Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (66΄ Νγκολό), Μαμμίδης, Γιούσεφ (76΄ Μαλεκίδης), Ράντου, Αλέξε.