Romaleon.com

Νίκες για ΕΘΑ και Κεραυνό

23 Nov 2018, 9:27 p.m.

Την εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΕΘΑ Έγκωμης που πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό, επικρατώντας του Απόλλωνα με 83-74, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και διεκδίκησαν την νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη και πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος από την Λεμεσό. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τρέβιν Παρκς με 16 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ριμπάουντ), Κρίστοφερ Φλέμινγκ με 15 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) και Ντάστιν Τόμας με 13 πόντους (10 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Μέχρι το 2:30 η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 7-4, με τον Παντούρη στο 5’ να σημειώνει τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 7-7. Μισό λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 11-10 για τον Απόλλωνα, για να ακολουθήσουν επτά πόντοι για την ΕΘΑ (από ένα τρίποντο Παπάμιχαηλ-Χιλ, ένα πόντο ο Τομάς) με το σκορ να πηγαίνει στο 17-11. Μέχρι το 8:30 ο Απόλλων μείωσε σε 20-15, με την ΕΘΑ να σημειώνει πέντε ακόμα πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου (τρίποντο ο Φλέμινγκ, δύο ο Κωνσταντίνου) με το σκορ να πάει στο 25-15.

Έως το 13’ ο Απόλλωνας μείωσε στους επτά πόντους την διαφορά, με το σκορ να είναι στο 31-24. Στο επόμενο δίλεπτο οι «γαλάζιοι» μείωσαν σε 35-33, με τον Κωνσταντίνου να απαντάει με τρίποντο λίγο πιο μετά (38-33). Στο 36’ ο Παντούρης με τρίποντο μείωσε ξανά στους δύο (38-36), ενώ μέχρι το 17:30 ο Νέυλορ με πέντε πόντους έδωσε προβάδισμα στον Απόλλων με 41-38. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «γαλάζιους» να προηγούνται με 44-40.

Από τέσσερις πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι το 22’ με το σκορ να πηγαίνει στο 48-44. Έπειτα ο Σμιθ με τρεις πόντους μείωσε για τον Απόλλων σε 48-47, για να απαντήσει ο Νέυλορ με λέι απ (50-47). Στην συνέχεια είδαμε ένα σερί επτά πόντων για την ΕΘΑ (δύο τρίποντα ο Παρκς, ένα πόντο ο Τομάς) η οποία π΄ρηε προβάδισμα με 54-50. Μέχρι το 25’ ο Απόλλων πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Παντούρη-Ογκουνγέμι, ισοφαρίζοντας σε 54-54. Έως το 28:30 η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 62-58, ενώ με την λήξη της περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα τους με 65-60.

Με πέντε πόντους του Φλέμινγκ και δύο του Παρκς μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΕΘΑ, φέρνοντας το σκορ στο 72-60. Στο 33’ το σκορ ήταν στο 74-64 για την ΕΘΑ, ενώ μέχρι το 38:13 οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά με 79-67. Με το τέλος της αναμέτρησης η ομάδα της Έγκωμης πήρε την νίκη με 83-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 44-40, 60-65, 74-83

Απόλλων (Φώτης Τακιανός)

Παντούρης 16 (4), Σ. Ηλιάδης 10 (2), Χάρπερ 11, Ρέντικας 10, Νέυλορ 19, Στυλιανού 2, Τομπάζος, Ογκουνγέμι 6.

ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ)

Παναγιώτου 2, Τόμας 13, Παρκς 16 (4), Φλέμινγκ 15 (3), Χιλ 9 (2), Κωνσταντίνου 8 (2), Παπάμιχαηλ 9 (3), Χρίστου, Πυρίλλης, Σμιθ 11.

Την έκτη του νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε ο Κεραυνός στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, όπου επικράτησε στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 96-77. Οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη. Ο Μο Αμπουκάρ αναδείχθηκε ως ο ACS MVP of the game, σημειώνοντας 18 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με ένα σερί δέκα πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός (έξι ο Αμπουκάρ, από δύο οι Κινγκ-Ριντ) ενώ στο 6’ το σκορ ήταν στο 17-10 υπέρ των γηπεδούχων. Έπειτα ακολούθησαν έξι πόντοι για τους φιλοξενούμενους (από δύο Μάρκου, Ρέι, Ρέινς) μειώνοντας σε 17-16, στο 7’. Στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν καλύτερος και μέχρι την συμπλήρωση της περιόδου σημείωσε εννέα πόντους ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να πηγαίνει στο 26-18.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ ο Κεραυνός, στα πρώτα στάδια της Β’ περιόδου. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 12:30 πέτυχαν δέκα πόντους, ενώ είχαν δεχθεί τρεις, με την διαφορά να πηγαίνει στους δεκαπέντε (36-21). Στα επόμενα δυόμιση λεπτά το σκορ ήταν στο 41-28, ενώ λίγο πιο μετά ο Μάρκου με τρίποντο μείωσε στους δέκα για την ΕΝΠ (41-31). Στο 18’ το σκορ ήταν στο 47-37, με τον Κορωνίδη στην συνέχεια να ευστοχεί στο τέταρτο του τρίποντο (σε τέσσερις προσπάθειες), φέρνοντας το σκορ στο 50-37.  Με το τέλος του ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 54-39.

Με πέντε πόντους μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΕΝΠ (τρίποντο ο Μπάλογκαν, δύο ο Έντουαρντ) μειώνοντας στους δέκα την διαφορά (54-44). Έπειτα ακολούθησε ένα σερί οκτώ πόντων για τον Κεραυνό (από τρεις Αμπουκάρ-Γουίλις, δύο ο Χάγκινς) με το σκορ να πάει στο 62-44, ενώ στο 26’ το σκορ ήταν στο 69-48. Στο 28’ ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 76-41 και με το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 83-53.

Η ΕΝΠ μπήκε πιο καλά στην τέταρτη περίοδο καταφέρνοντας έως το 33:30 να σημειώσει εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας σε 85-62. Ενάμιση λεπτό πιο μετά ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 90-62, ενώ στο 37’ το σκορ ήταν στο 93-67. Με την ολοκλήρωση του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 96-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 54-39, 83-53, 96-77

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Μιχαήλ, Αμπουκάρ 18 (2), Κινγκ 15 (1), Χάγκινς 18 (4), Ριντ 6, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης 12 (4), Κοιλαράς, Ελευθερίου 5, Τσάνελς 12, Γουίλις 10.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Μάρκου 9 (1), Ρέι 9 (1), Πίγκραμ 8 (2), Ρέινς 13 (1), Μπάλογκαν 14 (4), Τρισόκκας 4, Σολωμού, Παπαδόπουλος 4, Στυλιανού, Χαραλάμπους 9 (3), Έντουαρντ 7.