Η Σεβίλλη απέκλεισε τη Γιουνάϊτεντ, στους "8" και η Ρόμα

13 Mar 2018, 11:48 p.m.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σεβίλλη 1-2

Σκόρερς: 84' Λουκακού / 74' και 78' Μπεν Γεντέρ

Κάζο για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που στήθηκε σούπερ συντηρητικά από τον Μουρίνιο και το πλήρωσε καθώς ο Μπεν Γεντέρ έβαλε δύο γκολ και χάρισε νίκη και πρόκριση στην Σεβίλλη (1-2).

O Μοντέλα στο 72' έβαλε στο ματς τον Μπεν Γεντέρ και ο Γάλλος σκόραρε στο 74' και το 78', έτσι η Σεβίλλη νίκησε 2-1 τη Γιουνάιτεντ στο Μάντσεστερ και πέρασε στους "8" του Champions League (videos)

Μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Ρομελού Λουκακού, ενώ σπουδαία ευκαιρία έχασε η Σεβίλλη στο 9' με την κεφαλιά του Φράνκο Βάσκες να περνά λίγο άουτ, έπειτα απ' το κόρνερ του Έβερ Μπανέγα.

Στο 28' έγιναν ξανά επικίνδυνοι οι Ισπανοί με το διαγώνιο σουτ του Λουίς Μουριέλ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σέρχιο Ρίκο απέκρουσε το σουτ του Μαρουάν Φελαϊνί, στην πρώτη πραγματικά καλή επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με εξαιρετική αντεπίθεση της Σεβίλλης (47'), που έφερε μόνο στην περιοχή τον Κορέα, όμως καθυστέρησε και ο Μπεγί με τάκλιν τον έκοψε, σώζοντας τους "κόκκινους διαβόλους".

Ο Τζέσι Λίνγκαρντ στο 51' πήρε την μπάλα με πλάτη στη μεγάλη περιοχή και γύρισε ιδανικά το σώμα του, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Σέρχιο Ρίκο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ και το πανηγύρισε.

Στο 57ο λεπτό έχασαν ευκαιρίες και οι δύο ομάδες, με τον Αλέξις Σάντσες να πλασάρει από κοντά και οι αμυντικοί να βάζουν την κόντρα, ενώ στην αντεπίθεση ο Μουριέλ δεν κατάφερε να πλασάρει στο ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Μαρουάν Φελαϊνί είχε ένα άστοχο σουτ στο 58' και δύο λεπτά αργότερα άφησε τη θέση του στον Πολ Πογκμπά, ο οποίος δεν θεωρείται έτοιμος για να παίξει 90άλεπτο, με τον Γάλλο στο 72' να χάνει καλή ευκαιρία με μακρινό αριστερό σουτ.

Αφού δεν σκόραρε η πρώτη αλλαγή του Ζοζέ Μουρίνιο, το έκανε η πρώτη αλλαγή του Βιντσέντσο Μοντέλα! Ο Βισάμ Μπεν Γεντέρ μπήκε στο ματς στο 72' και στο 74' άνοιξε το σκορ με το 7ο γκολ του στη φετινή διοργάνωση!

Ο Πάμπλο Σαράμπια βρήκε τον Γάλλο στράικερ στην περιοχή και αυτός αφού κοντρόλαρε με δεξί σουτ "εκτέλεσε" τον Νταβίντ Ντε Χέα, στέλνοντας την μπάλα χαμηλά στην αριστερή του γωνία.

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπεν Γεντέρ σκόραρε ξανά, αυτήν την φορά με κοντινή κεφαλιά, καθώς γλίστρησε ο Άσλεϊ Γιανγκ που τον μάρκαρε, ενώ δεν πάτησε καλά και ο Ντε Χέα, έτσι δεν κατάφερε να αποκρούσει.

Η Γιουνάιτεντ πίεσε, αλλά το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει με τον Ρομελού Λουκακού στο 84', είχε ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, αλλά είχε και ο Μπεν Γεντέρ για χατ-τρικ.

Ρόμα - Σαχτάρ 1-0

Σκόρερς: 52' Τζέκο

Mε σκόρερ τον Έντιν Τζέκο η Ρόμα νίκησε 1-0 τη Σαχτάρ και χάρη στο εκτός έδρας γκολ προκρίθηκε στους "8" του Champions League μετά από 10 χρόνια.

Πραγματικά κακό το πρώτο 45άλεπτο και είναι χαρακτηριστικό πως η μοναδική... ευκαιρία ήταν ένα παραλίγο αυτογκόλ στο 10ο λεπτό, όταν ο Φλορέντσι έδιωξε με κεφαλιά προς τα πίσω, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τάιζον.

Η Ρόμα είχε το μυαλό στην άμυνα, θέλοντας να μη δεχτεί γκολ που θα ήταν καταστροφικό, έτσι την κατοχή την είχαν οι Ουκρανοί, καθώς αυτός ήταν ο καλύτερος τρόπος για να μην "χτυπήσουν" στην αντεπίθεση!

Τελικά το πλάνο του Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο λειτούργησε, καθώς στο 52' κατάφερε η Ρόμα να ανοίξει το σκορ με τον Έντιν Τζέκο. Ο Κέβιν Στρόουτμαν έκανε την τρομερή μακρινή μπαλιά και ο Βόσνιος, αρκετά πλάγια αριστερά στην περιοχή, νίκησε τον Πιάτοβ στο τετ-α-τετ, πλασάροντας στην κίνηση, με την μπάλα να περνά κάτω απ' τα πόδια του Ουκρανού πορτιέρε.

Ο Τζέκο στο 62' με σουτ στην κίνηση λίγο έλειψε να σκοράρει ξανά, ενώ εν συνεχεία η ομάδα του έκανε αυτό που έπρεπε για να κρατήσει το "μηδέν" και σε αυτό βοήθηκε το γεγονός πως στο 79' ο Ορντέτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (κράτησε τον Τζέκο που έβγαινε σε τετ-α-τετ με τον Πιάτοβ).