Romaleon.com

Έβγαλε αντίδραση η Γιουνάιτεντ, 2-1 τη Ρεάλ (τα διεθνή φιλικά)

1 Aug 2018, 9:55 a.m.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άφησε πίσω την απογοητευτική εμφάνιση και ήττα (1-4) απέναντι στη Λίβερπουλ, βγάζοντας αντίδραση στον αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης για το International Champions Cup. Οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο μπήκαν δυνατά, σημείωσαν δύο γκολ πριν συμπληρωθούν 30 λεπτά και πήραν τη νίκη με 2-1 επί των "μερένγκες".

Στο 18' ο Αλέξις Σάντσες άνοιξε το σκορ με όμορφο συρτό σουτ στην κίνηση, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Χιλιανός επιθετικός από σκόρερ έδινε δημιουργός, προσφέροντας μία εξαιρετική ασίστ με το κεφάλι στον Άντερ Ερέρα, ο οποίος "κεραυνοβόλησε" τον Κίκο Κασίγια, διαμορφώνοντας το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Τζουλέν Λοπετέγκι ήταν να μειώσει σε 2-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Καρίμ Μπενζεμά.

MANTΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταρμιάν, Φόσου-Μένσα, Μπεγί, Μακτόμινεϊ (79' Μίτσελ), Σο, Φρεντ (68' Τουανζέμπ), Ερέρα, Περέιρα, Μάτα (82' Γκάρνερ), Σάντσες.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κασίγια (46' Λούνιν), Οντριοθόλα (62' Λόπεθ), Βαγέχο (77' Νάτσο), Χ. Σάντσεθ, Τεό Ερνάντεθ (46' Ρεγκιλόν), Μάρκος Γιορέντε (77' Μάρκο Ασένσιο), Βαλβέρντε (77' Ίσκο), Μπέιλ (46' Έντεγκααρντ, 77' Κρόος), Θεμπάγιος (62' Ντε Τομάς), Βινίσιους (62' Ο. Ροντρίγκεθ), Μπενζεμά (46' Μπόρχα Μαγιοράλ).

Η Ρόμα 4-2 τη Μπαρτσελόνα

Η Ρόμα βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά με μία πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος επικράτησε 4-2 της Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο του International Champions Cup. Γκολ ο Μάλκομ, βασικός ο Κώστας Μανωλάς

Γκολ και θέαμα προσέφερε η αναμέτρηση μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Ρόμα στο πλαίσιο του International Champions Cup που διεξήχθη στις ΗΠΑ. Οι "μπλαουγκράνα" ήθελαν να πάρουν... εκδίκηση για τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του Champions League, αλλά οι "τζιαλορόσι" δεν τους το επέτρεψαν!

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ραφίνια άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς με κοντινό σουτ στην κίνηση, ύστερα από υπέροχη συνεργασία με τον Λουίς Σουάρες. Παρ' όλα αυτά, στο 35' ο Στεφάν Ελ Σαράουι ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ από το ύψος του πέναλτι, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό, ο Μάλκομ, που αποτέλεσε "Μήλον της Έριδος" για τις δύο ομάδες, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε με πλασέ προ κενής εστίας. Η συνέχεια, ωστόσο, ανήκε στη Ρόμα, η οποία εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα της "Μπάρτσα" και με τρία γκολ σε διάστημα οχτώ λεπτών έκανε τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας 4-2.

Ο Φλορέντσι ισοφάρισε 2-2 στο 78', ο Μπράιαν Κριστάντε έκανε το 3-2 στο 83', ενώ ο Ντιέγκο Περότι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 86ο λεπτό "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε για 61 λεπτά, έχοντας θετική παρουσία.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σίλεσεν, Αλέις Βιδάλ (46' Τάμπλα), Λενγκλέ (61' Παλένσια), Σεμέδο (61' Κουένκα), Μαρλόν (46' Μπράνταριθ), Κουκουρέγια (46' Μιράντα), Σέρτζι Ρομπέρτο (46' Μόντσου), Ραφίνια (61' Άλεξ), Αρτούρ (46' Πούιγκ), Μουνίρ (Άμπελ Ρουίθ), Μάλκομ (61' Πέρεθ).

ΡΟΜΑ: Όλσεν (46' Μιράντε), Μαρκάνο (76' Κολάροβ), Σαντόν (60' Κριστάντε), Μανωλάς (61' Ζεζούς), Ντε Ρόσι, Στρόοτμαν (61' Στρόοτμαν), Φλορέντσι, Λορέντσο Πελεγκρίνι (61' Λούκα Πελεγκρίνι), Ελ Σαράουι (76' Φάσιο), Κλάιφερτ (61' Περότι), Τζέκο (61' Γκοναλόν).