Romaleon.com

Προετοιμάζεται για την προκριματική φάση η Εθνική Παίδων U17

16 Oct 2019, 12:02 p.m.

Στην τελική ευθεία μπαίνει η προετοιμασία της Εθνικής μας ομάδας Παίδων U17 ενόψει της συμμετοχής της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που αρχίζει την ερχόμενη εβδομάδα.

Όπως έχει ανακοινωθεί, οι αγώνες του ομίλου που συμμετέχει η Εθνική μας θα φιλοξενηθούν στην Κύπρο και η πρεμιέρα είναι προγραμματισμένη στις 22 Οκτωβρίου.

Στόχος για την ομάδα μας η πρόκριση και θα αντιμετωπίσει διαδοχικά Σλοβακία, Γαλλία και Γιβραλτάρ.

Ελεύθερη είσοδος για όλους τους αγώνες, απαραίτητη η συμπαράσταση των φιλάθλων στην προσπάθεια που θα καταβάλουν οι νεαροί διεθνείς μας για πρόκριση στον Elite round.

Από τον όμιλο μας θα προκριθούν οι δύο πρώτες ομάδες.

Συνολικά θα διεξαχθούν αγώνες σε 13 ομίλους και στην επόμενη φάση θα προκριθούν οι 2 πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο καθώς και οι καλύτερες τέσσερις ομάδες των ομίλων που θα τερματίσουν τρίτες.

Σύνολο 30, απευθείας στον Elite round προκρίθηκαν Ισπανία και Αγγλία και οι αγώνες θα διεξαχθούν τον ερχόμενο Μάρτιο.

Στον Elite round οι 32 ομάδες θα κληρωθούν σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων και στην τελική φάση θα προκριθούν οι πρώτες ομάδες (8) καθώς και οι καλύτερες 7 δεύτερες ομάδες των ομίλων, σύνολο 15.

Η τελική φάση θα διεξαχθεί τον ερχόμενο Μάιο του 2020 στην Εσθονία που εξασφαλίζει πρόκριση χωρίς να περάσει από προκριματικές φάσεις. 

Αναλυτικά το πρόγραμμα στον 5ο όμιλο:

Τρίτη 22 Οκτωβρίου
15:00 Κύπρος - Σλοβακία (Στάδιο ΓΣΖ)
15:00 Γαλλία - Γιβραλτάρ (Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας)

Παρασκευή 25 Οκτωβρίου
15:00 Γαλλία - Κύπρος (ΓΣΖ)
15:00 Σλοβακία - Γιβραλτάρ (Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας)

Δευτέρα 28 Οκτωβρίου
15:00 Γιβραλτάρ - Κύπρος (Στάδιο ΓΣΖ)
15:00 Σλοβακία - Γαλλία (Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας)

Σημειώνεται ότι έχει ολοκληρωθεί η δράση της προκριματικής φάσης σε τέσσερις ομίλους και έχουν προκριθεί οι ακόλουθες ομάδες:

1ος όμιλος: Βέλγιο, Πολωνία
4ος όμιλος: Δανία, Σουηδία
11ος όμιλος: Φινλανδία, Τσεχία
12ος: Ολλανδία, Ουαλία

Ροή ειδήσεων

17:19
Β' Κατηγορία: Άρης - Αγία Νάπα απευθείας από τη Cytavision στις 22 Νοεμβρίου
16:09
Το πρόγραμμα 10ης αγωνιστικής
14:21
Παγκύπριο Στρατιωτικό Πρωτάθλημα (πρόγραμμα προημιτελική φάσης)
12:40
ΓΣΠ: Γιατί δεν λειτούργησε το Goal Line Technology
11:14
Ararat / Fonbet - Ομόνοια (5η αγωνιστική)
10:39
Ολοκληρώνει την προετοιμασία της η Εθνική για τον αγώνα με το Βέλγιο
10:30
Η τελευταία αγωνιστική και το σκηνικό στον όμιλο της Εθνικής μας
10:01
Παγκύπριο Παίδων U17: Προηγούνται Ερμής, ΑΣΙΛ, Απόλλων
09:33
Παγκύπριο Παίδων U14: Νίκη της Ομόνοιας Αραδίππου στο ντέρμπι κορυφής
09:03
Με αντίπαλο τη Μάλτα θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νέων
07:56
Τσιτσιπάς: «Απίστευτο αυτό που ζω, ο κόσμος μου έδωσε ώθηση»!
06:51
Euro 2020: Η Γαλλία χάλασε τη γιορτή των Αλβανών
23:33
"Μέγας" Στέφανος, κατέκτησε το Λονδίνο!
22:33
Στα τελικά του Euro 2020 η Πορτογαλία!
17:29
Πρωτάθλημα Γυναικών Dimco (ο απολογισμός της 8ης αγωνιστικής)