Romaleon.com

"Άλωσε" το Λευκόθεο ο Παφιακός, Νίκες για Ομόνοια, Σαλαμίνα, Ανόρθωση

2 Nov 2019, 7:57 a.m.

Ο Green Air Παφιακός «άλωσε» το Λευκόθεο στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν το ΑΠΟΕΛ με 0-3 σετ και ισοβαθμούν στην  κορυφή με την Ομόνοια που πέρασε άνετα από το Παραλίμνι.  Σε ένα σπουδαίο αγώνα η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 3-2 την Αναγέννηση Δερύνειας στο «Σπύρος Κυπριανού». Εξάλλου, η Ανόρθωση με ανατροπή νίκησε την ΑΕ Καραβά στο «Θεμιστόκλειο» με 3-1 σετ.

Σπουδαία νίκη μέσα στο «Λευκόθεο»

ΛΕΥΚΟΘΕΟ: ΑΠΟΕΛ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (19-25, 15-25, 23-25)

O Green Air Π[αφιακός «άλωσε» το Λευκόθεο κερδίζοντας στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών με 0-3 σετ το ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου βρίσκεται στην κορυφή με 08 βαθμούς  όσους και η Ομόνοια εξασφαλίζοντας την τρίτη σερί νίκη.  Το ΑΠΟΕΛ έχασε για δεύτερο αγώνα σε τρεις αγωνιστικές φάνηκε μόνο στο τρίτο σετ που το διεκδίκησε μέχρι τέλους. Με τους «γαλαζοκίτρινους» έκανε ντεμπούτο ο Σέρβος Luca Velickovic. To παιχνίδι είχε διάρκεια 90 ‘.

ΑΠΟΕΛ(Γ.ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ):Kασαμπαλής, Juarez, Velitckovic, Γεωργίου, Ευσταθίου, Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Παντελή.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Oικονομίδης, Caetano, Shvalev, Knezevic, Verissimo, Παφίτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

Στο τέλος χαμογέλασαν οι «ερυθρόλευκοι»

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-2 (18-25,24-26, 25-13, 25-16, 15-11)

Η παράδοση που θέλει τους αγώνες N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα – Αναγέννηση Δερύνειας να κρίνονται στις λεπτομέρειες συνεχίστηκε και την Παρασκευή 01 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού». Οι «ερυθρόλευκοι» που την προηγούμενη εβδομάδα γνώρισαν την ήττα με αυτό το σκορ από τον Green Air Παφιακό  σήμερα ήταν στην αντίπερα όχθη. Μάλιστα, ανέτρεψαν όλα τα δεδομένα αφού βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 σετ. Η Αναγέννηση δεν κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, αλλά έδειξε ότι είναι ομάδα για τα ψηλά. Ο εκπληκτικός αγώνας είχε διάρκεια 134’.

N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (T.CALIBURTI): Σιαπάνης, Χρυσοστόμου, Brook, Dulchev, Ζηκάκης, Guzman – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Παπαδημητρίου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Kαραγιάννης, Garchet, Τοdorovic, Αποστόλου, Payan, Felahoglu, – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Σιόκκουρος, Τόφιας, Στέκας.

Με άνεση από το Παραλίμνι

ΓΗΠΕΔΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. –ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (12-25, 19-25, 17-25)

Η Ομόνοια παίζοντας σοβαρά  έβγαλε με άνεση την υποχρέωση της 3ης αγωνιστικής  του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κερδίζοντας την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. με 0-3 σετ και έφθασε στους 08 βαθμούς παραμένοντας στην κορυφή.  Οι «πράσινοι» έπαιξαν σοβαρά ενώ δόθηκε η ευκαιρία στον κόουτς Σάββα Σάββα να κάνει ροτέϊσιον. Οι «βυσσινί» προσπάθησαν παίζοντας φιλότιμα απέναντι στιν μεγάλο αντίπαλο. Ο αγώνας είχε διάρκεια 70’

Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π(D.STEVOVIC):Cubrilo, Nascimento, Milkov, Παπέττας, Stevovic, Παπανδρέου – Λίμπερο: Eλευθερίου. – Αλλαγές: Πέτρου, Χαραλάμπους.

OMONOIA (Σ.ΣΑΒΒΑ):Σ. Πετρακκίδης, Αlves, Ruiz, Reinaldo, Αχ. Πετρακκίδης,  Αλεξίου – Λίμπερο 1: Πλατρίτης., Λίμπερο 2: Χρίστου – Αλλαγές: Aντωνιάδης.

Με ανατροπή η «Κυρία»

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-1 (18-25, 25-18, 25-20, 25-17)

Η Ανόρθωση κέρδισε με ανατροπή στο «Θεμιστόκλειο» την ΑΕ Καραβά για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας και φιγουράρει στην τετράδα. Η «Κυρία» συνάντησε δυσκολίες στο προσφυγικό ντέρμπι απέναντι στην σε άλλο ένα αγώνα πολύ καλή ομάδα της ΑΕ Καραβά που προηγήθηκε. Η ΑΕ Καραβά δέχθηκε τρεις ήττες αλλά άφησε πολύ καλές εντυπώσεις σε όλους τους αγώνες.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Romanuti, Torres, Haapakoski, Strugarevic, Σαββίδης, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Δημητρίου.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (MOLCHANOV): Kaminski, Φιλοκράτους, Χριστοφή, Ramma, Rodolpho, Παναγιωτίδης – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού. – Αλλαγές: Μιχαήλ.