Romaleon.com

Ανόρθωση και ΑΕΛ κέρδισαν τα ντέρμπι και βρίσκονται στην κορυφή

6 Nov 2019, 7:19 a.m.

Η «βασίλισσα» Robo Markets ΑΕΛ και η «Μεγάλη Κυρία» Ανόρθωση βρίσκονται στην κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας μετά τους αγώνες της Τρίτης 05 Νοεμβρίου 2019 και τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής. Στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε στην έδρα της την Ολυμπιάδα με ανατροπή 3-1. Στο γήπεδο «Νεάπολη – Επιστροφή» η Ανόρθωση κέρδισε εύκολα την ΑΕΚ με 3-0, ενώ ο Korantina Homes Παφιακός επιβλήθηκε του Property Gallery Απόλλωνα με 3-0 στο «Αφροδίτη». Τέλος, σε ένα πολύ ωραίο αγώνα το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου πέτυχε την πρώτη νίκη κερδίζοντας την Ομόνοια στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου με 3-1 σετ,.

Πήρε το ντέρμπι και κορυφή

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.3-1 (18-25,25-18, 27-25, 25-19)

«Γαλαζοκίτρινο» ήταν το μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Η Robo Markets ΑΕΛ αφού ανέτρεψε τα αρνητικά δεδομένα που δημιούργησε η Ολυμπιάδα Ν. με το 0-1 και πήρε το συγκλονιστικό και καθοριστικό τρίτο σετ κέρδισε με 3-1, ξεπέρασε την Ολυμπιάδα στη βαθμολογία και ανέβηκε στην κορυφή. Το μεγάλο παιχνίδι στο «Νίκος Σολωμονίδης» είχε διάρκεια 118’.

Η Ολυμπιάδα με τον Κώστα Παναγίδη στο ντεμπούτο του προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό (το τρίτο σετ κρίθηκε στα σημεία) δεχόμενη την πρώτη ήττα.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Chatarashvili, Dudnikova, Παύλου, Πεχλιβάνη, Stedile, Σπύρου – Λίμπερο: Στεφανίδη- Gryban – Αλλαγές: Κατσουνωτού, Θεοδοσίου.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Κ.ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ):Hudima, Λεωνίδου, Cudworth, Simanovski, Σιακίδου- Παπακυριακού, Μανίταρου – Λίμπερο 1: Μαραγκού, Λίμπερο 2: Κούτα. – Αλλαγές: Σιάγια.

Πειστική νίκη

«ΑΦΟΔΙΤΗ»: Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0 (25-20, 25-18, 25-22)

Ο Korantina Homes Παφιακός  είναι έτοιμος για τη διάκριση. Σε ένα αγώνα που «έπρεπε» να κερδίσει εάν θέλει να πρωταγωνιστήσει κέρδισε τον πολύ αξιόμαχο Property Gallery Απόλλων με 3-0 σετ σε 76’ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Οι Λεμεσιανές που πήγαν να γυρίσουν «τούμπα» τον αγώνα στο τρίτο σετ δέχθηκαν τη δεύτερή τους ήττα σε τρεις αγώνες.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):De Souza, Stanimirovic, Ιορδάνους, Θεοτή, Da Silva, Χατζηλαμπρή – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Κωνσταντίνου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV):Shaidulina, Πέτρου, Λάμπρου, Jenkins, Saini, Πέτρου – Λίμπερο: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Κέστα.

Εύκολη νίκη για τις «Κυρίες»

«ΝΕΑΠΟΛΗ –ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΕΚ  3-0 (25-18, 25-18,25-20)

Χωρίς να δυσκολευτεί αφού έπαιξε για άλλο ένα ματς πολύ σοβαρά η Ανόρθωση κέρδισε για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας την ΑΕΚ με 3-0 σετ και είναι στην κορυφή. Η «Μεγάλη Κυρία» χρειάστηκε 73’ να κερδίσει τις «κιτρινοπράσινες» που πάλεψαν κυρίως στο τρίτο σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AL. BOSCOVIC):Βασιλείου, Bratunhina, Τaylor, Ριαλά, Καετάνο, Σταυρινίδου –Λίμπερο: Δαϋίδ.

ΑΕΚ(ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ):Δημητρίου, Χαραλάμπους, Ιωάννου, Scott, Slankamerac, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Λάρκου

Όταν αντέδρασε… κέρδισε

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-1 (22-25, 25-19, 25-12, 25-18)

Η αντίδραση του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου μετά την «ψυχρολουσία» του 0-1 και τα «κενά» διαστήματα της Ομόνοιας καθόρισαν τα δεδομένα στον αγώνα των δυο ομάδων που έγινε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Mπλιάντζου, Jocic, Μιχαήλ, Radisic, Χρίστου, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παπαδοπούλου – Αλλαγές: Όθωνος.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Μαριόλα, Popolitova Mακλάσκι, Proovel, Αντωνίου, Καυκαρίδου – Λίμπερο: Τσίρακου – Αλλαγές: Οnuki- Χαραλάμπους.