Romaleon.com

Διπλό της Λεβερκούζεν επί της Μπάγερν με 2-1 (η δράση στην Ευρώπη)

1 Dec 2019, 7:36 a.m.

Την έκπληξη στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου έκανε η Λεβερκούζεν καθώς πανηγύρισε το τρίποντο με 2-1. Οι «Βαυαροί» ξεκίνησαν καλύτερα και στο 9' σημάδεψαν το δοκάρι με σουτ του Γκνάμπρι. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο ακριβώς επόμενο λεπτό χάρη σε γκολ Μπέιλι.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας κατάφεραν στο 34' να ισοφαρίσουν με τον Μίλερ, αλλά ο Μπέιλι στο ακριβώς επόμενο λεπτό ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Μπάγερν (Χανς-Ντίτερ Φλικ): Νόιερ, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ (81' Τιάγκο), Παβάρ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Ντέιβις, Πέρισιτς (70' Κομάν), Γκνάμπρι, Μίλερ (69' Κουτίνιο), Λεβαντόφσκι

Λεβερκούζεν (Πέτερ Μπος): Χραντέτσκι, Σ. Μπέντερ, Γουέντελ (65' Σίνκγκραβεν), Τα, Λ. Μπέντερ, Αράνγκις (80' Ντεμιρμπάι), Μπάουγμκαρντλινγκερ, Αμίρι, Φόλαντ, Μπέιλι (63' Μπελαραμπί), Ντιαμπί.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 29/11

Σάλκε-Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (23’ Ραμάν, 86’ Σερντάρ - 36’ πεν. Ινγκβάρτσεν)

Σάββατο 30/11

Χόφενχαϊμ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-1 (6’ Κράμαριτς - 87’ Χένινγκς)

Χέρτα Βερολίνου-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2 (34’ Νταρίντα - 15’ Σάντσο, 17’ Αζάρ)

Πάντερμπορν-Λειψία 2-3 (62’ Μαμπά, 73’ Γκάσουλα - 3’ Σικ, 4’ Ζάμπιτσερ, 26’ Βέρνερ)

Κολωνία-Άουγκσμπουργκ 1-1 (86’ Κόρδοβα - 43’ Νίντερλεχνερ)

Μπάγερν Μονάχου-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-2 (34’ Μίλερ - 10’, 35’ Μπέιλι)

Κυριακή 1/12

Γκλάντμπαχ-Φράιμπουργκ (16:30)

Βόλφσμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης (19:00)

Δευτέρα 2/12

Μάιντς-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (21:30)

ΑΓΓΛΙΑ

Πήρε τη «μάχη» των ουραγών η Σαουθάμπτον. Οι «Άγιοι» επικράτησαν 2-1 της Γουότφορντ με ανατροπή στην… τελική ευθεία και πήραν ανάσα.

Νίκη της Βαλένθια επί της Βιγιαρεάλ με 2-1

Τη νίκη με 2-1 πανηγύρισε στην έδρα της η Βαλένθια με 2-1 επί της Βιγιαρεάλ. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων το 0-0 παρέμεινε έως το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ωστόσο το σκηνικό άλλαξε καθώς στο 49' ο Ροντρίγκο σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων.

Τα «κίτρινα υποβρύχια» όμως επτά λεπτά μετά ισοφάρισαν χάρη σε τέρμα του Ζαμπό. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τόρες στο 70' χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στις «νυχτερίδες».

Βαλένθια (Θελάδες): Σιλέσεν, Βας, Παουλίστα, Μανγκαλά, Γκαγιά, Τόρες, Παρέχο, Κοκλέν (83' Εσκουέρδο), Σολέρ, Ροντρίγκο (86' Σομπρίνο), Γκόμεζ (70' Γκαμεϊρό).

Βιγιαρεάλ (Καγιέχα Ρεβίγια): Ασένχο, Κιντίγια, Τόρες, Αλμπιόλ, Γκασπάρ, Τριγκέρος, Ζαμπό, Μορένο, Μορλάνες (73' Οντιβέρος), Εκάμπι (63' Τσουκουέζε), Γκόμεζ (79' Μπάκα).

Σε άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε το νικηφόρο σερί της στο ισπανικό πρωτάθλημα, αφού επικράτησε δύσκολα της Αλαβές εκτός έδρας.

Ο Σέρχιο Ράμος άνοιξε το σκορ στο 52' πριν ισοφαρίσει με πέναλτι στο 65' ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ Λούκας Πέρεθ.

Στο 69' ο Καρβαχάλ με δικό του γκολ έδωσε τη νίκη στη «βασίλισσα» και την διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της La Liga:

Θέλτα-Ρεάλ Βαγιαδολίδ 0-0

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (65' Πέρεθ (πεν.), 52' Ράμος, 69' Καρβαχάλ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Έιμπαρ 4-1 (25' Λε Νορμάν, 47' Ογιαρζαμπά, 57' Γουίλιαν, 80' Όντεγκαρντ – 35' Ντιόπ)

Μαγιόρκα-Ρεάλ Μπέτις 1-2 (55' Τζούνιορ (πεν.) - 7' Χοακίν, 33' Φεκίρ)

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 2-1 (50' Ροντρίγκο, 70' Τόρες - 54' Ζαμπό)

Σεβίλλη-Λεγανές (13:00)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα (15:00)

Εσπανιόλ-Οσασούνα (17:00)

Χετάφε-Λεβάντε (19:30)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα (22:00)

Επιτέλους νίκη για τη Λέτσε, 1-0 τη Φιορεντίνα

Σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας κατέκτησε η Λέτσε στην έδρα της Φιορεντίνα για την 14η αγωνιστική της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα αδιάφορο πρώτο ημίχρονο βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη σε γκολ του Άντρε λα Μαντία στο 49'.

Με αυτή τη νίκη η Λέτσε ανέβηκε στη 14η θέση της βαθμολογίας και βρέθηκε στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.