Romaleon.com

Με Μέσι η Μπαρτσελόνα 1-0 την Ατλέτικο (η δράση στην Ευρώπη)

2 Dec 2019, 6:41 a.m.

Ο Λιονέλ Μέσι συνδυάστηκε ιδανικά με τον Λουίς Σουάρες στο 86΄για το γκολ της νίκης επί της Ατλέτικο στη Μαδρίτη. Με το τρίποντο αυτό η Μπαρτσελόνα έπιασε τη Ρεάλ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Τη νίκη με 2-1 πανηγύρισε στην έδρα της η Βαλένθια με 2-1 επί της Βιγιαρεάλ. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων το 0-0 παρέμεινε έως το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ωστόσο το σκηνικό άλλαξε καθώς στο 49' ο Ροντρίγκο σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων.

Τα «κίτρινα υποβρύχια» όμως επτά λεπτά μετά ισοφάρισαν χάρη σε τέρμα του Ζαμπό. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τόρες στο 70' χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στις «νυχτερίδες».

Βαλένθια (Θελάδες): Σιλέσεν, Βας, Παουλίστα, Μανγκαλά, Γκαγιά, Τόρες, Παρέχο, Κοκλέν (83' Εσκουέρδο), Σολέρ, Ροντρίγκο (86' Σομπρίνο), Γκόμεζ (70' Γκαμεϊρό).

Βιγιαρεάλ (Καγιέχα Ρεβίγια): Ασένχο, Κιντίγια, Τόρες, Αλμπιόλ, Γκασπάρ, Τριγκέρος, Ζαμπό, Μορένο, Μορλάνες (73' Οντιβέρος), Εκάμπι (63' Τσουκουέζε), Γκόμεζ (79' Μπάκα).

Σε άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε το νικηφόρο σερί της στο ισπανικό πρωτάθλημα, αφού επικράτησε δύσκολα της Αλαβές εκτός έδρας.

Ο Σέρχιο Ράμος άνοιξε το σκορ στο 52' πριν ισοφαρίσει με πέναλτι στο 65' ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ Λούκας Πέρεθ.

Στο 69' ο Καρβαχάλ με δικό του γκολ έδωσε τη νίκη στη «βασίλισσα» και την διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της La Liga:

Παρασκευή 29/11

Θέλτα-Ρεάλ Βαγιαδολίδ 0-0

Σάββατο 30/11

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (65' Πέρεθ (πεν.), 52' Ράμος, 69' Καρβαχάλ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Έιμπαρ 4-1 (25' Λε Νορμάν, 47' Ογιαρζαμπά, 57' Γουίλιαν, 80' Όντεγκαρντ – 35' Ντιόπ)

Μαγιόρκα-Ρεάλ Μπέτις 1-2 (55' Τζούνιορ (πεν.) - 7' Χοακίν, 33' Φεκίρ)

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 2-1 (50' Ροντρίγκο, 70' Τόρες - 54' Ζαμπό)

Κυριακή 1/12

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα 2-0
(41' Γκαρσία, 85' Γιούρι)

Εσπανιόλ-Οσασούνα 4-2
(20' Ρόκα, 46' Γκαρσία, 50' Άβιλα, 85' Μονκαγιόλα, 90+3 Τόρες, 90+3 Καλέρι)

Χετάφε-Λεβάντε 4-0
(54’ Καμπρέρα, 60’ πεν. Μολίνα, 67’ Άνχελ, 78’ Τιμόρ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 0-1

(86΄Μέσι)

Η Λέστερ 2-1 την Έβερτον στο 94΄

Mε γκολ του Ιχεανάτσο στο 94΄η Λέστερ νίκησε την Έβερτον με 2-1 και ξέφυγε τρεις βαθμούς από την τρίτη Μάντσεστερ Σίτι, ενώ συνεχίζει το κυνήγι της Λίβερπουλ που βρίσκεται στο +8.

Νέα απώλεια βαθμών για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία έμεινε στο 2-2 με την Άστον Βίλα στο «Ολντ Τράφορντ».

Με υπηρεσιακό προπονητή τον Φρέντι Λιούνμπεργκ οι κανονιέρηδες έφεραν 2-2 εκτός έδρας με τη Νόριτς. Δυο γκολ σημείωσε ο Ομπαμεγιάνγκ. Στον πάγκο έμεινε ο Παπασταθόπουλος.

Η Γουότφορντ απόλυσε τον προπονητής της Κίκε Φλόρες μετά την ήττα 2-1 από τη Σαουθάμπτον. Ο Φλόρες είχε αντικαταστήσει τον Χάβι Γκράθια στις 7 Σεπτεμβρίου.

Με δύο γκολ του Βίρτζιλ φαν Ντάικ σε 6 λεπτά (18' και 24'), η Λίβερπουλ νίκησε 2-1 την Μπράιτον και έφτασε τους 40 βαθμούς σε 14 παιχνίδια! Στο 76' αποβλήθηκε ο Άλισον, αλλά το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Λιούις Ντανκ.

Νωρίτερα, ο πρώην χαφ της Λίβερπουλ, Τζότζο Σέλβι, που τώρα αγωνίζεται στη Νιούκαστλ, ισοφάρισε (2-2) στο 88΄ τη Μάντσεστερ Σίτι και την άφησε στους 29 βαθμούς!

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής
Σάββατο 30 Νοεμβρίου

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 2-2
(26' Βίλεμς, 88' Σέλβι / 22' Στέρλινγκ, 82' Ντε Μπρόινε)

Τότεναμ - Μπόρνμουθ 3-2
(21' 50' Άλι, 69' Σισοκό / 73' 90+6' Γουίλσον)

Σαουθάμπτον - Γουότφορντ 2-1
(78΄ Ινγκς, 83΄ Προόουζ - 24΄ Σαρ)

Κυριακή 1 Δεκεμβρίου

Νόριτς - Άρσεναλ 2-2

(21' Πούκι, 45+2' Κάντγουελ / 29' πεν. 57' Ομπαμεγιάνγκ)

Γουλβς - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1

(64' Ντόχερτι / 2' Μουσέτ)

Λέστερ-Έβερτον 2-1
(68' Βάρντι, 94' Ιχεανάτσο - 23' Ριτσάρλισον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άστον Βίλα 2-2
(42' αυτ. Χίτον, 64' Λίντελοφ - 11' Γκρίλις, 66' Μινγκς)

Η Ρόμα πέρασε 3-1 από τη Βερόνα

H Ρόμα νίκησε 3-1 στη Βερόνα και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Γιουβέντους και Σασουόλο αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, ενώ η Ίντερ κέρδισε με 2-1 την Σπαλ και ανέβηκε στην κορυφή της Serie A.  Νίκη κορυφής πέτυχε η Ίντερ, που επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Σπαλ.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες σημείωσε και τα δύο γκολ των «νερατζούρι» και πλέον βρίσκεται έναν βαθμό μπροστά από την Γιουβέντους.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μίλαν, που κέρδισε εκτός έδρας την Πάρμα με 1-0, χάρη σε γκολ του Ερνάντες στο 88'.

Μπρέσια-Αταλάντα 0-3 (26', 61' Πάσαλιτς, 90+2' Ίλισιτς)

Τζένοα-Τορίνο 0-1

(77' Μπρέμερ)

Φιορεντίνα-Λέτσε 0-1

(49' Άντρια λα Μαντία)

Γιουβέντους-Σασουόλο 2-2

(20' Μπονούτσι, 68' (πεν.) Ρονάλντο, 23' Μπόγκα, 47' Καπούτο)

Βερόνα-Ρόμα 1-3

(21’ Φαραόνι-17’ Κλάιφερτ, 45’ Περότι (πεν.), 92’ Μιχιταριάν)

Δευτέρα 2/12

Κάλιαρι-Σαμπντόρια (21:45)

Στην κορυφή η Γκλάντμπαχ

H Γκλάντμπαχ νίκησε 4-2 τη Φράιμπουργκ στο «Borussia-Park» κι ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Το ματς ήταν γκραν γκινιόλ και πλούσιο σε θέαμα έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εμπολό.

Την έκπληξη στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου έκανε η Λεβερκούζεν καθώς πανηγύρισε το τρίποντο με 2-1.

Οι «Βαυαροί» ξεκίνησαν καλύτερα και στο 9' σημάδεψαν το δοκάρι με σουτ του Γκνάμπρι. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο ακριβώς επόμενο λεπτό χάρη σε γκολ Μπέιλι.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας κατάφεραν στο 34' να ισοφαρίσουν με τον Μίλερ, αλλά ο Μπέιλι στο ακριβώς επόμενο λεπτό ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Μπάγερν (Χανς-Ντίτερ Φλικ): Νόιερ, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ (81' Τιάγκο), Παβάρ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Ντέιβις, Πέρισιτς (70' Κομάν), Γκνάμπρι, Μίλερ (69' Κουτίνιο), Λεβαντόφσκι

Λεβερκούζεν (Πέτερ Μπος): Χραντέτσκι, Σ. Μπέντερ, Γουέντελ (65' Σίνκγκραβεν), Τα, Λ. Μπέντερ, Αράνγκις (80' Ντεμιρμπάι), Μπάουγμκαρντλινγκερ, Αμίρι, Φόλαντ, Μπέιλι (63' Μπελαραμπί), Ντιαμπί.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Σάλκε-Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (23’ Ραμάν, 86’ Σερντάρ - 36’ πεν. Ινγκβάρτσεν)

Χόφενχαϊμ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-1 (6’ Κράμαριτς - 87’ Χένινγκς)

Χέρτα Βερολίνου-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2 (34’ Νταρίντα - 15’ Σάντσο, 17’ Αζάρ)

Πάντερμπορν-Λειψία 2-3 (62’ Μαμπά, 73’ Γκάσουλα - 3’ Σικ, 4’ Ζάμπιτσερ, 26’ Βέρνερ)

Κολωνία-Άουγκσμπουργκ 1-1 (86’ Κόρδοβα - 43’ Νίντερλεχνερ)

Μπάγερν Μονάχου-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-2 (34’ Μίλερ - 10’, 35’ Μπέιλι)

Γκλάντμπαχ-Φράιμπουργκ 4-2