Romaleon.com

Η Ρόμα μπλόκαρε την Ίντερ (νίκες Λιλ, Λιόν)

7 Dec 2019, 7:46 a.m.

Η πρωτοπόρος Ίντερ, υποδέχτηκε τη Ρόμα στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Serie A. Οι νερατζούρι ήταν καλύτεροι, οι προσπάθειες όμως των Ρομελού Λουκακού και Λαουτάρο Μαρτίνες έμειναν ημιτελείς.

Ο γκολκίπερ των τζαλορόσι, Αντόνιο Μιράντε, είχε πάντα απάντηση στις ενέργειες του Βέλγου και του Αργεντινού κι έτσι το 0-0 μοιάζει φυσιολογικό. Η ομάδα του Μιλάνου είχε ενέργεια, οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε ωστόσο έμοιαζαν να μπλοκάρουν ανά διαστήματα.

Οι Ρωμαίοι από την άλλη ήταν πολύ καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο από τον Πάουλο Φονσέσκα και έσωσαν το βαθμό στο Τζουζέπε Μεάτσα. Η Γιουβέντους έτσι μπορεί να προσπεράσει την Ίντερ - σε περίπτωση που το Σάββατο επικρατήσει στο Ολίμπικο της Λάτσιο - και να βρεθεί ξανά στην κορυφή της πρώτης κατηγορίας του ιταλικού πρωταθλήματος.

ΝΙΚΕΣ ΛΙΛ ΚΑΙ ΛΙΟΝ

Στο Σταντ Πιέρ-Μορουά της Λιλ άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής της πρώτης κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος. Η τοπική ομάδα επικράτησε με 1-0 της Μπρεστ, έφθασε στην τρίτη νίκη στη σειρά και αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστής των ντογκ και του ματς ο 20χρονος Νιγηριανός επιθετικός τους, Βίκτορ Όσιμεν, ο οποίος πέτυχε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 16ο λεπτό. Σταθερά ανοδική η πορεία της ομάδας του Κριστόφ Γκαλτιέ, η οποία έχει δείξει να συνέρχεται μετά την αδυναμία να σηκώσει και το βάρος της συμμετοχής στους ομίλους του Champions League.

Η Λιόν πέρασε με τεσσάρα από το Σταντ ντε Κοστιέρ της Νιμ. Οι γκον δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα από τους "κροκόδειλους" και τους συνέτριψαν με 4-0. Πρωταγωνιστής ο Μέμφις Ντεπάι.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς ο Βαλς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα μόλις πέντε λεπτά μετά από την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Ολλανδός άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι στο 16ο λεπτό, ενώ ο Πακιέ αντίκρισε δυο κίτρινες μέσα σε ισάριθμα λεπτά (38', 40') και άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Ο Ντεπάι διεύρυνε το προβάδισμα στο 64ο λεπτό, ο Αουάρ έκανε το 0-3 στο 71ο και ο Άντερσεν στο 79ο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Λιλ - Μπρεστ 1-0 (16' Όσιμεν)

Νιμ - Λιόν 0-4 (16' πεν., 64' Ντεπάι, 71' Αουάρ, 79' Άντερσεν)

ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ Η ΑΤΛΕΤΙΚΟ

Η Βιγιαρεάλ υποδέχθηκε στο Θεράμικα την Ατλέτικο στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της ισπανικής Liga.

Οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0 και η Ατλέτικο στη δίνη κρίσης, η οποία ενδεχομένως - σε περίπτωση που Ρεάλ και Μπαρτσελόνα επικρατήσουν των Εσπανιόλ και Μαγιόρκα αντίστοιχα - να την αφήσει σε απόσταση οκτώ βαθμών από την κορυφή της πρώτης κατηγορίας του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε ξεκίνησε με Ζοάο Φέλιξ και Άλβαρο Μοράτα στην κορυφή της επίθεσης της Ατλέτικο, ανακάτεψε την τράπουλα και άλλαξε περισσότερο τη μεσαία του γραμμή με τον Βιτόλο να παίρνει τη θέση του Πάρτεϊ και τον Γιορέντε τη θέση του Ερέρα στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Εις μάτην όμως. Η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας στραβά αρμενίζει καθώς έχει μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε ματς, την εντός έδρας επί της Εσπανιόλ.