Romaleon.com

Η Σίτι πήρε το ντέρμπι, νίκησε και η Ρεάλ

4 Feb 2019, 7:42 a.m.

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε εύκολα την Άρσεναλ με 3-1 και βρίσκεται στο -2 από την Λίβερπουλ που αντιμετωπίζει τη Δευτέρα (4/2, 22:00) την Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο.

Λονδρέζικο "δώρο" περιμένει η Σίτι τη Δευτέρα (4/2, 22:00) καθώς η Λίβερπουλ σε περίπτωση γκέλας με την Γουέστ Χαμ βάζει 100% στο παιχνίδι της διεκδίκησης του τίτλου τους ποδοσφαιριστές του Πεπ Γκουαρντιόλα!

Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων είναι στο -2 αυτή τη στιγμή, ενώ ενδιαφέρον παρουσιάζει και εικόνα των πιο κάτω θέσεων, αφού η Γιουνάιτεντ του Σόλσκιερ έχει μπει στην πεντάδα και βρίσκεται κι εκείνη δύο βαθμούς πίσω από την 4η Τσέλσι.

Στα του ματς, τώρα, η Σίτι προηγήθηκε στα πρώτα 50 δευτερόλεπτα του αγώνα με τον Κουν Αγκουέρο! Η Άρσεναλ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κονσιελνί σε 1-1 στο 11' κι εκεί που πιστεύαμε ότι θα έχουμε ντέρμπι στο Μάντσεστερ, οι φιλοξενούμενοι... έσβησαν!

Οι ποδοσφαιριστές του Πεπ Γκουαρντιόλα προσέγγισαν εξαιρετικά το παιχνίδι τακτικά, έκλεισαν όλους τους χώρους στην αντίπαλό τους και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Το 2-1 των γηπεδούχων ήρθε στο 43' από τον Αργεντινό και στο 61' ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στη συνέχεια παρότι οι "Σίτιζενς" έδωσαν χώρους στους παίκτες του Έμερι, εκείνοι δεν έκαναν απολύτως τίποτα. Οι "Κανονιέρηδες" λειτουργούσαν μόνο στα μετόπισθεν με τους στόπερ και τον Λένο να παλεύουν να κρατήσουν το σκορ σε χαμηλότερο επίπεδα. Από το χώρο του κέντρου και πάνω απολύτως τίποτα! "Κομμένη" στα δύο οι "Κανονιέρηδες" και με τους επιθετικούς της να μην μπορούν να πάρουν πάνω τους ούτε μία προσπάθεια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ματς αγωνίστηκε και ο Μαυροπάνος, έπειτα από εννέα μήνες, καθώς ο Μουστάφι τραυματίστηκε και ο πρώην στόπερ του ΠΑΣ πήρε τη θέση και αγωνίστηκε για 15 λεπτά.

Η ΡΕΑΛ 3-0

Την πέμπτη της συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις στην Ισπανία πήρε η Ρεάλ επικρατώντας με 3-0 της Αλαβές και πάει με τη καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην αναμέτρηση του Κυπέλλου με την Μπαρτσελόνα την Τετάρτη.

Η Ρεάλ δεν δυσκολεύτηκε και με τα γκολ των Μπενζεμά, Βινίσιος και Μαριάνο έφτασε στο 3-0 αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχα τη μπάλα στα πόδια του χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν την εστία του Πατσέκο.

Στην πρώτη ουσιαστικά καλή επίθεση της Ρεάλ ήρθε και το γκολ. Ήταν το 30' όταν έγινε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και παράλληλη μπαλιά προς τον Μπενζεμά που άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ συνέχισε να έχει την υπεροχή αλλά και πάλι όπως στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορούσε να σκοράρει. Ο Σολάρι έκανε και κάποιες αλλαγές ενόψει του αγώνα της Τετάρτης καθώς ξεκούρασε αρχικά τον Μπέιλ και εν συνεχεία τον Μπενζεμά.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν στο 2-0 στο 80' όταν ο Βινίσιους έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά, έκανε το πλασέ και νίκησε τον Πατσέκο.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μαριάνο Ντίας με πανέμορφη κεφαλιά ψαράκι, στον αέρα όμως, ύστερα από σέντρα του Οντιοθόλα από τα δεξιά.

ΡΟΜΑ-ΜΙΛΑΝ 1-1

Χωρίς νικητή έληξε το σπουδαίο παιχνίδι στη Ρώμη ανάμεσα στη Ρόμα και τη Μίλαν για την 22η αγωνιστική της Serie A. Οι "ροσονέρι" προηγήθηκαν στο 26' με γκολ του Κριστόφ Πιάτεκ (έφτασε τα 14), ενώ οι "τζαλορόσι" ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Τζανιόλο, λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (21 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα).

Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Τζανλουίτζι Ντοναρούμα, πραγματοποίησε καθοριστικές αποκρούσεις και έπαιξε κομβικό ρόλο στο να πάρει τον βαθμό η ομάδα του. Η Ρόμα, που απέτυχε με νίκη να περάσει τη Μίλαν και "πιάσει" την 4η θέση, είχε δοκάρι στο 82' με τον Πελεγκρίνι. Βασικός ήταν ο Κώστας Μανωλάς.