Romaleon.com

Ανασκόπηση της δράσης στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα

18 Mar 2019, 11:05 a.m.

Η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα και από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και ουσιαστικά «κλείδωσε» και τον φετινό τίτλο, δέκα αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του ισπανικού πρωταθλήματος. Ο Αργεντινός σουπερστάρ πέτυχε χατ-τρικ και «υπέγραψε» το 4-1 των Καταλανών επί της Μπέτις, σκοράροντας στο 18΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου με πλασέ, μετά από «μαγική» ασίστ του Σουάρες με «τακουνάκι», και στο 85΄ με σουτ και γνωρίζοντας την αποθέωση από τους αντίπαλους φιλάθλους.

Ο Σουάρες πέτυχε με εξαιρετική ατομική ενέργεια στο 63΄ το άλλο γκολ των «μπλαουγκράνα», που βρίσκονται στο +10 από την Ατλέτικο και στο +12 από τη Ρεάλ, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της σεζόν, σε ό,τι αφορά την κατάκτηση του τίτλου. Το μόνο μελανό σημείο για την Μπαρτσελόνα, ήταν ο τραυματισμός του Λουίς Σουάρες, που αποχώρησε λίγα λεπτά πριν τη λήξη με πρόβλημα στον αστράγαλο.

Η Ίντερ ήταν η νικήτρια στο "Derby della Madonnina" της 28ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε 3-2 της τυπικά γηπεδούχου Μίλαν στο «Σαν Σίρο» και την ξεπέρασε στην κατάταξη, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση.

Οι «νερατζούρι» πήραν προβάδισμα από τα... αποδυτήρια, χάρη σε γκολ του Βετσίνο μόλις στο 3ο λεπτό, και διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, εξουδετερώνοντας τα ατού του Τζενάρο Γκατούζο. Στις αρχές του β΄ μέρους (51΄), ο Ντε Φράι με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της Ίντερ, αλλά ο Μπακαγιόκο μείωσε στο 57΄ με τον ίδιο τρόπο. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 67΄ με πέναλτι επανέφερε στα δύο γκολ το προβάδισμα για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, όμως οι «ροσονέρι» είχαν ξανά γρήγορη απάντηση με τον Μουζάκιο (71΄). Η Μίλαν έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, όμως ο Ντε Φράι έσωσε προ του Πιόντεκ στο 78΄ και στο 91΄ ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε την κεφαλιά του Καστιγέχο.

Στην Αγγλία, Απομακρύνεται η τετράδα της Premier League για την Τσέλσι, η οποία ηττήθηκε στο «Γκούντισον Παρκ» με 2-0 από την Έβερτον και έμεινε στην έκτη θέση της κατάταξης. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή της στο α΄ ημίχρονο και το... πλήρωσε στη συνέχεια, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 49΄ με κεφαλιά του Ριτσάρλισον. Οι «μπλε» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και στο 72΄ η Έβερτον κέρδισε πέναλτι, ο Κεπά απέκρουσε την εκτέλεση του Σίγκουρντσον, αλλά ο Ισλανδός με δεύτερη προσπάθεια «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

Χωρίς να χρειαστεί καν να πιάσει σπουδαία απόδοση, και παρότι έχασε με τραυματισμό τους Ντάνι Άλβες και Μενιέ από το πρώτο ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-1 της Μαρσέιγ στο «Παρκ ντε Πρενς», στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, και άνοιξε στους 20 βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη Λιλ. Ο Μπαπέ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημίχρονου, αλλά η Ολιμπίκ απάντησε στο πρώτο λεπτό του β΄ μέρους με τον Ζερμέν.

Ο Άνχελ Ντι Μαρία ήταν ο παίκτης που τελικά έδωσε τη νίκη στους πρωταθλητές, σκοράροντας στο 55΄ και στο 66΄. Να σημειωθεί ότι στο 62ο λεπτό αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Μαρσέιγ, Στιβ Μανταντά, μετά από αψιμαχία με τον Ντι Μαρία, ενώ ο αντικαταστάτης του, Γιοάν Πελέ, απέκρουσε πέναλτι του Μπαπέ στις καθυστερήσεις.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπάγερν, που διέλυσε με 6-0 τη Μάιντς στο Μόναχο και επανήλθε στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος, με καλύτερη διαφορά τερμάτων από την ισόβαθμή της Ντόρτμουντ. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Χαμές Ροντρίγκες, που πέτυχε χατ-τρικ, ενώ το πρώτο του γκολ με την πρώτη ομάδα των Βαυαρών σημείωσε ο 19χρονος Καναδός Αλφόνσο Ντέιβις.