Romaleon.com

Σάρωσαν τα μετάλλια οι αθλητές των Ειδικών Ολυμπιακών

21 Mar 2019, noon

Νέες διακρίσεις για την Κύπρο στους Παγκόσμιους Ειδικούς Ολυμπιακούς Αγώνες 2019, που διεξάγονται στο Άμπου Ντάμπι. H Κύπρος κατέκτησε 17 Χρυσά, 19 Αργυρά και 10 Χάλκινα μετάλλια.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των Παγκοσμίων Αγώνων:

Στίβος

Μαρία Χριστοφίδου   Χρυσό μετάλλιο 50μ τρέξιμο,  Αργυρό μετάλλιο μπαλάκι

Μιχαλάκης Προκοπίου  Χρυσό μετάλλιο 100μ περπάτημα, Αργυρό μετάλλιο μπαλάκι

Μιχάλης Σολωμού  4η θέση 100μ τρέξιμο,  6η θέση 200μ τρέξιμο

Θέκλα Δημητρίου  Αργυρό μετάλλιο 200μ τρέξιμο,  Χάλκινο μετάλλιο 100μ τρέξιμο

Σύνολο μεταλλίων Στίβου:  2 Χρυσά, 3 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Καλαθόσφαιρα

Χρυσό μετάλλιο

Αναστασία Κυμίση

Αθηνόδωρος Σολωμού

Χριστιάνα Κυριακίδου

Δημήτρης Νεανίδης

Δημήτρης Αντρέου

Αιμίλιος Πέτρου

Γιώργος Χριστοδούλου

Παναγιώτης Πήλασα

Rayan Mehio

Βαλάντης Αντρέου

 

Bocce

Αντρέας Μαυρουδής  Χάλκινο μετάλλιο Απλό Αντρών, Χάλκινο μετάλλιο Διπλό

Γεωργία Στυλιανίδου  Χάλκινο μετάλλιο Απλό Αντρών, Χάλκινο μετάλλιο Διπλό

Σύνολο μεταλλίων Bocce: 3 Χάλκινα

Bowling

Ειρένα Ζαννεττή Αργυρό μετάλλιο Unified Double

Ελένη Παύλου Χρυσό μετάλλιο Unified Double

Ελένη Πελεκάνου Αργυρό μετάλλιο Απλό γυναικών, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό, Αργυρό μετάλλιο Unified Double

Παναγιώτα Λεωνίδου Αργυρό μετάλλιο Απλό γυναικών, Αργυρό μετάλλιο Διπλό, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Πέτρος Καλαμαρά  Χρυσό μετάλλιο Απλό Αντρών, Αργυρό μετάλλιο Διπλό, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Βασίλης Χριστοδούλου  Χρυσό μετάλλιο Απλό Αντρών, Χρυσό μετάλλιο Unified Double, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Σύνολο μεταλλίων Bowling:  3   Χρυσά, 5 Αργυρά

Ποδηλασία:

Χλόη Δημητριάδη 4η θέση 1ΚΜ ατομική Χρονομέτρηση, 6η θέση 500μ ατομική Χρονομέτρηση, 6η θέση 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Δημήτρης Χριστοφή  Χρυσό μετάλλιο 500μ ατομική χρονομέτρηση, 4η θέση 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 7η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Γιώργος Παύλου  Χάλκινο μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 6η θέση 5ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 7η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Ηλίας Αντωνίου Χρυσό μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 6η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Στέλλα Παπαβασιλείου Αργυρό μετάλλιο 5ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, Αργυρό μετάλλιο 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, Αργυρό μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Σύνολο μεταλλίων Ποδηλασίας:  2 Χρυσά, 3 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Ενόργανη Γυμναστική:

Έλενα Αντωνίου:  Χρυσό μετάλλιο έδαφος, Αργυρά μετάλλια στο Σύνθετο ατομικό, Δοκό και άλμα,  4η θέση Δίζυγο

Μαρίνος Κυριάκου Χρυσά μετάλλια Σύνθετο ατομικό, Κρίκοι, Δίζυγο, Έδαφος, Αργυρά μετάλλια ίππο και ίππο με λαβές, Χάλκινο μετάλλιο Μονόζυγο

Σύνολο μεταλλίων Ενόργανης: 5 Χρυσά, 5 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Ρυθμική Γυμναστική:

Λουκία Γεωργίου: Χρυσό μετάλλιο Στεφάνι, Χάλκινο μετάλλιο Σχοινάκι, 6η θέση Κορδέλα, 7η θέση Κορίνες, 5η θέση στο Σύνολο

Νίκη Θεοδώρου: Χρυσό μετάλλιο Κορδέλα, Αργυρά μετάλλια σε Κορίνες και Σχοινάκι, Χάλκινο μετάλλιο σε Στεφάνι, 4η θέση στο Σύνολο

Σύνολο μεταλλίων Ρυθμικής: 2 Χρυσά, 2 Αργυρά, 2 Χάλκινα

 

Κολύμβηση:

Χριστίνα Μιχαήλ: 5η θέση Σκυταλοδρομία 5x50μ Ελεύθερο, 7η θέση 100μ Ελεύθερο

Ιωάννα Παφίτη: Χρυσό μετάλλιο 50μ Πρόσθιο, Χάλκινο μετάλλιο 50μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4x50 μ Ελεύθερο

Πέτρος Χριστοδουλίδης: Αργυρό μετάλλιο 50μ Ύπτιο, 4η θέση 50μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4x50 μ Ελεύθερο

Τιμόθεος Βασιλείου: Χρυσό μετάλλιο 100μ Ύπτιο, Χάλκινο μετάλλιο 100μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4x50 μ Ελεύθερο

Σύνολο μεταλλίων Κολύμβησης:  2 Χρυσά, 1 Αργυρό, 2 Χάλκινα

 

Συνολικός αριθμός μεταλλίων Κυπριακής Αποστολής

17 Χρυσά

19 Αργυρά

10 Χάλκινα

Ροή ειδήσεων

14:12
Τιάγκο: "Όπως και με την ΑΕΚ για να κερδίσουμε"
13:47
Το Σάββατο η πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας
13:22
Με 16 συμμετοχές η Επίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ (πρόγραμμα 1ης αγωνιστικής)
12:01
Μάκης Σεργίδης: «Προετοιμαζόμαστε για να διεκδικήσουμε την πρόκριση» (video)
11:22
Ολυμπιακός - ΑΕΚ στις 19:00 (πρόγραμμα και τηλεοπτικές μεταδόσεις)
11:12
Ξεκινά στις 27 Σεπτεμβρίου το 47ο Ράλι Κύπρος
10:27
Β’ Κατηγορία: Αναγέννηση – Ονήσιλλος ανοίγουν την αυλαία (18:00 Cytavision)
10:01
Ο Ζιντάν δεν είναι στο απυρόβλητο
09:00
Ο Κοντίδης παρουσίασε το Πρόγραμμα Αθλητικής Ευθύνης #TowardsTokyo
07:10
Περίπατος της Άρσεναλ με Άϊντραχτ
07:05
Δύσκολη νίκη η Μάντσεστερ Γ., εύκολα η Ρόμα
22:40
"Σταματήστε να μιλάτε για το σύστημα, με τρελαίνει"...
21:59
Ήττα-σοκ του ΑΠΟΕΛ από τη Ντουντελάνζ
20:59
Συνεχίζει στην Αλκή ο Λόππας
19:35
Δεύτερη φιλική νίκη (1-0) της Εθνικής Παίδων U17 επί της Αρμενίας