Romaleon.com

Τέσσερις πρωτιές στην α΄ μέρα των Πανελλήνιων Αγώνων

10 May 2019, 9:38 a.m.

Πρώτευσαν Ιωαννίδου (ύψος), Παμπακάς (ύψος), Αλεξιάδης (σφαιροβολία) και Νικολάου (τριπλούν)

Η Στυλιάνα Ιωαννίδου (με επίδοση 1,72μ.) και ο Κυριάκος Παμπακάς (με επίδοση 2,08μ.) έκαναν υψηλές πτήσεις στο άλμα εις Ύψος και κατέκτησαν την πρώτη θέση στο αγώνισμα (κατηγορία Κοριτσιών και Αγοριών Λυκείων αντιστοίχως), κατά την πρώτη ημέρα (8 Μαΐου 2019) του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος Στίβου, στα Ιωάννινα. Πρώτη θέση στο αγώνισμά τους κατέλαβαν, επίσης, ο Γρηγόρης Νικολάου (Τριπλούν) με 15, 21μ. και Κωνσταντίνος Αλεξιάδης (Σφαιροβολία) με 16,60 μέτρα.

Καλή εμφάνιση με επιτυχημένα αποτελέσματα είχαν και άλλοι μαθητές πρωταθλητές μας στα Ιωάννινα. Συνολικά, η Κύπρος κέρδισε κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων (σε κορίτσια και αγόρια) 4 χρυσά μετάλλια, 6 ασημένια και 7 χάλκινα.

Απομένει η διεξαγωγή των σύνθετων αγωνισμάτων για να ολοκληρωθούν οι αγώνες. Στο Έπταθλο κοριτσιών η Χαριθέα Ηρακλέους (Λανίτειο) διεκδικεί το αργυρό μετάλλιο με σοβαρές πιθανότητες, καθώς ήδη έχει συγκεντρώσει 2.768 βαθμούς και βρίσκεται στη 2η θέση.

Όλα τα αποτελέσματα των αθλητών μας κατά την Α’ ημέρα:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

100 Μ.: Βασιλείου Ιωάννα-Διάνα (Λύκειο Αγ. Νικολάου) 8η με 12.53.

200 Μ.: Ευαγγέλου Αλεξάνδρα (Λύκ. Εθν. Μακαρίου) 6η με 25.81.

400 Μ.: Κωνσταντίνου Στέλλα (Λύκειο Κύκκου Β’) 9η με 61.12.

800 Μ.: Καρβέλη Δήμητρα (Λύκειο Βεργίνας) 7η με 2.26.85.

1.500 Μ.: Λοϊζίδου Άντρεα (Pascal English School) 3η με 4.47.62

3.000 Μ.: Αϊνετζιάν Μικέλα-Μάγκυ (Λύκειο Κύκκου Β’) 2η με 10.35.51.

100Μ. ΕΜΠ.: Λιτς Μαρία (Λύκειο Εθν. Μακαρίου) 2η 14.37.

400Μ. ΕΜΠ.: Χριστοφή Ελεάνα (Λανίτειο) 3η με 63.90.

2.000Μ. ΣΤΙΠΛ: Παύλου Χαριτίνη (Αμερικανική Ακαδ.) 6η με 7.59.06.

ΥΨΟΣ: Ιωαννίδου Στυλιάνα (Λανίτειο) 1η με 1,72μ.

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ: Βάσου Άντρεα (Λανίετιο) 4η με 3,55μ.

ΜΗΚΟΣ: Κυπριανού Ιωάννα (Λύκειο Λατσιών) 12η με 5,11μ.

ΤΡΙΠΛΟΥΝ: Παίδιου Χριστονύμφη (Λύκειο Βεργίνας) 3η με 12,00μ.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ: Πάτσαλου Άννα-Μαρία (Λύκειο Παραλιμνίου) 4η με 13,78μ.

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ: Ιωάννου Παναγιώτα (Λανίτειο) 10η με 34,67μ.

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ:Παπαδοπούλου Γεωργία (Λανίτειο) 3η με 43,75μ.

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ: Χατζησάββα Σοφία (Λύκειο Εθν. Μακαρίου) 2η με 59,71μ.

ΑΓΟΡΙΑ

100Μ.: Χριστοδούλου Εμμανουηλ (Λύκειο Λατσιών) 3ος με 11.14.

200Μ.: Χατζησέργης Δημήτριος (Λύκειο Βεργίνας) 6ος με 22.65.

400Μ.: Δημητριάδης Ανδρέας (Grammar School) 2ος με 49.91.

800Μ.: Αδάμου Δημοσθένης (Λύκειο Κύκκου Β’) 7ος με 2.04.95

1.500Μ.: Κούσης Πέτρος (Λύκειο Λατσιών) 5ος με 4.13.44.

3.000Μ.: Νικολάου Ανδρέας (Λύκειο Δασούπολης) 3ος με 9.11.36

110Μ. ΕΜΠ.: Κοντονικόλας Οδυσσέας (Λύκειο Βεργίνας) 2ος με 14.25.

400Μ. ΕΜΠ.: Παναγή Ανδρέας (Λανίτειο) 9ος με 58.30.

2.000Μ. ΣΤΙΠΛ: Κιττήρας Μάρκος (Λύκειο Κύκκου Β’) 7ος με 6.37.96.

ΥΨΟΣ: Παμπακάς Κυριάκος (Λανίτειο) 1ος με 2,08μ.

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ: Καζαμίας Ανδρέας (Λύκειο Ιδαλίου) 3ος με 4,60μ.

ΜΗΚΟΣ: Μυλωνάς Παναγιώτης (Λύκειο Βεργίνας) 7ος με 6,70μ.

ΤΡΙΠΛΟΥΝ: Νικολάου Γρηγόρης (Λανίτειο) 1ος με 15,21μ.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ: Αλεξιάδης Κωνσταντίνος (Λύκειο Βεργίνας) 1ος 16,60μ.

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ: Ζαχαρία Ραφαήλ (Λύκειο Παραλιμνίου) 3ος με 51,14μ.

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ: Αντωνίου Σπύρος (Λύκειο Βεργίνας) 2ος με 62,32μ.

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ: Κονταξής Παναγιώτης (Λανίτειο) 4ος με 66,43μ.