Romaleon.com

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στα Πρωταθλήματα Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων

24 May 2019, 11:01 a.m.

Στιγμιότυπο από το πρόσφατο παιχνίδι Ομόνοια - Δόξα για το Πρωτάθλημα U15.

Στην τελική ευθεία για την ολοκλήρωση της χρονιάς μπαίνουν τα Πρωταθλήματα Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U14, U15, U16, U17 και το Σάββατο θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις της προτελευταίας αγωνιστικής.

Ο τίτλος κρίθηκε μόνο στο Πρωτάθλημα U17, καθοριστική η 17η αγωνιστική για τις υπόλοιπες κατηγορίες. Σημειώνεται ότι το φινάλε είναι προγραμματισμένο για την 1η Ιουνίου.

**Στο Πρωτάθλημα U14 το ενδιαφέρον παραμένει μεγάλο και ο απολογισμός της 17ης αγωνιστικής θα δείξει κατά πόσο θα κριθεί ο τίτλος στο φινάλε του Πρωταθλήματος.

Η πρωτοπόρος Δόξα Κατωκοπιάς (39 βαθμοί) μετά το εκτός έδρας 0-0 στο ντέρμπι με την Ομόνοια, θα φιλοξενήσει το 4ο της κατάταξης ΑΠΟΕΛ (34 βαθμοί).

Η δεύτερη Ομόνοια Λευκωσίας (37 βαθμοί) θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών και η τρίτη ΑΕΛ (36 βαθμοί) θα παίξει με τον Άρη. 

Το πρόγραμμα του Σαββάτου (25/5) περιλαμβάνει επίσης τους αγώνες ΑΕΚ - Νέα Σαλαμίνα και Απόλλων - Πάφος FC.

**Στο Πρωτάθλημα U15 η Ομόνοια Λευκωσίας μετά την εκτός έδρας νίκη της με 3-1 επί του ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Η αήττητη Ομόνοια έφτασε στους 42 βαθμούς, επτά περισσότερους από το δεύτερο ΑΠΟΕΛ και στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών.

Το ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Δόξα Κατωκοπιάς και το Σάββατο θα γίνουν επίσης οι αγώνες ΑΕΚ - Νέα Σαλαμίνα, Απόλλων - Πάφος και Άρης - ΑΕΛ.

**Στο Πρωτάθλημα U16 στα γήπεδα του Πασκάλ θα διεξαχθεί το ντέρμπι κορυφής και το αποτέλεσμα του θα καθορίσει πολλά. Το πρωτοπόρο και αήττητο ΑΠΟΕΛ (44 βαθμοί) θα αντιμετωπίσει τη δεύτερη της κατάταξης Δόξα Κατωκοπιάς (41 βαθμοί).

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1.

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής περιλαμβάνει άλλες τέσσερις αναμετρήσεις ως ακολούθως:

Ομόνοια - Καρμιώτισσα Πολεμιδιών
Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ
Πάφος FC - Απόλλων
ΑΕΛ - Άρης

**Στο Πρωτάθλημα U17 το ΑΠΟΕΛ κατέκτησε τον τίτλο από την προηγούμενη αγωνιστική καθώς βρίσκεται στο +10 από τη δεύτερη της κατάταξης ΑΕΛ.

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής περιλαμβάνει τις ακόλουθες αναμετρήσεις:

ΑΠΟΕΛ - Δόξα Κατωκοπιάς
Ομόνοια - Καρμιώτισσα Πολεμιδιών
Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ
Πάφος FC - Απόλλων
ΑΕΛ - Άρης