Romaleon.com

Κόπα Άφρικα: Νίκησε η Σενεγάλη, στον πάγκο ο Σισέ

24 Jun 2019, 7:15 a.m.

Στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής (ή Κόπα Άφρικα), η Σενεγάλη επικράτησε 2-0 της Τανζανίας στο Κάιρο. Ο Κεϊτά Μπαλντέ έκανε το 1-0 με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή στο 28', ενώ ο Ντιατά με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή στο 64' έγραψε το 2-0.

Ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, Παπέ Σισέ, έμεινε στον πάγκο, δεν χρησιμοποιήθηκε από τον προπονητή του, Αλιού Σισέ.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Μεντί, Βαγκέ, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Σανέ (24' Κουγιατέ), Ντιατά, Κεϊτά Μπαλντέ (73' Τιόμπ), Εντιαγέ, Γκεγέ, Νιάνγκ (83' Κονατέ), Σαρ.

ΤΑΝΖΑΝΙΑ (Εμάνουελ Αμουνίκε): Μανουλά, Ραμαντάνι, Γιοντανί, Μουαντίκα, Καμάγκι, Αμπάς (84' Ντομαγιό), Σαλούμ (44' Μούσα), Εμκαμί, Εμσουβά (66' Ουλιμουενγκού), Μποκό, Σαμάτα.


1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ουγκάντα 3

Αίγυπτος 3

Ζιμπάμπουε 0

ΛΔ Κονγκό 0

1η αγωνιστική

Αίγυπτος - Ζιμπάμπουε 1-0 (41' Τρεζεγκέ)

ΛΔ Κονγκό - Ουγκάντα 0-2 (14' Κάντου, 48' Όκουι)

2η αγωνιστική

Ουγκάντα - Ζιμπάμπουε (26/6, 20:00)

Αίγυπτος - ΛΔ Κονγκό (26/6, 23:00)

3η αγωνιστική

Ουγκάντα - Αίγυπτος (30/6, 22:00)

Ζιμπάμπουε - ΛΔ Κονγκό (30/6, 22:00)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Νιγηρία 3

Γουινέα 1

Μαγαδασκάρη 1

Μπουρουντί 0

1η αγωνιστική

Νιγηρία - Μπουρουντί 1-0 (79' Ιγκάλο)

Γουινέα - Μαγαδασκάρη 2-2 (34' Καμπά, 66' Καμανό / 49' Ανισέτ, 55' Αντριά)

2η αγωνιστική

Νιγηρία - Γουινέα (26/6, 17:30)

Μαγαδασκάρη - Μπουρουντί (27/6, 17:30)

3η αγωνιστική

Μαγαδασκάρη - Νιγηρία (30/6, 19:00)

Μπουρουντί - Γουινέα (30/6, 19:00)

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σενεγάλη 3

Αλγερία 0

Κένυα 0

Τανζανία 0

1η αγωνιστική

Σενεγάλη - Τανζανία 2-0 (28' Κεϊτά Μπαλντέ, 64' Ντιατά)

Αλγερία - Κένυα (23/6, 23:00)

2η αγωνιστική

Σενεγάλη - Αλγερία (27/6, 20:00)

Κένυα - Τανζανία (27/6, 23:00)

3η αγωνιστική

Κένυα - Σενεγάλη (1/7, 22:00)

Τανζανία - Αλγερία (1/7, 22:00)

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μαρόκο 3

Ακτή Ελεφαντοστού 0

Νότιος Αφρική 0

Ναμίμπια 0

1η αγωνιστική

Μαρόκο - Ναμίμπια 1-0 (89' αυτ. Κεϊμουίνε)

Ακτή Ελεφαντοστού - Νότιος Αφρική (24/6, 17:30)

2η αγωνιστική

Μαρόκο - Ακτή Ελεφαντοστού (28/6, 20:00)

Νότιος Αφρική - Ναμίμπια (28/6, 23:00)

3η αγωνιστική

Νότιος Αφρική - Μαρόκο (1/7, 19:00)

Ναμίμπια - Ακτή Ελεφαντοστού  (1/7, 19:00)

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τυνησία

Μάλι

Μαυριτανία

Ανγκόλα

1η αγωνιστική

Τυνησία - Ανγκόλα (24/6, 20:00)

Μάλι - Μαυριτανία (24/6, 23:00)

2η αγωνιστική

Τυνησία - Μάλι (28/6, 17:30)

Μαυριτανία - Ανγκόλα (29/6, 17:30)

3η αγωνιστική

Μαυριτανία - Τυνησία (2/7, 22:00)

Ανγκόλα - Μάλι (2/7, 22:00)

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Καμερούν

Γκάνα

Μπενίν

Γουινέα-Μπισάου

1η αγωνιστική

Καμερούν - Γουινέα-Μπισάου (25/6, 20:00)

Γκάνα - Μπενίν (25/6, 23:00)

2η αγωνιστική

Καμερούν - Γκάνα (29/6, 20:00)

Μπενίν - Γουινέα-Μπισάου (29/6, 23:00)

3η αγωνιστική

Μπενίν - Καμερούν (2/7, 19:00)

Γουινέα-Μπισάου - Γκάνα (2/7, 19:00)

*Προκρίνονται στη φάση των 16 οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου (2 x 6=12) και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 (5-6-7-8/7)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (10-11/7)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (14/7)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (17/7)

ΤΕΛΙΚΟΣ (19/7)