Romaleon.com

Το πρόγραμμα της πρώτης φάσης του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας

25 Jul 2019, 5:39 p.m.

Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΚΟΠ στην παρουσία του Γενικού Διευθυντή της Ομοσπονδίας Ανθούλη Μυλωνά η κλήρωση του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2019 - 2020.

Όπως έχει ήδη ανακοινωθεί και μετά από απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΚΟΠ, από την επόμενη αγωνιστική περίοδο αλλάζει ριζικά ο τρόπος διεξαγωγής του σε δύο ομίλους. 

Στον πρώτο όμιλο θα συμμετάσχουν η Αλκή Ορόκλινης, ο Άρης Λεμεσού, η Ομόνοια Αραδίππου, ο ΑΣΙΛ Λύσης, η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών, η Αγία Νάπα, η Ομόνοια Ψευδά και η Ε.Ν.Υ Διγενής Ύψωνα. 

Στο δεύτερο όμιλο θα συμμετάσχουν ο Ερμής Αραδίππου, ο Οθέλλος Αθηαίνου, η Αναγέννηση Δερύνειας, ο Ονήσιλος Σωτήρας, η ΑΕΖ Ζακακίου, ο Ακρίτας Χλώρακας, ο Διγενής Μόρφου και ο Π.Ο. Ξυλοτύμπου. 

Οι ομάδες των δύο όμιλων θα αγωνιστούν σε πρωτάθλημα δύο γύρων (εντός και εκτός) με όλες τις ομάδες του ομίλου τους.  Σύνολο 14 αγωνιστικές.

Με την λήξη της πρώτης φάσης του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας, οι πρώτες 4 ομάδες του κάθε ομίλου θα μπουν στον Όμιλο Β’ Premier και οι 4 τελευταίες ομάδες του κάθε ομίλου θα μπουν στον όμιλο Β’ Standard.  Οι ομάδες θα διατηρήσουν τους μισούς βαθμούς από αυτούς που κατέκτησαν στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος (με στρογγυλοποίηση προς τα πάνω) και θα αγωνιστούν σε πρωτάθλημα 2 γύρων (εντός και εκτός) με όλες τις ομάδες του ομίλους τους (σύνολο 14 αγωνιστικές). 

Οι πρώτες δύο ομάδες του Ομίλου B’ Premier θα ανέβουν στην Α’ Κατηγορία. Οι τελευταίες τέσσερεις ομάδες του Ομίλου Β’ Standard θα υποβιβαστούν  στην Γ’ Κατηγορία.

Μετά το τέλος του Πρωταθλήματος, οι δύο όμιλοι θα ενώνονται χωρίς να αλλάζουν βαθμολογική θέση, για να μπαίνουν οι ομάδες σε μια σειρά, η οποία θα τις οδηγεί σε ποιό όμιλο θα αγωνίζονται την επόμενη ποδοσφαιρική περίοδο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρώτης φάσης μετά από τη διαδικασία της κλήρωσης: 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η Αγωνιστική      
      Γήπεδο
ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου vs ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΑΣΙΛ Λύσης vs ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά ΑΕΚ Αρένα
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών vs ΑΛΚΗ Ορόκλινη Κοινοτικό Στάδιο Π. Πολεμιδιών
ΑΡΗΣ Λεμεσού vs Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα Τσίρειο Στάδιο
       
2η Αγωνιστική      
       
ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου vs ΑΣΙΛ Λύσης Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΑΛΚΗ Ορόκλινη vs ΑΡΗΣ Λεμεσού N. Papas Group "Αμμόχωστος Επιστροφή"
ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών Κοινοτικό Στάδιο Ψευδά
ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας vs Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας
       
3η Αγωνιστική      
       
ΑΣΙΛ Λύσης vs ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας ΑΕΚ Αρένα
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών vs ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου Κοινοτικό Στάδιο Π. Πολεμιδιών
ΑΡΗΣ Λεμεσού vs ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά Τσίρειο Στάδιο
Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα vs ΑΛΚΗ Ορόκλινη Κοινοτικό Στάδιο Ερήμης
       
4η Αγωνιστική       
       
ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου vs ΑΡΗΣ Λεμεσού Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΑΣΙΛ Λύσης vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών ΑΕΚ Αρένα
ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά vs Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα Κοινοτικό Στάδιο Ψευδά
ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας vs ΑΛΚΗ Ορόκλινη Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας
       
5η Αγωνιστική      
       
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών vs ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας Κοινοτικό Στάδιο Π. Πολεμιδιών
ΑΡΗΣ Λεμεσού vs ΑΣΙΛ Λύσης Τσίρειο Στάδιο
Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα vs ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου Κοινοτικό Στάδιο Ερήμης
ΑΛΚΗ Ορόκλινη vs ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά N. Papas Group "Αμμόχωστος Επιστροφή"
       
6η Αγωνιστική      
       
ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου vs ΑΛΚΗ Ορόκλινη Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΑΣΙΛ Λύσης vs Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα ΑΕΚ Αρένα
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών vs ΑΡΗΣ Λεμεσού Κοινοτικό Στάδιο Π. Πολεμιδιών
ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας vs ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας
       
7η Αγωνιστική      
       
ΑΡΗΣ Λεμεσού vs ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας Τσίρειο Στάδιο
Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών Κοινοτικό Στάδιο Ερήμης
ΑΛΚΗ Ορόκλινη vs ΑΣΙΛ Λύσης N. Papas Group "Αμμόχωστος Επιστροφή"
ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά vs ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου Κοινοτικό Στάδιο Ψευδά
       
8η Αγωνιστική      
       
Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα vs ΑΡΗΣ Λεμεσού Κοινοτικό Στάδιο Ερήμης
ΑΛΚΗ Ορόκλινη vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών N. Papas Group "Αμμόχωστος Επιστροφή"
ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά vs ΑΣΙΛ Λύσης Κοινοτικό Στάδιο Ψευδά
ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας vs ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας
       
9η Αγωνιστική      
       
ΑΣΙΛ Λύσης vs ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου ΑΕΚ Αρένα
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών vs ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά Κοινοτικό Στάδιο Π. Πολεμιδιών
ΑΡΗΣ Λεμεσού vs ΑΛΚΗ Ορόκλινη Τσίρειο Στάδιο
Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα vs ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας Κοινοτικό Στάδιο Ερήμης
       
10η Αγωνιστική      
       
ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΑΛΚΗ Ορόκλινη vs Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα N. Papas Group "Αμμόχωστος Επιστροφή"
ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά vs ΑΡΗΣ Λεμεσού Κοινοτικό Στάδιο Ψευδά
ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας vs ΑΣΙΛ Λύσης Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας
       
11η Αγωνιστική      
       
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών vs ΑΣΙΛ Λύσης Κοινοτικό Στάδιο Π. Πολεμιδιών
ΑΡΗΣ Λεμεσού vs ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου Τσίρειο Στάδιο
Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα vs ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά Κοινοτικό Στάδιο Ερήμης
ΑΛΚΗ Ορόκλινη vs ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας N. Papas Group "Αμμόχωστος Επιστροφή"
       
12η Αγωνιστική       
       
ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου vs Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΑΣΙΛ Λύσης vs ΑΡΗΣ Λεμεσού ΑΕΚ Αρένα
ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά vs ΑΛΚΗ Ορόκλινη Κοινοτικό Στάδιο Ψευδά
ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας
       
13η Αγωνιστική       
       
ΑΡΗΣ Λεμεσού vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών Τσίρειο Στάδιο
Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα vs ΑΣΙΛ Λύσης Κοινοτικό Στάδιο Ερήμης
ΑΛΚΗ Ορόκλινη vs ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου N. Papas Group "Αμμόχωστος Επιστροφή"
ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά vs ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας Κοινοτικό Στάδιο Ψευδά
       
14η Αγωνιστική       
       
ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου vs ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΑΣΙΛ Λύσης vs ΑΛΚΗ Ορόκλινη ΑΕΚ Αρένα
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών vs Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα Κοινοτικό Στάδιο Π. Πολεμιδιών
ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας vs ΑΡΗΣ Λεμεσού Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1η Αγωνιστική      
      Γήπεδο
Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 vs ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου Κοινοτικό Στάδιο Ξυλοτύμπου
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας vs ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 Στάδιο Αναγέννησης Δερύνειας
ΑΕΖ Ζακακίου vs ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου Κοινοτικό Στάδιο Παρεκκλησιάς
ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας vs ΕΡΜΗΣ Αραδίππου Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας
       
2η Αγωνιστική      
       
Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 vs ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας Κοινοτικό Στάδιο Ξυλοτύμπου
ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου vs ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας Στάδιο Οθέλλου Αθηαίνου
ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 vs ΑΕΖ Ζακακίου Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας
ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου vs ΕΡΜΗΣ Αραδίππου Μακάρειο Στάδιο
       
3η Αγωνιστική      
       
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας vs ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου Στάδιο Αναγέννησης Δερύνειας
ΑΕΖ Ζακακίου vs Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 Κοινοτικό Στάδιο Παρεκκλησιάς
ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας vs ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας
ΕΡΜΗΣ Αραδίππου vs ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
       
4η Αγωνιστική       
       
Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 vs ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας Κοινοτικό Στάδιο Ξυλοτύμπου
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας vs ΑΕΖ Ζακακίου Στάδιο Αναγέννησης Δερύνειας
ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 vs ΕΡΜΗΣ Αραδίππου Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας
ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου vs ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου Μακάρειο Στάδιο
       
5η Αγωνιστική      
       
ΑΕΖ Ζακακίου vs ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου Κοινοτικό Στάδιο Παρεκκλησιάς
ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας vs ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας
ΕΡΜΗΣ Αραδίππου vs Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου vs ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 Στάδιο Οθέλλου Αθηαίνου
       
6η Αγωνιστική      
       
Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 vs ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου Κοινοτικό Στάδιο Ξυλοτύμπου
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας vs ΕΡΜΗΣ Αραδίππου Στάδιο Αναγέννησης Δερύνειας
ΑΕΖ Ζακακίου vs ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας Κοινοτικό Στάδιο Παρεκκλησιάς
ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου vs ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 Μακάρειο Στάδιο
       
7η Αγωνιστική      
       
ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας vs ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας
ΕΡΜΗΣ Αραδίππου vs ΑΕΖ Ζακακίου Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου vs ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας Στάδιο Οθέλλου Αθηαίνου
ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 vs Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας
       
8η Αγωνιστική      
       
ΕΡΜΗΣ Αραδίππου vs ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου vs ΑΕΖ Ζακακίου Στάδιο Οθέλλου Αθηαίνου
ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 vs ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας
ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου vs Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 Μακάρειο Στάδιο
       
9η Αγωνιστική      
       
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας vs Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 Στάδιο Αναγέννησης Δερύνειας
ΑΕΖ Ζακακίου vs ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 Κοινοτικό Στάδιο Παρεκκλησιάς
ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας vs ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας
ΕΡΜΗΣ Αραδίππου vs ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
       
10η Αγωνιστική      
       
Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 vs ΑΕΖ Ζακακίου Κοινοτικό Στάδιο Ξυλοτύμπου
ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου vs ΕΡΜΗΣ Αραδίππου Στάδιο Οθέλλου Αθηαίνου
ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 vs ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας
ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου vs ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας Μακάρειο Στάδιο
       
11η Αγωνιστική      
       
ΑΕΖ Ζακακίου vs ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας Κοινοτικό Στάδιο Παρεκκλησιάς
ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας vs Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας
ΕΡΜΗΣ Αραδίππου vs ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου vs ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου Στάδιο Οθέλλου Αθηαίνου
       
12η Αγωνιστική       
       
Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 vs ΕΡΜΗΣ Αραδίππου Κοινοτικό Στάδιο Ξυλοτύμπου
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας vs ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας Στάδιο Αναγέννησης Δερύνειας
ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 vs ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας
ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου vs ΑΕΖ Ζακακίου Μακάρειο Στάδιο
       
13η Αγωνιστική       
       
ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας vs ΑΕΖ Ζακακίου Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας
ΕΡΜΗΣ Αραδίππου vs ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου
ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου vs Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 Στάδιο Οθέλλου Αθηαίνου
ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 vs ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας
       
14η Αγωνιστική       
       
Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006 vs ΟΝΗΣΙΛΟΣ Σωτήρας 2014 Κοινοτικό Στάδιο Ξυλοτύμπου
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας vs ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου Στάδιο Αναγέννησης Δερύνειας
ΑΕΖ Ζακακίου vs ΕΡΜΗΣ Αραδίππου Κοινοτικό Στάδιο Παρεκκλησιάς
ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας Μόρφου vs ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας Μακάρειο Στάδιο

Ροή ειδήσεων

09:13
ΑΠΟΕΛ – Σεβίλη στο φινάλε της φάσης των ομίλων (19:55 – Cytavision)
08:31
Futsal: Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ απόψε απευθείας από τη Cytavision
07:17
Κλήρωση Β' φάσης Κυπέλλου Coca-Cola Μικρών Κατηγοριών
07:14
Φινάλε πρόκρισης για Ατλέτικο, ακάθεκτη η Μπάγερν
07:02
Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 1-0: Στο Europa League με… τη βούλα
22:37
Εκτός έδρας νίκες για Σίτι και Αταλάντα
17:05
Στρατιωτικό Πρωτάθλημα: Η 6η Μ/ΚΤΑΞ ΠΖ κατέκτησε την πρωτιά στα πέναλτι
12:15
Μείωση τιμής εισιτηρίου στον αγώνα ΑΕΚ - Πάφος
11:40
Γιώργος Κούμας: «Στήριξη και αναβάθμιση του Στρατιωτικού Πρωταθλήματος»
10:55
Champions League: Ψάχνει πρόκριση η Ατλέτικο
10:19
Αναπροσαρμογή συμβολαίου στον Μιχάλη Ιωάννου με ρήτρα 610 χιλιάδες
09:45
Ο Ολυμπιακός θέλει μόνο νίκη επί του Ερ. Αστέρα για να προκριθεί
09:05
Απέλυσε τον Αντσελότι η Νάπολι
08:00
Δεκάλογος Θεμάτων…
07:07
Έριξε τη βόμβα μεγατόνων ο Παφιακός με θύμα την Ανόρθωση