Romaleon.com

Άστον Βίλα - Έβερτον 2-0, Κολωνία - Ντόρτμουντ 1-3

24 Aug 2019, 7:26 a.m.

Την πρώτη νίκη στην Premier League, ύστερα από την επιστροφή της, πανηγύρισε η Άστον Βίλα. Οι "χωριάτες", παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφεραν να επικρατήσουν 2-0 χάρη σε γκολ του Γουέσλεϊ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης και του Ελ Γκάζι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Έβερτον ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Τομ Χίτον. Αντίθετα, η Άστον Βίλα κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την πρώτη καλή στιγμή της στον αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 22ο λεπτό ο Χότα βρήκε με μία υπέροχη κάθετη τον Γουέσλεϊ, ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά τον Τζόρνταν Πίκφορντ, διαμορφώνοντας το 1-0. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα, παρά την ψυχρολουσία, διατήρησε τα ηνία του παιχνιδιού, αλλά παρουσίασε ένα μεγάλο πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Τα "ζαχαρωτά" είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους χώρους και επιχείρησαν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση με τους ταχύτατους Τζακ Γκρίλις, Χότα και Τρεζεγκέ. Στο 71ο λεπτό, ο Άλεξ Ιουόμπι έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Χίτον είπε "όχι", ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, ύστερα από όμορφη ατομική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ, αλλά οι παίκτες της Βίλα "χτύπησαν" στην αντεπίθεση και με όμορφη πλασέ του Ελ Γκάζι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήραν μία σπουδαία νίκη με 2-0.

ΝΙΚΗ Η ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Μπορεί να τα "χρειάστηκε" απέναντι στη μαχητική Κολωνία, αλλά τελικά η Ντόρτμουντ πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη, κάνοντας το 2Χ2 στην Bundesliga και παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Λουσιάν Φαβρ έμειναν πίσω στο σκορ με 1-0, αλλά με μία εντυπωσιακή ανατροπή στα τελευταία 20 λεπτά του παιχνιδιού, επικράτησαν 3-1 και διατήρησαν το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

Η Ντόρτμουντ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησαν ένα γρήγορο γκολ, έχοντας μία καλή στιγμή στο 23ο λεπτό με τον Μάρκο Ρόις. Ωστόσο, η Κολωνία ήταν εκείνη που, κόντρα στη ροή του αγώνα, πήρε το προβάδισμα στο 29ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Ντόμινικ Ντρέξλερ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και ολιγωρία της άμυνας των Βεστφαλών. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και να σημειώσουν κι ένα δεύτερο γκολ, "χτυπώντας" στην κόντρα επίθεση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Λουσιάν Φαβρ εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Στο 52' ο Ματς Χούμελς σούταρε άστοχα, στο 56' ο Τίμο Χορν απέκρουσε το σουτ του Πάκο Αλκάθερ, ενώ στο 67' ο Γιούλιαν Μπραντ έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αλλά ο Χορν με εξαιρετική επέμβαση αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του. Τελικά, τρία λεπτά αργότερα, το αστέρι της Ντόρτμουντ, Τζέιντον Σάντσο έδωσε τη λύση με όμορφο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Ο Λούκας Πίστσεκ έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα απ' τα δεξιά και ο Ασράφ Χακίμι με όμορφη κεφαλιά από το ύψους της μικρής περιοχής έκανε το 2-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσαν, βγήκαν μπροστά, αλλά οι Βεστφαλοί "χτύπησαν" στην κόντρα επίθεση και στις καθυστερήσεις έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Πάκο Αλκάθερ, ο οποίος δέχθηκε την ασίστ του Σάντσο και με πλασέ προ κενής εστίας διαμόρφωσε το 3-1.

Η ΣΕΒΙΛΛΗ 1-0

Η Σεβίλλη πέρασε από το Λος Κάρμενες της Γρανάδα (0-1) με το γκολ του Χορδάν και έφθασε στη δεύτερη νίκη της στις ισάριθμες πρώτες εκτός έδρας αναμετρήσεις της για το ισπανικό πρωτάθλημα.