Romaleon.com

Ο Γκουαρδιόλα ξέρανε την Ρεάλ στο 88' (η δράση στην Ευρώπη)

25 Aug 2019, 7:53 a.m.

Επί χρόνια η Βασίλισσα είχε βρει τον μπελά της από την Μπαρτσελόνα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Αυτός, βέβαια, είναι εκτός Ισπανίας πια, το αν θα της κάνουν κάτι ή όχι οι Μπλαουγκράνα δεν μπορεί να το πει κάποιος με σιγουριά, αλλά το "επώνυμο" Γκουαρδιόλα θα σχετίζεται πάντα με κάτι άσχημο για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οπως, για παράδειγμα, αυτή η γκέλα με τη Βαγιαδολίδ, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 82' από το γκολ του Μπενζεμά (έχει βάλει τα 10 από τα τελευταία 16 των Μερένχες) αλλά βρήκε τον τρόπο για να απαντήσει και να... χαλάσει τον Ζιντάν, όπως χάλασε αυτός τον κορυφαίο Χάμες όταν τον αντικαθιστούσε χωρίς λόγο νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο...

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μάλλον λίγα πράγματα, με δεδομένη και τη διαφορά δυναμικότητας. Η Ρεάλ, όπως αναμενόταν, είχε από την αρχή την μπάλα αλλά δεν ήξερε τι να την κάνει, με συνέπεια τα λεπτά να περνάνε χωρίς μεγάλες φάσεις. Βασικά, κάποια καλά σουτ του Χάμες ήταν οι καλύτερες στιγμές των Μαδριλένων, οι οποίοι ανέβασαν ταχύτητα στο τελευταίο 10λεπτο του πρώτου μέρους, έχοντας και την πρώτη τους καθαρή ευκαιρία με τον Μπενζεμά που νικήθηκε από τον Μάσιπ (38'). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ζιντάν να εκπλήσσει στο 57', όταν για να βάλει τον Βινίσιους έβγαλε τον Χάμες, ο οποίος ήταν ο πιο απειλητικός παίκτης της ομάδας του. Η δεύτερη κίνηση του Γάλλου, ένα 10λεπτο αργότερα, ήταν η είσοδος του Γιόβιτς και σε αυτή την περίπτωση για εκατοστά δε δικαιώθηκε άμεσα, αφού στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Σέρβος φορ σημάδεψε δοκάρι με κεφαλιά!

Η ώρα περνούσε, το 0-0 παρέμενε, η Βαγιαδολίδ το πίστευε και η Ρεάλ ένιωθε την πίεση πλέον, μέχρι που ήρθε η φάση του 82ου λεπτού. Τότε που ο Μπενζεμά γύρισε ωραία και με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0, πιστεύοντας, όπως και όλοι βασικά, ότι έδωσε τη λύση και το δεύτερο τρίποντο στους Μαδριλένους. Μέχρι που φτάσαμε στο 88', όταν ο Οσκαρ έβγαλε ωραία στην πλάτη του Βαράν για τον Γκουαρδιόλα, ο οποίος έγραψε το 1-1 και πάγωσε το Santiago Bernabeu...

Οι «βιγκίστας» χρειάστηκαν ένα γκολ του Φερνάντες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού για να... λυγίσουν τις «νυχτερίδες» με 1-0 και να πανηγυρίσουν το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερη εικόνα σε όλο το ματς και να χάνουν και πέναλτι με τον Σουάρες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για να μεγαλώσουν κι άλλο σε εύρος τη νίκη τους.

Στο άλλο βραδινό ματς, Χετάφε και Μπιλμπάο «κόλλησαν» στο 1-1 με το σκορ να διαμορφώνεται από νωρίς. Αρχικά με τον Γκαρσία να ανοίγει το σκορ στο 6ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους να απαντούν στο 12΄με τον Χάιμε Μάτα.

Η ΝΑΠΟΛΙ 4-3!

Ιδανικά ξεκίνησε τη φετινή Serie A η Νάπολι, που έφυγε με σπουδαίο διπλό (3-4) από την έδρα της Φιορεντίνα σε έναν καταπληκτικό αγώνα, ο οποίος είχε τρομερές διακυμάνσεις.

Οι «βιόλα» μπήκαν μπροστά στο 9’ με το πέναλτι του Πούλγκαρ, αλλά οι «παρτενοπέι» απάντησαν στο 38’ με τον Μέρτενς. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή με (ανύπαρκτο) πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ινσίνιε.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 51’, με τον Μιλένκοβιτς να ισοφαρίζει σε 2-2 με κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Με πανέμορφο σουτ του Καγιεχόν στο 56’, η ομάδα του Αντσελότι ανέκτησε το προβάδισμά της (2-3), ωστόσο η Φιορεντίνα ανταπέδωσε στο 65’ με τον Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μοντέλα το χάρηκαν μόνο για δύο λεπτά, καθώς στο 67’ ο Ινσίνιε έγραψε το 3-4, μετά από ασίστ του Καγιεχόν.

Για τη Νάπολι έκανε επίσημο ντεμπούτο ο Κώστας Μανωλάς, που έπαιξε και στα 90 λεπτά, ενώ για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ως αλλαγή ο νεοαποκτηθείς Φρανκ Ριμπερί.

Αναλυτικά η πρώτη αγωνιστική:

Σάββατο 24/8
Πάρμα-Γιουβέντους 0-1
(21’ Κιελίνι)

Φιορεντίνα-Νάπολι 3-4
(9' πεν. Πούλγκαρ, 51' Μιλένκοβιτς, 65' Μπόατενγκ - 38' Μέρτενς, 42' πεν., 67' Ινσίνιε, 56' Καγιεχόν)

ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΓΩΤΑΘΛΗΜΑ

Τις πρώτες τους νίκες στο πρωτάθλημα σημείωσαν η Μπορντό, η Ναντ, αλλά και η Μπρεστ. Οι Γιρονδίνοι μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Ντιζόν, με τα γκολ του Όι Χο Χβανγκ στο 12' και του Μπενίτο στο 47', πήραν το τρίποντο για να κερδίσουν έδαφος στην βαθμολογία. Εκτός έδρας νίκη και για τη Ναντ που εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το πρώτο μέρος, λόγω της αποβολής του Ντιμπασί και στην επανάληψη με τον Κουλιμπαλί και τον εξτρέμ Σιμόν να δίνει τη νίκη πήρε το τρίποντο, αφού ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει με τον Ζουνγκού.