Romaleon.com

Πρεμιέρα με αγχωτική νίκη (1-0) για τον Ολυμπιακό, διαμαρτυρίες από τον Αστέρα

25 Aug 2019, 8:04 a.m.

Έστω και με το αγχωτικό τρόπο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στη Super League 1.

Πιο συγκεκριμένα, οι Πειραιώτες, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 6ο λεπτό, επιβλήθηκαν το Σάββατο με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο «Καραϊσκάκη» και πέτυχαν το ζητούμενο, που δεν ήταν άλλο από το «τρίποντο» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Για πέναλτι διαμαρτυρήθηκαν στο 80ο λεπτό οι Αρκάδες, όταν ο Ελ Αραμπί τράβηξε τη φανέλα του Μπαράλες μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής, Στέφανος Κουμπαράκης έλεγξε τη φάση από το μόνιτορ του VAR και έδειξε να συνεχιστεί το ματς, αν και από το ριπλέι φαίνεται ότι υπάρχει παράβαση.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό της Τρίτης με την Κράσνονταρ, όπου καλούνται να υπερασπιστούν το υπέρ τους 4-0 σκορ, προκειμένου να σφραγίσουν το εισιτήριο γα τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Άφησε βαθμούς (1-1) στη Λαμία ο Παναθηναϊκός

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη στο νέο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, καθώς στην πρεμιέρα άφησε βαθμούς στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας.

Πιο συγκεκριμένα, στο ματς που άνοιξε το Σάββατο την αυλαία της Super League 1, οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τη Λαμία, η οποία έχει εξελιχθεί σε κακό δαίμονα για το «τριφύλλι» τα τελευταία χρόνια.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα η εικόνα του ματς να μην είναι και η καλύτερη!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20' σε μια ανύποπτη φάση. Ο Διούδης έκανε κακή έξοδο και ο Ρόμανιτς, αφού νίκησε στο σπριντ τον Γιόχανσον, εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού και, τσιμπώντας την μπάλα με το κεφάλι ,στη συνέχεια πλάσαρε και έκανε το 1-0.

Στο 35' οι «πράσινοι», οι οποίοι πριν δεχτούν το γκολ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Βύντρα, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μακέντα. Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι για την υπόδειξή του ο διαιτητής χρησιμοποίησε το VAR, που χρησιμοποιήθηκε στη Λαμία για πρώτη φορά σε αγώνα της Super League.

Όρθιος στο «Kλεάνθης Βικελίδης» ο ΟΦΗ

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε το Σάββατο από το «Κλεάνθης Βικελίδης» ο ΟΦΗ, καθώς απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Άρη, στον μεταξύ τους αγώνα για την πρεμιέρα της Super League 1.

Oι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Μεγιάδο, ενώ οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχασαν πέναλτι στο 55' με τον Ντιγκινί και είχαν και δύο δοκάρια, ισοφάρισαν με τον Σάσα στο 69', χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Στο β' ημίχρονο το θεάμα ήταν απογοητευτικό κι έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σκουλά, με το τελικό 1-1 να αφήνει, όπως είναι φυσικό, περισσότερο ικανοποιημένους τους γηπεδούχους.