Romaleon.com

Η Μπόρνμουθ άλωσε το Σαουθάμπτον (τα ξένα πρωταθλήματα)

21 Sep 2019, 8:33 a.m.

Η Σαουθάμπτον υποδέχθηκε την Μπόρνμουθ για την πρώτη χρονικά αναμέτρηση της έκτης αγωνιστικής της Premier League και γνώρισε την ήττα (1-3), μεγαλύτερη εντός έδρας την τρέχουσα σεζόν.

Οι άγιοι είχαν γνωρίσει την ήττα με 1-2 από τη Λίβερπουλ, είχαν κρατήσει στο 1-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά βρέθηκαν μπροστά στην Μπόρνμουθ. Ο Ακέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τη συμπλήρωση ενός δεκαλέπτου από την έναρξη της αναμέτρησης, ενώ ο Γουίλσον στο 35ο διεύρυνε το προβάδισμα των τσέρις.

Η Σαουθάμπτον έδειξε σημάδια αντίδρασης καθώς μείωσε με εκτέλεση πέναλτι του Γουόρντ-Πράουζ στο 53ο λεπτό, αλλά ήλθε ο έτερος (Κάλουμ) Γουίλσον στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου να σκοράρει, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Η Μπόρνμουθ θ' απολαύσει το βράδυ της Παρασκευής στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η Σάλκε 2-1 τη Μάιντς

Με ένα γκολ του Χαρίτ ένα λεπτό πριν το τέλος η Σάλκε επικράτησε της Μάιντς με 2-1 και έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της και παράλληλα στη δεύτερη θέση της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι πιστοποίησαν την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκονται και έστω και δύσκολα κατάφεραν να επικρατήσουν της Μάιντς και να παραμείνουν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Πρωταγωνιστής για τη Σάλκε ήταν ο Χαρίτ που είχε μια ασίστ και ένα γκολ.

Οι "μπλε" άνοιξαν το σκορ στο 36' με τον Σερντάρ μετά από πάσα του Χαρίτ. Στο δεύτερο μέρος η Μάιντς έφερε το ματς στα ίσια στο 74' με γκολ από τον Ονισίουο.

Η Σάλκε όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 89' ο Χάριτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τους γηπεδούχους.

Οσασούνα-Μπέτις 0-0

Η Οσασούνα υποδέχθηκε την Μπέτις στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της πρώτης κατηγορίας του ισπανικού πρωταθλήματος. Το ματς της Παμπλόνα είχε πάθος, σφυγμό, γκολ δεν είχε.Πριμέρα Ντιβιζιόν

Η ομάδα της Σεβίλλης προσέθεσε άλλη μια κακή εμφάνιση στο μέτριο έως κακό ξεκίνημά της στη La Liga. Οι Ανδαλουσιάνοι άφησαν ακόμη δυο βαθμούς με το 0-0 του Ελ Σαδάρ και δείχνουν ότι ψάχνονται. Ο Ρούμπι καλείται να βρει λύσεις, γιατί ήδη υπάρχει γκρίνια στους βερδιμπλάνκος (φόρεσε τη ροζ φανέλα στο ματς).

Οι γηπεδούχοι του Αρασάτε από την άλλη προσέθεσε άλλη μια ισοπαλία. Τέσσερις σερί μετρά μετά τη νίκη της πρεμιέρας στο Μπουτάρκε επί της Λεγανές.

Κάλιαρι-Τζένοα 3-1

Η Κάλιαρι υποδέχθηκε στη Σαρντένια Αρένα της πόλης την Τζένοα για την τέταρτη αγωνιστική της Serie A κι έφθασε στην πρώτη εντός έδρας της νίκη και δεύτερη διαδοχική μετά από εκείνη της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Πάρμα.

Ο γιος του Ντιέγκο Σιμεόνε, Χιοβάνι, άνοιξε το σκορ για τους νησιώτες δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κουαμέ ισοφάρισε στο 83ο λεπτό μετά από ασίστ του Σανάμπρια, αλλά στο επόμενο κιόλας λεπτό η Κάλιαρι πήρε το προβάδισμα.

Με γκολ της... Τζένοα μάλιστα, αυτογκόλ του Σαπάτα δηλαδή. Το τελικό σκορ της νίκης (3-1) διαμόρφωσε ο Ζοάο Πέδρο στην αντεπίθεση στο 87ο λεπτό. Στον πάγκο έμεινε για τους γηπεδούχους ο Έλληνας αριστερός μπακ, Μπάμπης Λυκογιάννης. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα της Γένοβας, καθώς εντός έδρας είχε χάσει την προηγούμενη Κυριακή από την Αταλάντα.