Romaleon.com

Ασταμάτητη η Λειψία, ήττα της Ατλέτικο

19 Jan 2020, 8:20 a.m.

Η Λειψία ξέφυγε 5 βαθμούς από τη δεύτερη Γκλάντμπαχ με τη νίκη της 3-1 επί της Ουνιόν. Ο Τίμο Βέρνερ σημείωσε δυο γκολ και έφτασε τα 20 στο πρωτάθλημα.

Ο Χάαλαντ ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε χατ τρικ βοηθώντας τη Ντόρμουντ να περάσει κέρδισε 5-3 από το Άουγκσμπουργκ!

Ο Κώστας Σταφυλίδης σημείωσε απίθανο γκολ αλλά η Χόφενχαϊμ ηττήθηκε 2-1 από την Άιντραχτ Φραγκφούρτης.

«Διπλό» παραμονής για Βέρντερ.GHΈνα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για να χαρίσει στη Σάλκε τη νίκη με αντίπαλο τη Γκλάντμπαχ.

Οι Βετσφαλοί αν και πιέστηκαν αρκετά στο πρώτο μέρος κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη και να πιάσουν προσωρινά τη Μπάγερν Μονάχου στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στο 48' ο Σερντάρ με άψογο πλασαριστό σουτ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, οι οποίοι δέκα λεπτά μετά ζευγάρωσαν τα τέρματα τους χάρη στον Γκρέγκοριτς.

Το προφίλ της 18ης αγωνιστικής

Παρασκευή (17/1)

Σάλκε-Γκλάντμπαχ 2-0 (48' Σερντάρ, 58' Γκρέγκοριτς)

Σάββατο (18/1)

Χόφενχαϊμ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2
(48’ Σταφυλίδης – 16’ Ντοστ, 62’ Τσάντλερ)

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Βέρντερ Βρέμης 0-1
(67’ αυτ. Κάστενμαϊερ)

Μάιντς-Φράιμπουργκ 1-2
(82’ Ματετά – 28’ Κβον, 41’ Πέτερσεν)

Άουγκσμπουργκ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-5
(34’, 55’ Νίντερλεχνερ, 46’ Ρίχτερ – 49’ Μπραντ, 59’, 72’, 79’ Χάαλαντ, 61’ Σάντσο)

Κολωνία-Βόλφσμπουργκ 3-1
(23’, 45’+2’ Κόρδοβα, 62’ Χέκτορ – 66’ Στέφεν)

Λειψία-Ουνιόν Βερολίνου 3-1

(51’, 83’ Bέρνερ, 57’ Ζάμπιτσερ – 10’ Μπίλτερ)

Κυριακή (19/1)

Χέρτα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου (16:30)

Πάντερμπορν-Λεβερκούζεν (19:00)

Ήττα της Ατλέτικο στην έδρα της Έϊμπαρ με 2-0

Δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Έϊμπαρ η Ατλέτικο Μαδρίτης καθώς ηττήθηκε με 2-0 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής.

Οι «ροχιμπλάνκος» μετά από ένα νικηφόρο σερί στη La Liga γνώρισαν την ήττα και έχασαν την ευκαιρία να ξεφύγουν από τη Σεβίλλη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ της συνάντησης άνοιξε νωρίς στο 10' ο Μπούργκος, ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Εξποζίτο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έϊμπαρ (Μεντιλίμπαρ): Ντμίτροβιτς, Τεχέρο, Μπούργκος, Μπίγας, Κοτέ, Εξποζίτο, Άλβαρες, Λέον (74' Κριστοφόρο), Ορεγιάνα (80' Ντε Μπλάσις), Ινούι, Ένριχ (87' Τσαρλς).

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Σαούλ, Σάβιτς, Φελίπε, Αρίας, Βιτόλο (88' Κλεμέντε), Τόμας, Ερέρα (73' Λόντι), Κορέα, Μοράτα, Φέλιξ (83' Καμέγιο).

Σε άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής

O Kασεμίρο άνοιξε το σκορ στο 57' για τη Ρεάλ Μαδρίτης με πλασέ και πέτυχε το 2-1 στο 69΄με κεφαλιά. Ενδιάμεσα η Σεβίλλη είχε ισοφαρίσει στο 64' με φοβερό σουτ του Ντε Γιονγκ.

Με το μικρό ντέρμπι της Μαδρίτης άνοιξε η αυλαία της 20ής αγωνιστικής της La Liga. Η Λεγανές υποδέχτηκε τη Χετάφε, η οποία είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα και το επιβεβαίωσε αυτό και στο γήπεδο.

Η Χετάφε επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 3-0 και πάτησε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Παράλληλα, όμως, κράτησε στην προτελευταία θέση τη Λεγανές.