Romaleon.com

Μεγάλες νίκες για Βερόνα και Λεβερκούζεν!

9 Feb 2020, 8:39 a.m.

Με μεγάλη ανατροπή στο β' μέρος η Αταλάντα πέρασε από την έδρα της Φιορεντίνα., ενώ το ίδιο έκανε και η Βερόνα που «σόκαρε» τη Γιουβέντους!

Παρότι η Φιορεντίνα σκόραρε πρώτη, εντούτοις η Αταλάντα ήταν αυτή που πήρε τους τρεις βαθμούς στο σαββατιάτικο (8/2) ματς του «Αρτέμιο Φράνκι» με σκορ 2-1.

Στα άλλα παιχνίδια της 23ης αγωνιστικής στη Serie A, η Τορίνο ηττήθηκε στην έδρα της από τη Σαμπντόρια με 1-3, ενώ η Γιουβέντους έπεσε θύμα έκπληξης στο «σπίτι» της εκπληκτικής Βερόνα.

Μετά το πρόσφατο 0-0 με τη φορμαρισμένη Λάτσιο, οι «τζιαλομπλού» απέδειξαν και κόντρα στη «Γηραιά Κυρία» ότι δεν... αστειεύονται φέτος, αφού παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ με γκολ του Ρονάλντο (65'), έφεραν... τούμπα το παιχνίδι κερδίζοντας με 2-1 χάρη σε «χτυπήματα» των Μπορίνι στο 76' και Πατσίνι με πέναλτι στο 86'!

Το προφίλ της 23ης αγωνιστικής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7/2

Ρόμα – Μπολόνια 2-3
(22’ αυτ. Ντένσβιλ, 72’ Μχιταργιάν - 16’ Ορζολίνι, 26’, 51’ Μπάροου)

ΣΑΒΒΑΤΟ 8/2

Φιορεντίνα – Αταλάντα 1-2
(32' Κιέζα - 49' Ζαπάτα, 72' Μαλινόφσκι)

Τορίνο – Σαμπντόρια 1-3
(55' Βέρντι - 70', 75' Ραμίρες, 79' πέναλτι Κουαλιαρέλα)

Βερόνα – Γιουβέντους 2-1
(76' Μπορίνι, 86' πέν. Πατσίνι - 65' Ρονάλντο)

ΚΥΡΙΑΚΗ 9/2

13.30: ΣΠΑΛ – Σασουόλο
16.00: Τζένοα – Κάλιαρι, Νάπολι – Λέτσε, Μπρέσια – Ουντινέζε
19.00: Πάρμα – Λάτσιο
21.45: Ίντερ – Μίλαν

Παιχνίδι-διαφήμιση

Το σαββατιάτικο πρόγραμμα της Μπουντεσλίγκα ολοκλήρωσε η αναμέτρηση της Λεβερκούζεν με τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, σε ένα παιχνίδι-διαφήμιση του αθλήματος.

Η εξέλιξή του ήταν συναρπαστική, με τους γηπεδούχους να προηγούνται νωρίς, τους Βεστφαλούς να «γυρίζουν» το ματς και να περνούν μπροστά με 1-2 και 2-3, για να έρθουν δύο γρήγορα γκολ από τις «ασπρίνες» στο 81' και στο 82' και να γράψουν το τελικό 4-3!

Το προφίλ της 21ης αγωνιστικής:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Άουγκσμπουργκ 5-0
(37’, 48’ Τσάντλερ, 55΄ Αντρέ Σίλβα, 89’, 90’ Κόστιτς)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπορούσια Ντόρτμουντ 4-3
(20', 43' Φόλαντ, 81' Μπέιλι, 82' Μπέντερ - 22' Χούμελς, 33' Τσαν, 65' Γκερέιρο)

ΚΥΡΙΑΚΗ 9/2

16.30: Γκλαντμπαχ – Κολωνία
19.00: Μπάγερν Μονάχου – Λειψία

«Καθάρισε» νωρίς η Λεβάντε, επιβλητική Χετάφε με Βαλένθια

Δεν δυσκολεύθηκε η Λεβάντε απέναντι στην τρίτη απο το τέλος Λεγανές στο εναρκτήριο ματς της 23ης αγωνιστικής της La Liga το Σάββατο (8/2).

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» εύκολα το παιχνίδι με δύο γρήγορα γκολ στο α' ημίχρονο (2-0), ενώ για τη Λεγανές αγωνίστηκε βασικός ο φορ του Ολυμπιακού, Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο.

Στους άλλους σαββατιάτικους αγώνες, η Χετάφε συνέτριψε τη Βαλένθια -που έχασε τον Φλορέντσι με απευθείας κόκκινη για δολοφονικό τάκλιν-με 3-0, ενώ το... μενού έκλεισε με τις συναντήσεις της Βαγιαδολίδ με τη Βιγιαρεάλ (1-1) και της Ατλέτικο Μαδρίτης με τη Γρανάδα (1-0).

Το πρoφίλ της 23ης αγωνιστικής:

Αλαβές – Έιμπαρ 2-1
(46’ Λούκας Πέρεθ, 66’ Μπαρκ - 83’ Ορεγιάνα)

Σταθερά δεύτερη η Μαρσέιγ, 1-0 την Τουλούζ

Οριακή νίκη με 1-0 πήρε η Μαρσέιγ με αντίπαλο την ουραγό Τουλούζ, χάρη στην οποία διατηρήθηκε ακλόνητη στη δεύτερη θέση της Ligue 1 πίσω από την πρωτοπόρο Παρί.

Φουλ του... διπλού είχαμε στα βραδινά παιχνίδια του Σαββάτου, με τις Μπορντό, Μονακό και Νιμ να κερδίζουν μακριά από τις έδρες τους, ενώ σπουδαίο ματς έγινε ανάμεσα στη Ντιζόν και τη Ναντ με τελικό σκορ 3-3!

Την Παρασκευή...

Νίκη που την ανεβάζει στην τρίτη θέση κατέκτησε η Λιλ καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ανζέ με 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 14' με γκολ του Όσιμεν, με το 1-0 να μένει έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Λιλ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 75' «κλείδωσε» τη νίκη χάρη σε τέρμα του Σάντσες.