Romaleon.com

Καθάρισε ο Μανωλάς για την Νάπολι

1 Mar 2020, 8:21 a.m.

Λίγες ημέρες μετά την πολύ καλή του εμφάνιση απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ο Κώστας Μανωλάς σκόραρε και βοήθησε τη Νάπολι να φτάσει στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Η κεφαλιά του Έλληνα σέντερ μπακ στο 19ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Ινσίνιε, άνοιξε το δρόμο για τους «παρτενοπέι», που έφτασαν στο 2-1 επί της Τορίνο (το δεύτερο γκολ ο Ντι Λορέντζο στο 82΄, μείωσε στις καθυστερήσεις ο Εντέρα) και συνεχίζουν να διεκδικούν με αξιώσεις ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 26ης αγωνιστικής στη Serie A:
Λάτσιο-Μπολόνια 2-0 (18΄ Λουίς Αλμπέρτο, 21΄ Κορέα)
Νάπολι-Τορίνο 2-1 (19΄ Μανωλάς, 82΄ Ντι Λορέντζο - 90+1΄ Εντέρα)

Εύκολο απόγευμα για την Κολωνία

Την εκ διαμέτρου αντίθετη πορεία που διαγράφουν τον τελευταίο μήνα, συνέχισαν Κολωνία και Σάλκε. Οι «τράγοι» επικράτησαν 3-0 στο «ΡάινΕνεργκί Στάντιον», στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Bundesliga, κάνοντας άλμα παραμονής στη μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Μάρκους Γκίσντολ έβαλε τις βάσεις για τη δεύτερη σερί νίκη της -μετά το εκπληκτικό 5-0 επί της Χέρτα στο Βερολίνο- από το πρώτο μέρος. Από σέντρα του Φλόριαν Κάιντς, ο στόπερ Σεμπάστιαν Μπόρναου άνοιξε το σκορ, ενώ ο Τζον Κόρντομπα, με το ένατο φετινό του τέρμα, έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το κακό για τους «βασιλικούς μπλε» του Νταβίντ Βάγκνερ, που έμειναν για πέμπτο σερί ματς δίχως νίκη (τις τρεις σερί ισοπαλίες, ακολούθησε ο διασυρμός 5-0 από τη Λειψία), ολοκληρώθηκε στο δεύτερο μέρος, με τον τερματοφύλακα Αλεξάντερ Νίμπελ να κάνει κακό υπολογισμό στην προσπάθεια του Κάιντς.