Romaleon.com

Η Ατλέτικο Μαδρ. πέταξε έξω τη Λίβερπουλ, πρόκριση για Παρί

12 Mar 2020, 8 a.m.

Ο Ισπανός άσος Γιορέντε χτύπησε δυο φορές και η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-2 στο Άνφιλντ και πήρε την πρόκριση κόντρα στην Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Champions League,.στον άλλο αώνα η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 2-0 της Ντόρτμουντ και πέρασε στην επόμενη φάση του Champions League. Αναλυτικά:

*Με τον Μάρκος Γιορέντε να βάζει την προσωπική του σφραγίδα (σκόραρε δυο φορές στην παράταση) η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε το 2-2 εκτός έδρας κόντρα στην Λίβερπουλ και σε συνδυασμό με το 1-0 που είχε κερδίσει εντός έδρας πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League. Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ καλά στο ματς αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Όμπλακ που κατέβασε ρολά στους αντιπάλους του.

Ωστόσο τον Σλοβένο γκολκίπερ νίκησε ο Βαϊνάλντουμ στο 43ο λεπτό κάνοντας το 1-0 για την Λίβερπουλ.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με την Λίβερπουλ να κάνει το 2-0 με τον Φιρμίνο στο 94΄για να απαντήσει ωστόσο άμεσα η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε με τον Γιορέντε να μειώνει σε 2-1 τρία λεπτά αργότερα δίνοντας το προβάδισμα πρόκρισης στους «ροχιμπλάνκος».

Μάλιστα ο Ισπανός άσος της Ατλέτικο χτύπησε ξανά και στο 105΄έκανε το 2-2 δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Μάλιστα στο 121΄ ο Μοράτα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του μιας και έκανε το 3-2 καθώς έφυγε στην κόντρα και σκόραρε.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Αντριάν, Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (106΄Φαμπίνιο), Τσάμπερλεϊν (82΄Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ (106΄Οριγκί), Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ.
Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ (91΄Βρσάλικο), Σάβιτς, Σάβιτς, Λόντι, Σαούλ, Τόμας, Κόκε, Κορέα (106΄Χιμένεθ), Ντιέγκο Κόστα (56΄Γιορέντε), Ζοάο Φέλιξ (103΄Μοράτα).

**Η Παρί Σεν Ζερμέν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε όταν έγινε γνωστό το ζευγάρι των «16» με την Ντόρτμουντ και προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Champions League.

Η ήττα με 2-1 στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» δεν επηρέασε τους «πρωτευουσιάνους», που επικκράτησαν με 2-0 στη ρεβάνς του άδειου, λόγω κοροναϊού, «Παρκ ντε Πρενς». Η πρόκριση για την ομάδα του Τόμας Τούχελ κρίθηκε εν πολλοίς στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι σχεδόν βέβαιοι πρωταθλητές Γαλλίας και την τρέχουσα σεζόν πέτυχαν... και με το παραπάνω το στόχο τους, με τα τέρματα των Νεϊμάρ (28΄) και Μπερνάτ (45΄+1).

Στο δεύτερο μέρος η Μπορούσια τα έδωσε όλα για να μειώσει και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων «πήρε άριστα» στα καθήκοντά της και στο τέλος οι παίκτες της και ο πάγκος πανηγύρισαν δικαιολογημένα. Το ματς στα τελευταία λεπτά... ξέφυγε, με τον Τσαν να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα και τέσσερις παίκτες της Παρί να «κιτρινίζονται» από τον Τέιλορ στους διαπληκτισμούς που ακολούθησαν.

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Μπερνάτ, Κιμπέμπε, Μαρκίνιος, Κεχρέρ, Ντι Μαρία (79΄Κουρζάβα), Παρέδες (90+2 Κουάσι), Γκουέγιε, Νεϊμάρ, Καβάνι, Σαράμπια (64΄Εμπαπέ).
Ντόρτμουντ (Φαβρ): Μπούρκι, Πίτσεκ, Χούμελς, Ζαγκαντού, Γκερέιρο, Βίτσελ (71΄Ρέινα), Τσαν, Χακίμι (87΄Γκέτσε), Αζάρ (68΄Μπράντ), Χάαλαντ, Σάντσο