Romaleon.com

Διπλό με φόντο… πρόκριση για «Μεγάλη Κυρία»

7 Mar 2020, 7:24 a.m.

Τρομερό ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι επαναληπτικοί προημιτελικοί του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών που θα διεξαχθούν τη Δευτέρα 09 Μαρτίου 2020. Τη νίκη της ημέρας πέτυχε την Παρασκευή η Ανόρθωση που πέρασε από το «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» κερδίζοντας την Ομόνοια με 1-3 σετ. Μεγάλη νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας που επιβλήθηκε  στη Δερύνεια στο τάϊ – μπρέικ του Green Air Παφιακού με 3-2 σετ. Η ομάδα της Πάφου που διατηρεί ακέραιες ελπίδες πρόκρισης έχασε τέταρτο σετ στο τάϊ – μπρέικ. Το ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ καλό και πήρε προβάδισμα με τη νίκη 3-0 επί της Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. Στο προσφυγικό ντέρμπι του «Σπύρος Κυπριανού» η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα κέρδισε την τυπικά φιλοξενούμενη ΑΕ Καραβά με 1-3 και έχει πλεονέκτημα πρόκρισης.

«Μεγάλη Κυρία» για πρόκριση

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3 (23-25, 25-18, 21-25, 20-25)

Η Ανόρθωση εντυπωσιάζει και στο Κύπελλο. Το βράδυ της Παρασκευής κέρδισε στον πρώτο προημιτελικό την Ομόνοια με 1-3 σετ στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» και τη Δευτέρα στο «Θεμιστόκλειο» θέλει να κλειδώσει την πρόκριση στα ημιτελικά (βολεύεται με ήττα 2-3). Η Ομόνοια όμως δεν είπε την τελευταία της λέξη και θα πάει σε τρεις ημέρες στη Λεμεσό για τη νίκη ώστε να κριθούν τα πάντα στο χρυσό σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Reinaldo, Ελευθερίου, Ruiz, Αlves, Σ. Πετρακκίδης, Αλεξίου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Αντωνιάδης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Ηaapakoski, Torres, Knezevic, Σαββίδης, Romanutti, Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Κοντός.

Όλα πιθανά

ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-2 (25-22,21-25, 23-25, 25-21, 15-13)

Όλα πιθανά είναι πλέον στο ζευγάρι Αναγέννηση Δερ. – Green Air Παφιακός για την πρόκριση στους ημιτελικούς του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Στον πρώτο ημιτελικό που έγινε την Παρασκευή στη Δερύνεια, η Αναγέννηση «κράτησε την έδρα» κερδίζοντας με 3-2 σετ σε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι. Τη Δευτέρα στον επαναληπτικό της Πάφου δεν μπορεί να γίνει ουδεμία πρόβλεψη αφού ίσως η πρόκριση κριθεί σε πόντους.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Shvalev, Αποστόλου, Kαραγιάννης, Tondorovic, Garchet, Ιακώβου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Θ. ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗΣ): Caetano, Miranda, Ανδρέου, Παφίτης, Οικονομίδης, Verissimo – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

«Γαλαζοκίτρινες» βάσεις ημιτελικών

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ 3-0 (25-10, 25-14, 25-20)

Τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών έβαλε το ΑΠΟΕΛ που επιβλήθηκε την Παρασκευή στον πρώτο προημτελικό στο «Λευκόθεο»  της Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Παραλιμνίου με 3-0 σετ. Το ΑΠΟΕΛ   ήταν πολύ καλό κερδίζοντας σε 75’ αγώνα. Η ομάδα του Παραλιμνίου έχει μια δεύτερη ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στο Παραλίμνι τη Δευτέρα μέσω του χρυσού σετ, αφού πρώτα κερδίσει με 3-0 ή 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΛΑΪΟΣ): Κασαμπαλής, Juarez, Ευσταθίου,  Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Veljkovic  - ΄Λίμπερο: Παντελή.

ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Nascimento, Μilkov, Rojas, Πέτρου, Stevovic, Στέκας – Λίμπερο: Ελευθερίου. – Αλλαγές: Ηλία.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 (17-25, 17-25, 25-22, 17-25)

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών πήρε η  N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα που κέρδισε στο «Σπύρος Κυπριανού» την ΑΕ Καραβά με 1-3 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν πλεονέκτημα αλλά η ΑΕ Καραβά θα παλέψει στον επαναληπτικό της Δευτέρας για την ανατροπή μέσω του χρυσού σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(MOLCHANOV): Kaminski, Χριστοφή, Ramma, Rodolfo, Φιλοκράτους, Παναγιωτίδης – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(T. GULIBERTI): Guzman, Χρυσοστόμου, Brook, Σιαπάνης, Pineiro, Zηκάκης – Λίμπερο: Βαρνάβα – Αλλαγές: Στατιώτης, Σίσκου.