Romaleon.comhttp://www.romaleon.comelhttp://www.romaleon.comNewshttp://www.romaleon.comRomaleon43170Δεύτερη νίκη η ΑΕΛ, 1-0 τη Δόξαhttp://www.romaleon.com/2019/9/21/74620/deutere-nike-e-ael-1-0-te-doxaSat, 21 Sep 2019 22:06:04 +0300 feed_74620Τη δεύτερη της νίκη πέτυχε η ΑΕΛ. Νίκησε στο Τσίρειο με 1-0 τη Δόξα και με απολογισμό σε τέσσερις αγώνες δυο νίκες, μια ήττα και μια ισοπαλία, ανέβηκε στους επτά βαθμούς. Στους δύο βαθμούς έμεινε η Δόξα μετά από δύο ήττες και δύο ισοπαλίες.

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη στο 70ο λεπτό όταν, μετά από κεφαλιά του Ανδρέα Αβραάμ, o Ντερβίτ στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα.

Η Δόξα αγωνίστηκε από το 52ο λεπτό με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μεσκά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πάλεψε πολύ και ίσως δικαιούταν να μην χάσει, αλά πολλά πράγματα πήγαν στραβά... Στο 0-0 είχε δοκάρι με τον Μπόλιεβιτς, ενώ αμέσως μετά την αποβολή του Μέσκα, αοβλήθηκε και ο προπονητής της, Λούκας Χατζηλούκας.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Α. Τεϊσέιρα, Ν. Τεϊσέιρα, Ζούνιορ, Γουίλερ, Γκαθτανιάγα (58′ Γκαζαριάν), Ζντραφκοφσκι, Αβραάμ, Αντωνίου (60′ Τόρες), Γερολέμου, Χουράδο (71′ Μάε).

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Αλεξάνδρου, Μπόλιεβιτς (76′ Φιντέλις), Τραιτσέφσκι (83′ Μπραμπίγια), Μέσκα, Λουίς Κάρλος (62′ Καρλίτος), Ασαμόα, Καρλάο.

Κίτρινες: Ζούνιορ, Γκαζαριάν / Τραιτσέφσκι, Μέσκα, Ντερβίτ

Αποβολές: Μέσκα (2η κίτρινη), Χατζηλούκας

Διαιτητής: Ροβέρτος Κώστα

Βοηθοί: Νίκος Καλησπέρας, Νίκος Εγγλέζου

]]>
Η Ομόνοια είχε την ουσία και κέρδισε το ντέρμπι (vid)http://www.romaleon.com/2019/9/21/74619/e-omonoia-eikhe-ten-ousia-kai-kerdise-to-ntermpi-vSat, 21 Sep 2019 20:13:00 +0300 feed_74619Τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες για την Ομόνοια, η οποία κέρδισε 1-0 τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ ο Τιάγκο στο 49’. Πρώτη ήττα για τον Απόλλωνα σε δύο αγώνες.

Ήταν ένα ντέρμπι από τα παλιά με την Ομόνοια να κρατά μπάλα στο α΄ 45λεπτο, αλλά να μη φτιάχνει κλασσικές ευκαιρίες. Όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Τιάγκο σκόραρε βάζοντας το "τριφύλλι" μπροστά. Ο Απόλλωνας στη συνέχεια έγινε πιο επιθετικός, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά χάνοντας κλασσικές ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν μετέτρεψε σε γκολ. Το παιχνίδι πρόσφερε πλούσιο θέαμα και κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Εντυπωσιακό παρόν απόό τους οπαδούς των πρασίνων που ξεπέρασαν τις 10.000.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέσγιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Έζρα (71′ Κακουλλής), Χριστοφή (71′ Χούμποτσαν), Τιάγκο, Ντάρμπισαϊρ (90’+3 Κούσουλος).

Απόλλων (Ιβάν Βουκομάνοβιτς): Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Σελίμοβιτς, Αγκίρε, Χάμπος Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Πίττας (73′ Σαρδινέρο), Καρ (61′ Γκακμπέ), Σελάγια.

Κίτρινες: Μαυρίας, Λούφτνερ / Πίττας, Χάμπος Κυριάκου

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου

Βοηθοοί: Ανδρέας Π. Ανδρέου, Πέτρος Πέτρου

]]>
Έβγαλε ... οκτάσφαιρο η Σίτιhttp://www.romaleon.com/2019/9/21/74618/ebgale-oktasphairo-e-sitiSat, 21 Sep 2019 19:10:04 +0300 feed_74618Η Γουότφορντ ήταν αυτή που πλήρωσε το… μάρμαρο για την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι στο Νόριτς. Συγκεκριμένα, οι πρωταθλητές συνέτριψαν 8-0 την ομάδα του Φλόρες και επανήλθαν άμεσα στις νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ, σε ένα ματς που είχαν και τρία δοκάρια!

Μάλιστα, αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη των «πολιτών» σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ, αλλά και η πιο βαριά ήττα για τις «σφήκες» στην ιστορία τους!

Από το κακό στο χειρότερο βαδίζει η Έβερτον, που έχασε 0-2 εντός έδρας από τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και υπέστη την πρώτη ήττα στο γήπεδό της μετά από 7,5 μήνες, με τον τεχνικό Μάρκο Σίλβα να βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση.

Σπουδαία νίκη -πρώτη μετά από 4 αγωνιστικές- για την Μπέρνλι, η οποία επικράτησε 2-0 της Νόριτς με δύο τέρματα του Γουντ στο πρώτο τέταρτο (10’, 14’).

Στο «Έτιχαντ», η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε όρεξη για αστεία και από τα πρώτα λεπτά φρόντισε να επιβάλει την ανωτερότητά της κόντρα στη Γουότφορντ. Οι «πολίτες» ξεκίνησαν φουριόζοι και με γκολ από τα αποδυτήρια (σ.σ. 53 δευτερόλεπτα) άνοιξαν το σκορ: ο Ντε Μπρόινε βρήκε με εξαιρετική σέντρα τον Νταβίντ Σίλβα, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φόστερ με προβολή από τη μικρή περιοχή και σημείωσε το πιο γρήγορο γκολ της φετινής Πρέμιερ Λιγκ.

Στο 4’ ο Ντεουλοφέου άγγιξε το 1-1, ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Έντερσον. Από ‘κει και πέρα, οι πρωταθλητές συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 6’ κέρδισαν πέναλτι, με τον Αγουέρο να ευστοχεί από την «άσπρη βούλα». Έξι λεπτά αργότερα ο Μαχρέζ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κλέβερλι και κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Στο 15’, ήταν η σειρά του Μπερνάρντο Σίλβα να μπει στη λίστα των σκόρερ, με τον Πορτογάλο να νικά από κοντά με κεφαλιά τον Φόστερ κι ενώ ο Ντε Μπρόινε έκανε μία ακόμα εξαιρετική σέντρα. Το σόου της Σίτι συνεχίστηκε και στο 18’ ο Οταμέντι έγραψε το 5-0 με προβολή μετά από γύρισμα του Αγουέρο.

Ο Αργεντινός επιθετικός της ομάδας του Γκουαρδιόλα στάθηκε άτυχος, αφού είχε δύο δοκάρια στο τελευταίο 20λεπτο του πρώτου ημιχρόνου (27’, 44’), το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 5-0!

Οι «πολίτες» δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι ούτε στο δεύτερο μέρος, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να πρωταγωνιστεί σε αυτό. Ο Πορτογάλος σημείωσε δύο τέρματα σε 11 λεπτά (49’, 60’) ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 7-0. Στο 66’ ο Μαχρέζ είχε δοκάρι σε κεφαλιά μέσα από την περιοχή, την ώρα που η Γουότφορντ έμοιαζε αποκαμωμένη και αδύναμη να αντιδράσει.

Κάπου εκεί οι παίκτες της Σίτι έδειχναν να… χαλαρώνουν κατέβασαν στροφές. Παρ’ όλα αυτά, βρήκαν και 8ο τέρμα, με τον Ντε Μπρόινε να εκτελεί μέσα από την περιοχή τον Φόστερ στο 85’. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς, με τους πρωταθλητές να επικρατούν 8-0 και να αφήνουν τις «σφήκες» δίχως νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (0-2-4).

Αναλυτικά, η 6η αγωνιστική:

Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου
Σαουθάμπτον-Μπόρνμουθ 1-3
(53' πεν. Γουόρντ-Πράουζ - 10' Ακέ, 35' Χ. Γουίλσον, 95' Κ. Γουίλσον)

Μάντσεστερ Σίτι-Γουότφορντ 8-0
(1' Ντ. Σίλβα, 7' πεν. Αγουέρο, 12' Μαχρέζ, 15', 48', 60' Μπ. Σίλβα, 18' Οταμέντι, 85' Ντε Μπρόινε)

Νιούκαστλ-Μπράιτον (19:30)

Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου
Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (16:00)
Κρίσταλ Πάλας-Γουλβς (16:00)
Άρσεναλ-Άστον Βίλα (18:30)
Τσέλσι-Λίβερπουλ (18:30)

]]>
Επίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ (αποτελέσματα Σαββάτου)http://www.romaleon.com/2019/9/21/74617/epilekte-kategoria-stok-apotelesmata-sabbatouSat, 21 Sep 2019 19:03:59 +0300 feed_74617Έναρξη είχαμε σήμερα και στην κούρσα του Πρωταθλήματος Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ με τη συμμετοχή δεκαέξι ομάδων.

]]>
Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας στο Πρωτάθλημα Γ' Κατηγορίαςhttp://www.romaleon.com/2019/9/21/74616/ta-apotelesmata-tes-premieras-sto-protathlema-g-kaSat, 21 Sep 2019 19:00:41 +0300 feed_74616Αμαθούς - Εληά Λυθροδόντα έμειναν στο ισόπαλο 3-3.

Με τη συμμετοχή δεκαέξι ομάδων άρχισε η κούρσα του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2019-2020.

]]>
Νίκες για Αγία Νάπα, Καρμιώτισσα, σκόνταψε ο Ερμήςhttp://www.romaleon.com/2019/9/21/74615/nikes-gia-agia-napa-karmiotissa-skontapse-o-ermesSat, 21 Sep 2019 18:57:50 +0300 feed_74615Ο ΑΣΙΛ Λύσης νίκησε στην πρεμιέρα την Ομόνοια Ψευδά.

Με έξι αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα της πρεμιέρας του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας. Στον α΄ όμιλο η Αγία Νάπα κέρδισε 2-1 την Ομόνοια Αραδίππου, ενώ η Αλκή δέχθηκε ήττα 2-0 από την Καρμιώτισσα. στο β΄ όμιλο ο Ερμής υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2 από τον Ακρίτα στη Χλώρακα, ενώ ο Οθέλλος επιβλήθηκε με 1-0 της ΑΕΖ.

Η αυλαία της πρώτης αγωνιστικής άνοιξε χθες με το ισόπαλο 0-0 της Αναγέννησης Δερύνειας και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή στο Τσίρειο Στάδιο.

]]>
Bundesliga: Πάρτι με Λεβαντόβσκι-Κουτίνιο η Μπάγερνhttp://www.romaleon.com/2019/9/21/74614/bundesliga-parti-me-lebantobski-koutinio-e-mpagernSat, 21 Sep 2019 18:52:50 +0300 feed_74614Η Μπάγερν υποδέχθηκε στο Μόναχο την Κολωνία και με φόρα από τη μεσοβδόμαδη τριάρα επί του Ερυθρού Αστέρα για την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League συνέτριψε με 4-0 την Κολωνία κι έδειξε ότι έχει αφήσει για τα καλά πίσω της την ισοπαλία με τη Λειψία.

Οι Βαυαροί είχαν σε τρομερό μεσημέρι τον Ρόμπερτο Λεβαντόβσκι και τον Φιλίπε Κοουτίνιο. Ο Πολωνός άνοιξε το σκορ τρία λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ενώ διεύρυνε το προβάδισμα στο 48ο. Δύο γκολ μετά από ισάριθμες ασίστ του Γιόσουα Κίμιχ.

Ο Φιλίπε Κοουτίνιο με εκτέλεση πέναλτι στο 62ο λεπτό έκανε το 3-0, ενώ έδωσε την ασίστ στον Ίβαν Πέρισιτς στο 73ο για να διαμορφώσει ο Κροάτης το τελικό σκορ της νίκης (4-0).

Η Μπάγερν συνέτριψε με 4-0 την Κολωνία στο Μόναχο χάρη στους εκπληκτικούς Λεβαντόβσκι-Κουτίνιο κι επέστρεψε στις νίκες στην Bundesliga. Τρίποντο για Λεβερκούζεν, πρώτη νίκη για Χέρτα, κόλλησε η Φράιμπουργκ με την Άουγκσμπουργκ.

Η Μπάγερν υποδέχθηκε στο Μόναχο την Κολωνία και με φόρα από τη μεσοβδόμαδη τριάρα επί του Ερυθρού Αστέρα για την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League συνέτριψε με 4-0 την Κολωνία κι έδειξε ότι έχει αφήσει για τα καλά πίσω της την ισοπαλία με τη Λειψία.

Η Λεβερκούζεν έκλεισε τον εικοσαήμερο κύκλο των άσχημων αποτελεσμάτων (ισοπαλία με Χόφενχαϊμ, δυο ήττες από Ντόρτμουντ και Λοκομοτίβ Μόσχας), καθώς φιλοξένησε την Ουνιόν και τη νίκησε με 2-0. Οι ασπιρίνες καθάρισαν το ματς από τα πρώτα 25 λεπτά - στο 20 ο Φόλαντ άνοιξε το σκορ, ο Αλάριο πέτυχε και δεύτερο γκολ - ενώ ο Παναγιώτης Ρέτσος έμεινε ξανά στον πάγκο.

Επιτέλους (πρώτη) νίκη για τη Χέρτα. Άνοιξε το σκορ με τον Ντίλροσουν στο 10ο λεπτό, ενώ στο 52ο ο Βολφ έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Πάντερμπορν ήταν να μειώσει ο Ζολίνσκι ύστερα από δύο λεπτά και να κάνει το τελίκό 2-1.

Κόλλησε η Φράιμπουργκ υποδεχόμενη την Άουγκσμπουργκ. Άνοιξε το σκορ με τον Χέλερ στο 23ο λεπτό, αλλά ο Νίντερλεχνερ στο 39ο ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους κι έκανε το 1-1.

]]>
Ο απολογισμός της πρεμιέρας του Προαιρετικού Πρωταθλήματος Παίδων U15http://www.romaleon.com/2019/9/21/74613/o-apologismos-tes-premieras-tou-proairetikou-protaSat, 21 Sep 2019 18:35:44 +0300 feed_74613Στιγμιότυπο από τον αγώνα της ΑΕΛ με τη Νέα Σαλαμίνα.

Πρεμιέρα είχαμε σήμερα και στο Προαιρετικό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Παίδων U15 που θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις με τη συμμετοχή δεκαοκτώ ομάδων.

Ο απολογισμός της πρώτης αγωνιστικής κατάγραψε 41 συνολικά τέρματα και μόνο στον αγώνα του Ολυμπιακού Λευκωσίας με το ΘΟΪ Λακατάμιας εμφανίστηκε το αποτέλεσμα της ισοπαλίας.

]]>
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Νέων Α' Κατηγορίαςhttp://www.romaleon.com/2019/9/21/74612/ta-apotelesmata-tes-2es-agonistikes-tou-protathlemSat, 21 Sep 2019 18:33:44 +0300 feed_74612Με τις αναμετρήσεις της δεύτερης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα το Πρωτάθλημα Νέων U19 Α' Κατηγορίας.

]]>
Ο απολογισμός της πρεμιέρας του Προαιρετικού Πρωταθλήματος Παίδων U17http://www.romaleon.com/2019/9/21/74611/o-apologismos-tes-premieras-tou-proairetikou-protaSat, 21 Sep 2019 18:25:44 +0300 feed_74611Στιγμιότυπο από το νικηφόρο 4-2 του ΑΠΟΕΛ επί της Ομόνοιας.

Με τη συμμετοχή δεκαοκτώ ομάδων άρχισε σήμερα το Προαιρετικό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Παίδων U17 που θα διεξαχθεί και φέτος σε δύο φάσεις.

Ο απολογισμός της πρεμιέρας κατέγραψε 29 συνολικά τέρματα και είναι χαρακτηριστικό πως σε πέντε από τους εννέα αγώνες εμφανίστηκε το σημείο της ισοπαλίας.

Από τις γηπεδούχες ομάδες επικράτησε μόνο το ΑΠΟΕΛ (4-2 την Ομόνοια), τρεις νίκες για τους φιλοξενούμενους.

]]>
Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας των Πρωταθλημάτων Παίδωνhttp://www.romaleon.com/2019/9/21/74610/ta-apotelesmata-tes-premieras-ton-protathlematon-pSat, 21 Sep 2019 15:21:52 +0300 feed_74610Στιγμιότυπο από τον αγώνα ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια για το Πρωτάθλημα U16.

Άρχισε σήμερα με τη συμμετοχή 18 ομάδων σε κάθε Κατηγορία ξεχωριστά η αγωνιστική δράση στα Προαιρετικά Παγκύπρια Πρωταθλήματα Παίδων U14, U15, U16, U17 περιόδου 2019 - 2020.

]]>
2η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Νέων Α΄Κατηγορίαςhttp://www.romaleon.com/2019/9/21/74609/2e-agonistike-sto-protathlema-neon-akategoriasSat, 21 Sep 2019 11:19:52 +0300 feed_74609Με τις αναμετρήσεις της δεύτερης αγωνιστικής συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο το Πρωτάθλημα Νέων U19 Α' Κατηγορίας.

]]>
«Καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες οι αδελφές Γιασουμή στη Σκωτίαhttp://www.romaleon.com/2019/9/21/74607/katharisan-me-sunoptikes-diadikasies-oi-adelphes-gSat, 21 Sep 2019 10:03:48 +0300 feed_74607Έτοιμες για μεγάλα πράγματα είναι οι αδελφές Κατερίνα και Νατάσα Γιασουμή στο Cev Continental Cup που διεξάγεται στο Perth της Σκωτίας. Οι δυο δίδυμες πέρασαν «φουριόζες» από τον Γ’ Όμιλο και βρέθηκαν στα προημιτελικά του Σαββάτου 21 Σεπτεμβρίου.

Την Παρασκευή κέρδιζαν αρχικά τις Emily Frazel και Οrda Lynch από το Έϊρε με 2-0 σετ (21-09, 21-06) σε μόλις 25’. Αργότερα το βράδυ της Παρασκευής στο δεύτερο αγώνα του Ομίλου κέρδισαν τις Emma Patterson και Lucy Κavanach – Dick από τη Βόρειο Ιρλανδία με 2-0 επίσης (21 -07, 21-10) σε 27’

Νατάσα και Κατερίνα αναμένουν πλέον αντίπαλο στα προημιτελικά του Σαββάτου 21 Σεπτεμβρίου 2019.

]]>
Τα φώτα στο ΓΣΠ και στο ντέρμπι Ομόνοια-Απόλλωνας http://www.romaleon.com/2019/9/21/74606/ta-phota-sto-gsp-kai-sto-ntermpi-omonoia-apollonasSat, 21 Sep 2019 09:38:44 +0300 feed_74606Με δύο αγώνες συνεχίζεται σήμερα η 4η αγωνιστική του Παγκύπριου ποδοσφαιρικού Πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας.

Στις 18:00, η Ομόνοια υποδέχεται στο ΓΣΠ τον Απόλλων Λεμεσού και στις 20:00, η ΑΕΛ φιλοξενεί στο Τσίρειο Στάδιο την Δόξα Κατωκοπιάς.

Στον χθεσινό αγώνα, με τον οποία άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, Ολυμπιακός και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 και πήραν από ένα βαθμό.

Η 4η αγωνιστική συνεχίζεται αύριο με τους αγώνες Ανόρθωση - Πάφος F.C (18:00- Στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος), Εθνικός Άχνας - Νέα Σαλαμίνα (19:00 – Στάδιο Εθνικού Άχνας) και ολοκληρώνεται την Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, με τον αγώνα ΕΝΠ – ΑΠΟΕΛ, στο «Τάσος Μάρκου», στις 19:00.

]]>
Τα στιγμιότυπα της ισοπαλίας στο Μακάρειοhttp://www.romaleon.com/2019/9/21/74608/ta-stigmiotupa-tes-isopalias-sto-makareioSat, 21 Sep 2019 08:55:52 +0300 feed_74608Δείτε τα στιγμιότυπα και το πανέμορφο γκολ του Αγιτέ στον αγώνα Ολυμπιακός-ΑΕΚ (2-2):

]]>
Η Μπόρνμουθ άλωσε το Σαουθάμπτον (τα ξένα πρωταθλήματα)http://www.romaleon.com/2019/9/21/74605/e-mpornmouth-alose-to-saouthampton-ta-xena-protathSat, 21 Sep 2019 08:33:39 +0300 feed_74605Η Σαουθάμπτον υποδέχθηκε την Μπόρνμουθ για την πρώτη χρονικά αναμέτρηση της έκτης αγωνιστικής της Premier League και γνώρισε την ήττα (1-3), μεγαλύτερη εντός έδρας την τρέχουσα σεζόν.

Οι άγιοι είχαν γνωρίσει την ήττα με 1-2 από τη Λίβερπουλ, είχαν κρατήσει στο 1-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά βρέθηκαν μπροστά στην Μπόρνμουθ. Ο Ακέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τη συμπλήρωση ενός δεκαλέπτου από την έναρξη της αναμέτρησης, ενώ ο Γουίλσον στο 35ο διεύρυνε το προβάδισμα των τσέρις.

Η Σαουθάμπτον έδειξε σημάδια αντίδρασης καθώς μείωσε με εκτέλεση πέναλτι του Γουόρντ-Πράουζ στο 53ο λεπτό, αλλά ήλθε ο έτερος (Κάλουμ) Γουίλσον στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου να σκοράρει, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Η Μπόρνμουθ θ' απολαύσει το βράδυ της Παρασκευής στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η Σάλκε 2-1 τη Μάιντς

Με ένα γκολ του Χαρίτ ένα λεπτό πριν το τέλος η Σάλκε επικράτησε της Μάιντς με 2-1 και έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της και παράλληλα στη δεύτερη θέση της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι πιστοποίησαν την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκονται και έστω και δύσκολα κατάφεραν να επικρατήσουν της Μάιντς και να παραμείνουν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Πρωταγωνιστής για τη Σάλκε ήταν ο Χαρίτ που είχε μια ασίστ και ένα γκολ.

Οι "μπλε" άνοιξαν το σκορ στο 36' με τον Σερντάρ μετά από πάσα του Χαρίτ. Στο δεύτερο μέρος η Μάιντς έφερε το ματς στα ίσια στο 74' με γκολ από τον Ονισίουο.

Η Σάλκε όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 89' ο Χάριτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τους γηπεδούχους.

Οσασούνα-Μπέτις 0-0

Η Οσασούνα υποδέχθηκε την Μπέτις στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της πρώτης κατηγορίας του ισπανικού πρωταθλήματος. Το ματς της Παμπλόνα είχε πάθος, σφυγμό, γκολ δεν είχε.Πριμέρα Ντιβιζιόν

Η ομάδα της Σεβίλλης προσέθεσε άλλη μια κακή εμφάνιση στο μέτριο έως κακό ξεκίνημά της στη La Liga. Οι Ανδαλουσιάνοι άφησαν ακόμη δυο βαθμούς με το 0-0 του Ελ Σαδάρ και δείχνουν ότι ψάχνονται. Ο Ρούμπι καλείται να βρει λύσεις, γιατί ήδη υπάρχει γκρίνια στους βερδιμπλάνκος (φόρεσε τη ροζ φανέλα στο ματς).

Οι γηπεδούχοι του Αρασάτε από την άλλη προσέθεσε άλλη μια ισοπαλία. Τέσσερις σερί μετρά μετά τη νίκη της πρεμιέρας στο Μπουτάρκε επί της Λεγανές.

Κάλιαρι-Τζένοα 3-1

Η Κάλιαρι υποδέχθηκε στη Σαρντένια Αρένα της πόλης την Τζένοα για την τέταρτη αγωνιστική της Serie A κι έφθασε στην πρώτη εντός έδρας της νίκη και δεύτερη διαδοχική μετά από εκείνη της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Πάρμα.

Ο γιος του Ντιέγκο Σιμεόνε, Χιοβάνι, άνοιξε το σκορ για τους νησιώτες δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κουαμέ ισοφάρισε στο 83ο λεπτό μετά από ασίστ του Σανάμπρια, αλλά στο επόμενο κιόλας λεπτό η Κάλιαρι πήρε το προβάδισμα.

Με γκολ της... Τζένοα μάλιστα, αυτογκόλ του Σαπάτα δηλαδή. Το τελικό σκορ της νίκης (3-1) διαμόρφωσε ο Ζοάο Πέδρο στην αντεπίθεση στο 87ο λεπτό. Στον πάγκο έμεινε για τους γηπεδούχους ο Έλληνας αριστερός μπακ, Μπάμπης Λυκογιάννης. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα της Γένοβας, καθώς εντός έδρας είχε χάσει την προηγούμενη Κυριακή από την Αταλάντα.

]]>
Σπουδαία νίκη στη Δανία και πρόκριση για τον Κεραυνό ! http://www.romaleon.com/2019/9/20/74604/spoudaia-nike-ste-dania-kai-prokrise-gia-ton-kerauFri, 20 Sep 2019 21:20:39 +0300 feed_74604Ο Κεραυνός πέτυχε την μεγάλη ανατροπή, καταφέρνοντας να νικήσει την πρωταθλήτρια Δανίας, Bakken Bears, εκτός έδρας με 94-69, ανατρέποντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα όπου οι Δανοί είχαν επικρατήσει στον Στρόβολο με 95-86.

Μετά την νίκη σπουδαία αυτή επικράτηση, η κυπριακή ομάδα εξασφάλισε την πρόκριση της στην β’ προκριματική φάση του Basketball Champions League, όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει την επίσης πολύ ισχυρή Lietkabelis από την Λιθουανία, σε διπλούς αγώνες που θα πραγματοποιηθούν στις 26 και 29 Σεπτεμβρίου!

Η κυπριακή ομάδα δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε το παιχνίδι απέναντι στην Bears, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 28-18 στο α’ δεκάλεπτο και με 45-39 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι πρωταθλητές Κύπρου ήταν ωστόσο ανεβασμένοι στην συνέχεια, όπου κατάφεραν με την λήξη της γ’ περιόδου να προηγούνται με 64-58, ενώ στην συνέχεια έπειτα από μία εκπληκτική εικόνα ο Κεραυνός κατάφερε να νικήσει με 94-69!

]]>
Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0, αλλά ο Ολυμπιακός είχε απάντηση... (2-2)http://www.romaleon.com/2019/9/20/74603/e-aek-proegetheke-2-0-alla-o-olumpiakos-eikhe-apanFri, 20 Sep 2019 21:07:39 +0300 feed_74603Με τον αγώνα του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ άνοιξε την Παρασκευή η αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2 και πήραν από ένα βαθμό μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι

Η ΑΕΚ ανέβηκε στους πέντε βαθμούς και ο Ολυμπιακός στους δύο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-2 από τέρματα των Κάσες (16΄) και Τρισκόφσκι (26΄). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τους Ζαχαρίου (31΄) και Αγιτέ (70΄) με εντυπωσιακό τρόπο. Αποβλήθηκε στο ξεκίνημα του Β´ ημιχρόνου (52΄) ο Τέτε της ΑΕΚ με δεύτερη κίτρινη και ενώ το σκορ ήταν 1-2 υπέρ της ομάδας του.

Το γκολ του Ζαχαρίου δεν έπρεπε να μετρήσιε καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάμπος Χριστοδούλου): Κίρεφ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σιντιμπέ, Κίκο, Ακόστα (88΄ Νάνι), Οικονομίδης (70΄ Βινίσιους), Ζαχαρίου, Μπιλάλ (66΄ Κα), Ντουβεντρού, Αγιτέ

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Τάντι, Γκαρσία, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Σάστρε, Κάσες, Σπόλιαριτς (65΄ Ραούλ), Τέτε, Γιάννου (79΄ Τρουγιόλς), Τρισκόφσκι (90΄ Φλοριάν)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιάννης Αναστασίου (Ανδρέας Μιχαηλίδης – Γιώργος Σάββα), 4ος: Δημήτρης Σολωμού, Παρ.: Μιχάλης Ιωάννου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αγιτέ / Ιδιάκεθ, Τρισκόφσκι, Κάσες
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Τέτε

]]>
Έμειναν στην λευκή ισοπαλία Αναγέννηση-Ονήσιλοςhttp://www.romaleon.com/2019/9/20/74602/emeinan-sten-leuke-isopalia-anagennese-onesilosFri, 20 Sep 2019 20:12:35 +0300 feed_74602Ισόπαλος 0-0 ολοκληρώθηκε ο αγώνας της πρεμιέρας του Πρωταθλήματος Β´ Κατηγορίας μεταξύ της Αναγέννησης Δερύνειας και του Ονήσιλου.

Στο 23’, ο Ονήσιλος είχε δοκάρι με τον Λουϊζίνιο, ενώ στην επανάληψη η Αναγέννηση είχε κι αυτή δοκάρ με τον Ζαννέτο (49’).

Στο 55’, ο Βαλμάς δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Αναγέννηση έμεινε με 10 παίκτες.

Αναγέννηση Δερύνειας: Μάστρου, Βαλμάς, Χρυσοστόμου(68′ Δανιήλ), Ζαννέτου(57′ Χαραλάμπους), Βλασόπουλος, Χρίστου(79′ Μήτας), Ράνος, Βέσλεμ, Τόσκας, Σωτηρίου, Ιωάννου

Ονήσιλος Σωτήρας: Σίλβα, Φωτίου, Αναστασίου, Κορρέια, Τόνι, Σεμέδο, Καλλή(70′ Κατσιαρής), Σόντρε(62′ Πιτσιλλίδης), Ευσταθίου(78′ Μαυρουδής), Αλνταΐρ, Λουιζίνιο

]]>
Τιάγκο: "Όπως και με την ΑΕΚ για να κερδίσουμε"http://www.romaleon.com/2019/9/20/74601/tiagko-opos-kai-me-ten-aek-gia-na-kerdisoumeFri, 20 Sep 2019 14:12:08 +0300 feed_74601Στην κάμερα της Ομόνοιας μίλησε ο Τιάγκο Φερέιρα  για το παιχνίδι με τον Απόλλωνα.

Για το ντέρμπι με τον Απόλλωνα: «Περιμένω να κάνουμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, όπως κάναμε και απέναντι στην ΑΕΚ. Οι φίλαθλοι μας είναι χαρούμενοι, επειδή αγωνιστήκαμε πολύ καλά σε ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα όπως είναι η ΑΕΚ. Απέναντι στον Απόλλωνα θα είναι το ίδιο, γιατί επίσης είναι πολύ καλή ομάδα. Όμως, αγωνιζόμαστε στην έδρα μας και πρέπει να είμαστε δυνατοί απέναντι τους».

Για την ισοπαλία με την ΑΕΚ: «Είναι πολύ καλό το γεγονός πως όλοι οι παίκτες ήταν απογοητευμένοι για το γκολ που δεχθήκαμε στο τελευταίο λεπτό. Νιώθουμε ότι μπορούμε να ονειρευόμαστε περισσότερα για να είμαστε όλοι χαρούμενοι. Όλοι οι παίκτες αγωνίζονται για τον κόσμο μας, τον Σύλλογο και πρέπει να συνεχίσουμε με αυτόν τον τρόπο».

«Η άποψη μου είναι ότι παίξαμε πολύ καλά απέναντι στην ΑΕΚ. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι, παρουσιαστήκαμε πολύ δυνατοί στο γήπεδο. Επίσης, κατά τη διάρκεια της εβδομάδας στην προπόνηση, ακούμε όλα όσα μας λέει ο προπονητής και τα δείχνουμε στο γήπεδο».

Για το πως νιώθει στην Ομόνοια: «Νιώθω πολύ ωραία γιατί βρίσκομαι σε μία νέα ομάδα. Η Ομόνοια είναι ένας μεγάλος Σύλλογος στην Κύπρο, υπάρχει αρκετή πίεση, αλλά μετά από τρία παιχνίδια νιώθω πως αγωνίζομαι χρόνια στην Ομόνοια. Γιατί είμαστε μία οικογένεια εδώ και οι φίλοι μου, οι συμπαίκτες μου, με βοήθησαν πάρα πολύ. Πρέπει να συνεχίσω με τον ίδιο τρόπο για να δείξω σε όλους πως ήρθα για να βοηθήσω την Ομόνοια να πάει ψηλά».

Το μήνυμα στον κόσμο της Ομόνοια: «Ελπίζω οι φίλαθλοι να πιστέψουν πως μπορούμε να κερδίσουμε οποιαδήποτε ομάδα στην Κύπρο. Για αυτό τον λόγο ήρθα στην Ομόνοια! Κανένας παίκτης δεν φοβάται, είμαστε έτοιμοι να επιτεθούμε, να κερδίσουμε τα παιχνίδια και να δείξουμε στους φιλάθλους μας τι να περιμένουν από εμάς. Πρέπει να παίζεις παθιασμένα σε κάθε παιχνίδι!».