Romaleon.comhttp://www.romaleon.comelhttp://www.romaleon.comNewshttp://www.romaleon.comRomaleon43170Χρυσή η Αρτυματά στο Βαλκανικόhttp://www.romaleon.com/2019/2/17/71455/khruse-e-artumata-sto-balkanikoSun, 17 Feb 2019 15:36:51 +0200 feed_71455Χρυσό μετάλλιο εξασφάλισε η Ελένη Αρυματά στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που έγινε στη Κωνσταντινούπολη το Σάββατο 16  Φεβρουαρίου 2019.

Η Αρτυματά ήταν νικήτρια στα 400μ με επίδοση 54.18.

Η Ολίβια Φωτοπούλου ήταν 6η στα 60μ. με επίδοση 7.50 και η Νατλία Χριστοφή 8η στα 60μ. εμπόδια με 8.44.

]]>
Τρίτος ο Τραίκοβιτς στο Μπέρμιγχαμhttp://www.romaleon.com/2019/2/17/71454/tritos-o-traikobits-sto-mpermigkhamSun, 17 Feb 2019 15:30:31 +0200 feed_71454Πολύ καλή η παρουσία του Μίλαν Τραίκοβιτς στο Μπέρμιγχαμ της Μεγάλης Βρετανίας όπου εξασφάλισε την τρίτη θέση με 7.54 που ισοφαρίζει την καλύτερη φετινή του στα 60μ. εμπόδια.

Ο Πρωταθλητής μας ενόψει της συμμετοχής στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Κλειστού της Γλασκώβης παρουσιάστηκε πανέτοιμος τερματίζοντας πίσω από το Βρεττανό Τζάρετ Ιττον(7.51) και τον Αμερικανό Φρέντι Κριτετεν (7.53)

]]>
Κύπελλο Γυναικών: Οι ομάδες που προκρίθηκαν στην ημιτελική φάσηhttp://www.romaleon.com/2019/2/17/71453/kupello-gunaikon-oi-omades-pou-prokrithekan-sten-eSun, 17 Feb 2019 15:23:51 +0200 feed_71453Με τις αναμετρήσεις της προημιτελικής φάσης συνεχίστηκε σήμερα η δράση του Κυπέλλου Γυναικών.

Οι ομάδες που προκρίθηκαν θα λάβουν μέρος στο final four που θα διεξαχθεί σε ημερομηνία που θα ανακοινώσει η ΚΟΠ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής:

Απόλλων Λυμπιών - Apollon Ladies...0-11
Ομόνοια Λευκωσίας - ΘΟΪ Λακατάμιας...1-0
Λευκοθέα Λατσιών - Χρυσομηλιά Αγίου Αμβροσίου...6-1
Champions Ύψωνα - Barcelona FA Pyrgos Limassol...0-12

]]>
Ντέρμπι Ανόρθωση-Ομόνοια για την εξάδαhttp://www.romaleon.com/2019/2/17/71452/ntermpi-anorthose-omonoia-gia-ten-exadaSun, 17 Feb 2019 09:50:32 +0200 feed_71452Το ντέρμπι ανάμεσα σε Ανόρθωση - Ομόνοια ξεχωρίζει στους σημερινούς αγώνες της 21ης αγωνιστικής για το παγκύπριο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου Α κατηγορίας. Ενδιαφέρον παιγνίδι και στο Τσίρειο όπου η εκπληκτική φέτος ΑΕΛ αναμετράται με την αξιόμαχη Νέα Σαλαμίνα. Τέλος στο Μακάρειο Στάδιο η Δόξα με τον Ερμή συγκρούονται σε ένα αγώνα επιβίωσης.

Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:

16:00 Ανόρθωση - Ομόνοια
17:00 ΑΕΛ - Νέα Σαλαμίνα
18:00 Δόξα - Ερμής

Χθες, ισόπαλοι 2-2 εξήλθαν ο ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΚ στο ΓΣΠ. Για τον ΑΠΟΕΛ σκόραρε ο Μπέζιακ στο 83΄και ο Σόουζα στο 85΄, ενώ από πλευράς ΑΕΚ σκόραρε ο Τρισκόφσκι στο 65΄ και στο 75΄.

Την νέα απώλεια του ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε αυτή τη φορά ο  Απόλλωνας ο οποίος επικράτησε της Αλκής με 3-1  στο στάδιο «N. Papas Group – Αμμόχωστος Επιστροφή». Το γκολ για την Αλκή πέτυχε ο Κάρλος στο 63΄, ενώ για τον Απόλλωνα σκόραραν ο Σελάγια στο 7΄, ο Μπρου στο 69΄ και ο Σκέμπρι στο 71΄.

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου και της Πάφου.

Το γκολ της Ένωσης πέτυχε ο Ουντότζι στο 27΄ και της Πάφου ο Νέμετς στο 65΄.

]]>
Νίκη για Παναθηναϊκό, σήμερα το μεγάλο ντέρμπι Ολυμπιακού - ΑΕΚ http://www.romaleon.com/2019/2/17/71451/nike-gia-panathenaiko-semera-to-megalo-ntermpi-oluSun, 17 Feb 2019 09:46:32 +0200 feed_71451Την πρώτη του νίκη μέσα στο 2019 σημείωσε χθες βράδυ ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας του Αστέρα Τρίπολης  στο ΟΑΚΑ με 1-0 σε αγώνα για την 21η αγωνιστική. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε στο 16΄ λεπτό ο Όμρι Άλτμαν.

Στον άλλο χθεσινό αγώνα, ο Ατρόμητος με γκολ των Κουλούρη και Ουάρντα υπέταξε εκτός έδρας τον Πας Γιάννινα.

Σήμερα,ξεχωρίζει το μεγάλο ντέρμπι Ολυμπιακού - ΑΕΚ, το οποίο θα καταδείξει κατά πόσον η μάχη για τη 2η θέση θα ανοίξει ξανά και αυτό μπορεί να συμβεί με νίκη της ΑΕΚ.

]]>
Ακάθεκτη η Σίτι στο δρόμο προς τα τέσσερα τρόπαια!http://www.romaleon.com/2019/2/17/71450/akathekte-e-siti-sto-dromo-pros-ta-tessera-tropaiaSun, 17 Feb 2019 09:29:55 +0200 feed_71450Ο εκπληκτικός Φεβρουάριος της Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζεται. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς αυτό το μήνα, με την τελευταία της επιτυχία να είναι το 4-1 στην έδρα της Νιούπορτ της League 2 που την έστειλε στα προημιτελικά του FA Cup και την κράτησε ζωντανή στη διεκδίκηση τεσσάρων τροπαίων τη φετινή σεζόν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αξιόμαχοι και όχι μόνο κράτησαν στο μηδέν τους πρωταθλητές Αγγλίας αλλά είχαν και τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να προηγηθούν, με τον Μπάκινσον να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και τον Έντερσον να πραγματοποιεί τεράστια απόκρουση!

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο, η διαφοράς εμπειρίας και ποιότητας των δύο ομάδων αποτυπώθηκε ανάγλυφα στον (κακό) αγωνιστικό χώρο, με την Σίτι να πετυχαίνει τέσσερα τέρματα.

Ο Σανέ άνοιξε στο σκορ στο 51' με σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή ενώ στο 75' ήταν η σειρά του νεαρού Φόντεν (πήρε φανέλα βασικού) να σκοράρει, με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 88' η Νιούπορτ σκόραρε με τον Άμοντ (κέρδισε τις μονομαχίες με τους αμυντικούς και πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Έντερσον που είχε βγει εκτός εστίας) και φάνηκε να ξαναμπαίνει στο ματς κάνοντας το 1-2, όμως η χαρά της δεν κράτησε για πολύ.

Μόλις 71 δευτερόλεπτα αργότερα ο Φόντεν πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνοντας το 3-1 και βάζοντας τίτλους τέλους στο ματς ενώ το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μαχρέζ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ντανίλο, Στόουνς, Οταμέντι, Ζιντσένκο, Φόντεν, Φερναντίνιο (79' Λαπόρτ), Νταβίντ Σίλβα (82' Γκιουντογκάν), Μαχρέζ, Σανέ, Γκαμπριέλ Ζεζούς

]]>
Ζορίστηκε για να νικήσει η Μπαρτσελόναhttp://www.romaleon.com/2019/2/17/71449/zoristeke-gia-na-nikesei-e-mpartselonaSun, 17 Feb 2019 09:01:39 +0200 feed_71449Για την 24η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε την Βαγιαδολίδ στο "Camp Nou", ψάχνοντας την επιστροφή στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες (Βαλένθια, Αθλέτικ Μπιλμπάο) στη διοργάνωση. Έστω και δύσκολα, οι "μπλαουγκράνα" έφτασαν στο τρίποντο, αύξησαν τη διαφορά τους στο +7 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και το +9 από την Ρεάλ Μαδρίτης, που παίζει την Κυριακή (17/2) με την Ζιρόνα.

Η Μπαρτσελόνα ήταν κακή στο πρώτο μισάωρο του ματς, κινδύνεψε σε 2-3 περιπτώσεις να βρεθεί πίσω στο σκορ και τελικά πήρε προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέσι στο 43'. Παράβαση που υποδείχθηκε για μαρκάρισμα στον Πικέ, σε ένα αυστηρό σφύριγμα του ρέφερι.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Βαλβέρδε απώλεσε σωρεία ευκαιριών για να "κλειδώσει" το ματς, με κορυφαία αυτή του Μέσι, που σε νέο χτύπημα πέναλτι στο 85' δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάσιπ, που ήταν και ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Η παράβαση αυτή τη φορά ήταν καθαρή, με τον Κίκο να ανατρέπει τον Κοουτίνιο. Το τελικό 1-0 σφράγισε το 90λεπτο στο "Camp Nou".

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Βερμάλεν, Άλμπα, Μπουσκέτς, Βιδάλ, Αλένια (76' Ράκιτιτς), Ντεμπελέ (70' Κοουτίνιο), Μέσι, Μπόατενγκ (60' Σουάρες).

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ (Σέρχιο): Μάσιπ, Φερνάντεθ, Κίκο, Καλέρο, Αντονίτο, Μίτσελ, Τουχάμι, Νάτσο, Βέρντε (67' Βίγια - 76' λ.τ. Πλάσα), Γκουαρδιόλα, Ουνάλ (79' Κέκο).

Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου

Έιμπαρ - Χετάφε 2-2 (67' πεν. 80' Σάρλες / 37' Μάτα, 52' Φούλκιερ)

Σάββατο 16 Φεβρουαρίου

Θέλτα - Λεβάντε 1-4 (88' Μέντες / 20' 62' Μοράλες, 40' Κόκε, 89' Μαγιοράλ)

Ράγιο Βαγεκάνο - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (74' Γκριεζμάν)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Λεγκανές 3-0 (50' 59' Οϊαρθάμπαλ, 75' Χοσέ)

Μπαρτσελόνα - Βαγιαδολίδ 1-0 (43' πεν. Μέσι)

]]>
«Λύγισε» την Ντέρμπι η Μπράιτονhttp://www.romaleon.com/2019/2/16/71448/lugise-ten-ntermpi-e-mpraitonSat, 16 Feb 2019 21:09:55 +0200 feed_71448Για δεύτερη σερί σεζόν, η Μπράιτον προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Η ομάδα του Κρις Χιούτον επικράτησε 2-1 της Ντέρμπι και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Νοκαέρ στο 33’ μετά από ασίστ του Μπισουμά άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Λοκάντια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πίεσαν στην επανάληψη, ήταν να μειώσει ο... αειθαλήες Άσλεϊ Κόουλ στο 82ο λεπτό.

To πρόγραμμα της φάσης των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας

Παρασκευή 15/02
ΚΠΡ-Γουότφορντ 0-1
(45’+1’ Καπουέ)

Σάββατο 16/02
Μπράιτον-Ντέρμπι 2-1
(33’ Νοκαέρ, 45’+2’ Λοκάντια / 81’ Άσλεϊ Κόουλ)

]]>
Κέρδισε 3-1 την Αλκή ο Απόλλωνας και πλησίασε…http://www.romaleon.com/2019/2/16/71447/kerdise-3-1-ten-alke-o-apollonas-kai-plesiaseSat, 16 Feb 2019 20:58:52 +0200 feed_71447Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής της α΄ δόσης της 21ης αγωνιστικής καθώς κέρδισε 3-1 την Αλκή στο «Αμμόχωστος» και εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες του ΑΠΟΕΛ για να πλησιάσει στους δυο βαθμούς τους «γαλαζοκίτρινους». Ο Απόλλωνας βρίσκεται στη 2η θέση με 44 βαθμούς, έναντι 46 του πρωτοπόρου ΑΠΟΕΛ. Η Αλκή έμεινε στην 11η θέση με 16 βαθμούς.

Η νικήτρια άνοιξε το σκορ στο 8΄ με πέναλτι (αμφισβητούμενο) που κέρδισε ο Ζελάγια και αξιοποίησε ο ίδιος. Στη επανάληψη η Αλκή στάθηκε καλύτερα και έβαλε δύσκολα στους «γαλάζιους» καθώς ισοφάρισε με τον Ιβάν Κάρλος στο 63΄.

Η ισοφάριση αφύπνισε τον Απόλλωνα, ο οποίος με δυο γκολ σε ένα δίλεπτο με φάουλ του Μπρου στο 69΄ και κεφαλιά του Σκέμπρι στο 71΄ σφράγισε τη νίκη.

ΑΛΚΗ (Κ.Σακκάς): Πάρντο, Χαραλάμπους, Σταρόκιν, Σερφά, Χριστοφή, Ακόστα, Τραιτσέφσκι, Γουίκς (60΄ Καντάτσια), Μπελαμειρί, Σταύρου, Κάρλος

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σ.Αυγουστή): Βάλε, Στυλιανού, Ζοάο Πέδρο, Σελίμοβιτς, Ουεντραόγκο, Σακέτι, Μπρου (78΄ Καραγιόλ), Παπουλής, Περέιρα, Σαρδινέρο (77΄ Σκέμπρι), Ζελάγια (78΄ Κυριάκου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαραλάμπους/Σελίμοβιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:-

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Νεόφυτος Νεοφύτου (Μ. Μαρίνου, Τηλ. Τηλεμάχου)

]]>
Ένωση και Πάφος έμειναν στο 1-1http://www.romaleon.com/2019/2/16/71446/enose-kai-paphos-emeinan-sto-1-1Sat, 16 Feb 2019 20:13:52 +0200 feed_71446Συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία 1-1 Ένωση και Πάφος, αποτέλεσμα που δεν βοηθά αμφότερες στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην Α΄ κατηγορία.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στο α΄ ημίχρονο και προηγήθηκε με τον Ουντόζι στο 27. Στην επανάληψη η Πάφος ανέβηκε και ισοφάρισε στο 65’ με τον Νέμετς. Οι δυο ομάδες προσπάθησαν για τα νίκη στα τελευταία λεπτά χάνοντας ευκαιρίες κα με την Ένωση να έχει δοκάρι με τον Γκοζλάν.

Η Ένωση πήγε στους 17 βαθμούς και στην 10η θέση, ενώ η Πάφος στους 18 και στην 9η.

ΝΠ (Κάριτ Φελκ): Πέτρου, Αγγελή, Κυριάκου, Ολίβα, Αμπαρτζουμιάν, Μαϊσουράντζε, Ενόχ, Αντωνίου (60′ Ζαράτε), Ριέρα (90+2′ Σερπάκοφ), Ουντότζι (70′ Πίττας), Γκοζλάν.

Πάφος FC (Ζέλικο Κόπιτς): Moλ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Ράσιτς, Φόλπρεχτ (58′ Λουλίνια), Μπανγκάρντ, Ζίβουλιτς, Ανγούλο (84′ Ντόβμπνια), Νέμετς, Ράκελς (75′ Ιμπραχίμ).

Κίτρινες: Μαϊσουράντζε, Ριέρα / Καρώ, Ράσιτς

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους

Βοηθοί: Όμηρος Τζιωρτζής, Χρίστος Ε. Χρίστου

]]>
Ο Γκριζμάν "καθάρισε" για την Αλέτικοhttp://www.romaleon.com/2019/2/16/71445/o-gkrizman-katharise-gia-ten-aletikoSat, 16 Feb 2019 19:44:19 +0200 feed_71445Η παλιά γνωστή Ατλέτικο Μαδρίτης του Σιμεόνε είναι και πάλι εδώ!  Πορευόμενη με τη νοοτροπία «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα», οι «ροχιμπλάνκος» απέδρασαν με το διπλό (0-1) από την έδρα της Βαγιεκάνο και επανήλθαν στις νίκες έπειτα από 2 συνεχόμενες ήττες.

Το μοναδικό τέρμα ήρθε στο 74’ από τον Γκριζμάν που στάθηκε τυχερός καθώς το πλασέ του κόντραρε σε σώμα αντιπάλου, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Ντιμιτριέφσκι για να καταλήξει στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κολτσονέρος» ο τερματοφύλακας Όμπλακ, που κράτησε όρθια την ομάδα του με τις επεμβάσεις του στο 0-0. Έτσι, το σύνολο του Σιμεόνε ανέβηκε εκ νέου στη 2η θέση, έχοντας ένα ματς περισσότερο από τη Ρεάλ, και παραμένει στο κόλπο του τίτλου.

Θυμίζουμε ότι η Ατλέτικο περιμένει τη Γιουβέντους την Τετάρτη για τους «16» του Champions League. Από την άλλη, η Ράγιο υπέστη 3η διαδοχική ήττα και έχει κολλήσει στη διακεκαυμένη ζώνη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 15/2

Έιμπαρ-Χετάφε 2-2
(67' πεν., 80' Σάρλες - 37' Μάτα, 52' Φουλκιέ)

Σάββατο 16/2

Θέλτα-Λεβάντε 1-4
(88' πεν. Μέντεθ - 20', 62' Μοράλες, 40' Κόκε, 89' Μαγιοράλ)

Βαγεκάνο-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1
(74' Γκριζμάν)

]]>
Ισοπαλία στο ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ (2-2)http://www.romaleon.com/2019/2/16/71444/isopalia-sto-ntermpi-apoel-aek-2-2Sat, 16 Feb 2019 19:04:19 +0200 feed_71444ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο ντέρμπι του ΓΣΠ στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0, αλλά οι γηπεδούχοι στο τέλος σε ένα δίλεπτο έφεραν το παιχνίδια στα ίσα.

Μετά από ένα δυνατό αλλά μέτριο α΄ 45λεπτο, στην επανάληψη έγινε ένα μεγάλο παιχνίδι. Η ΑΕΚ με σκόρερ τον Τρισκόφσκι προηγήθηκε 2-0. Ο άσος της ομάδας της Λάρνακας σκόραρε στο 65΄ κα 75΄ δίνοντας γερό προβάδισμα στην ομάδα του. Όμως, το ΑΠΟΕΛ είχε την απάντηση με τν Μπέζιακ, ο οποίος μπήκε αλλαγή και σκόραρε στο 83΄ κα 85΄ γλιτώνοντας την ομάδα του από την ήττα.

Το ΑΠΟΕΛ με τν ένα βαθμό παραμένει 1ο με 46 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ με 36β. βρίσκεται στην 4η θέση.

ΑΠΟΕΛ (Π.Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Γιάκολις, Καζού (68΄ Μπέζιακ), Σόουζα, Γκέντσογλου, Τάμαρι (78΄ Εφραίμ), Νατέλ, Βιντιγκάλ (82΄ Μπάλογκ)

ΑΕΚ (Ι.Ιδιάκεθ): Τόνιο, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα, Τέτε, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες, Τζέφρεν (79΄ Αντωνιάδης), Γιάννου (90΄ Ακίνο)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέζιακ, Γιάκολις, Μερκής (3η)/Χέφελ, Γιάννου (3η), Τρουγιόλς, Καταλά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:-

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Λούκας Σωτηρίου (Μ.Σωτηρίου, Μ0 .Δημητριάδης)

]]>
Πέρασε νικηφόρα απ’ την Στουτγκάρδη η Λειψίαhttp://www.romaleon.com/2019/2/16/71443/perase-nikephora-ap-ten-stoutgkarde-e-leipsiaSat, 16 Feb 2019 18:51:28 +0200 feed_71443Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία πέρασε από την Στουτγκάρδη (3-1) και εδραιώθηκε στην 4η θέση. Σε τροχιά Ευρώπης και πάλι η Χόφενχαϊμ. Νίκη για Βόλφσμπουργκ, γκέλα η Σάλκε.

Την 4η θέση αρχίζει να καθαρίζει η Λειψία. Οι «ταύροι» ζορίστηκαν για ένα ημίχρονο στην έδρα της Στουτγκάρδης, όμως πάτησαν γκάζι στο δεύτερο και πήραν τη νίκη με σκορ 3-1.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Πόουλσεν έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Τσούμπερ απάντησε (16’). Η κατάσταση άρχισε να δείχνει ζόρικη για τη Λειψία, όμως ο Σάμπιτσερ με γκολ στο 68’ έδωσε τη λύση και στο 74’ ο Πόουλσεν «σφράγισε» το τρίποντο.

«Κυρία» η Βόλφσμπουργκ που ανέβηκε στην 5η θέση επικρατώντας 3-0 απέναντι στην Μάιντς. Ο Άρνολντ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό και οι «λύκοι» καθάρισαν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ των Βέγκχορστ (69’) και Κνόχε (76’).

Σκούρα τα πράγματα για την Σάλκε που δεν κατάφερε να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη. Οι βασιλικοί μπλε που έπαιζαν από το 42’ και με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Σερντάρ, έμειναν στο 0-0 με την Φράιμπουργκ στη Veltins Arena. Άνετα η Χόφενχαϊμ που επικράτησε 3-0 κόντρα στο Αννόβερο.

]]>
Αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής Επίλεκτης Κατηγορίας Παίδωνhttp://www.romaleon.com/2019/2/16/71442/apotelesmata-tes-5es-agonistikes-epilektes-kategorSat, 16 Feb 2019 17:24:19 +0200 feed_71442Ο Εθνικός Άσσιας προχώρησε νικηφόρα στο Πρωτάθλημα U17.

Με τις αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρόγραμμα στα Πρωταθλήματα Επίλεκτης Κατηγορίας Παίδων U14, U15, U16 και U17.

Στο Πρωτάθλημα U14 στην κορυφή βρίσκεται ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου με δεκατρείς βαθμούς και ακολουθεί με δώδεκα βαθμούς και αγώνα λιγότερο ο Εθνικός Άχνας.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα αποτελέσματα ΠΑΕΕΚ - Εθνικός Άσσιας 3-2, ΘΟΪ Λακατάμιας - Διγενής Μόρφου 1-3, ΕΝ Παραλιμνίου - Εθνικός Άχνας 1-6 και αναβλήθηκε το ΑΕΖ - Ανόρθωση.

Στο Πρωτάθλημα U15 στην κορυφή με δέκα βαθμούς βρίσκεται ο Εθνικός Άσσιας.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής έγιναν οι αναμετρήσεις ΠΑΕΕΚ - Εθνικός Άσσιας 0-4, ΘΟΪ Λακατάμιας - Διγενής Μόρφου 4-1, ΕΝ Παραλιμνίου - Εθνικός Άχνας 0-0 και αναβλήθηκε το ΑΕΖ - Ανόρθωση.

Στο Πρωτάθλημα U16 στην πρώτη θέση με δώδεκα βαθμούς βρίσκεται η ΠΑΕΕΚ.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής περιλάμβανε τις αναμετρήσεις Ανόρθωση - ΑΕΖ (αναβολή), Εθνικός Άχνας - ΕΝ Παραλιμνίου 1-1, Εθνικός Άσσιας - ΠΑΕΕΚ 0-2 και την Κυριακή Διγενής Ακρίτας - ΘΟΪ Λακατάμιας.

Στο Πρωτάθλημα U17 την κούρσα οδηγεί η Ένωση Νέων Παραλιμνίου με δεκατρείς βαθμούς.

Η 5η αγωνιστική περιλάμβανε τις αναμετρήσεις Ανόρθωση - ΑΕΖ (αναβολή), Εθνικός Άχνας - ΕΝ Παραλιμνίου 0-3, Εθνικός Άσσιας - ΠΑΕΕΚ 4-1 και την Κυριακή Διγενής Ακρίτας Μόρφου - ΘΟΪ Λακατάμιας.

]]>
Β' Κατηγορία: Εκτός έδρας νίκες για Ολυμπιακό και Άρηhttp://www.romaleon.com/2019/2/16/71441/b-kategoria-ektos-edras-nikes-gia-olumpiako-kai-arSat, 16 Feb 2019 17:18:28 +0200 feed_71441Στιγμιότυπο από το παιχνίδι του πρώτου γύρου μεταξύ της Αγίας Νάπας και του ΘΟΪ Λακατάμιας.

Η αυλαία της 20ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας άνοιξε σήμερα μετά την αναβολή του ψεσινού ντέρμπι στο Δασάκι μεταξύ του Εθνικού Άχνας με τον Οθέλλο Αθηαίνου λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός κέρδισε λίγο πριν τη λήξη του αγώνα 2-1 εκτός έδρας τη ΜΕΑΠ και έφτασε στους 48 βαθμούς.

Στην Αραδίππου με γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Μαλεκκίδης ο  Άρης νίκησε 2-1 την τοπική Ομόνοια και έπιασε στους 40 βαθμούς Οθέλλο και Εθνικό.

ΑΕΖ Ζακακίου - ΑΣΙΛ Λύσης...2-1

Ο αγώνας Διγενής Ορόκλινης - Αναγέννηση Δερύνειας θα διεξαχθεί την Κυριακή.

]]>
ΣΤΟΚ: Νίκησε η Εληά, ηττήθηκε ο ΑΠΟΝΑhttp://www.romaleon.com/2019/2/16/71440/stok-nikese-e-elea-ettetheke-o-aponaSat, 16 Feb 2019 17:12:23 +0200 feed_71440Στιγμιότυπο από τον αγώνα Εληά Λυθροδόντα - Ασπίς Πύλας.

Στην 21η αγωνιστική μπήκε το πρόγραμμα στο Πρωτάθλημα Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ Alexander College.

Ο πρωτοπόρος Ηρακλής Γερολάκκου θα αγωνιστεί την Κυριακή με αντίπαλο τον προτελευταίο της κατάταξης  Ροτσίδη Μάμμαρι. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου νίκησε με 2-1 ο Ηρακλής.

Η Εληά Λυθροδόντα νίκησε σήμερα στην έδρα της με 3-2 την Ασπίς Πύλας και πλησίασε την κορυφή στους δύο βαθμούς.

ΑΕΝ - Άτλας Αγλαντζιάς...2-4
ΑΕΚ Κοράκου - ΑΠΟΝΑ...1-0
Φοίνικας - Ορφέας Λευκωσίας...1-2
Εληά Λυθροδόντα - Ασπίς Πύλας...3-2

Την Κυριακή θα διεξαχθούν οι αγώνες Ηρακλής Γερολάκκου - Ροτσίδης Μάμμαρι και Δόξα Παλαιομετόχου - Ο Κορμακίτης.

Ο αγώνας Λειβαδιακός / Σαλαμίνα Λειβαδιών - ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς δεν θα διεξαχθεί λόγω της γνωστής αποχώρησης της ομάδας των Λειβαδιών από το Πρωτάθλημα.

]]>
Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής στην Ανώτατη Κατηγορία Παίδωνhttp://www.romaleon.com/2019/2/16/71439/apotelesmata-5es-agonistikes-sten-anotate-kategoriSat, 16 Feb 2019 17:08:44 +0200 feed_71439Στιγμιότυπο από τον αγώνα του ΑΠΟΕΛ με την Πάφο για το Πρωτάθλημα U15.

Στην 5η αγωνιστική μπήκε σήμερα το πρόγραμμα των Πρωταθλημάτων Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U14, U15, U16 και U17.

Από τη συνεχόμενη βροχόπτωση αναβλήθηκαν αρκετοί αγώνες, λόγω της ακαταλληλότητας των γηπέδων.

*Στο Πρωτάθλημα U14 την κούρσα χωρίς βαθμολογικές απώλειες οδηγούν Δόξα Κατωκοπιάς και Ομόνοια Λευκωσίας, που νίκησαν ΑΕΛ και Νέα Σαλαμίνα αντίστοιχα.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Απόλλωνας - Άρης...αναβολή
Καρμιώτισσα Πολεμιδιών - ΑΕΚ...αναβολή
Δόξα Κατωκοπιάς - ΑΕΛ...3-1
ΑΠΟΕΛ - Πάφος FC...6-0
Ομόνοια - Νέα Σαλαμίνα...2-0

*Στο Πρωτάθλημα U15 μετά από πέντε αγωνιστικές στην κορυφή με δώδεκα βαθμούς βρίσκεται η ΑΕΛ.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Δόξα Κατωκοπιάς - ΑΕΛ...0-3
ΑΠΟΕΛ - Πάφος FC...2-0
Ομόνοια - Νέα Σαλαμίνα...5-0

*Στο Πρωτάθλημα U16 με δεκαπέντε βαθμούς βρίσκεται στην κορυφή η Δόξα Κατωκοπιάς.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου:
ΑΕΛ - Δόξα Κατωκοπιάς...3-6
Πάφος FC - ΑΠΟΕΛ...αναβολή
Νέα Σαλαμίνα - Ομόνοια...αναβολή
Άρης - Απόλλωνας...αναβολή
ΑΕΚ - Καρμιώτισσα Πολεμιδιών...1-3

*Στο Πρωτάθλημα U17 την κούρσα οδηγεί χωρίς απώλειες το ΑΠΟΕΛ που πέρασε νικηφόρα και από την Πάφο.

ΑΕΛ - Δόξα Κατωκοπιάς...5-1
Πάφος FC - ΑΠΟΕΛ...1-4
ΑΕΚ - Καρμιώτισσα Πολεμιδιών...2-0

]]>
Γ' Κατηγορία: Ηττήθηκε στις καθυστερήσεις ο Διγενήςhttp://www.romaleon.com/2019/2/16/71438/g-kategoria-ettetheke-stis-kathustereseis-o-digeneSat, 16 Feb 2019 17:02:22 +0200 feed_71438Εκτός έδρας αποστολή για τον πρωτοπόρο του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας Διγενή Ακρίτα Μόρφου και ήττα.

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής ηττήθηκε από τον Αχυρώνα Λιοπετρίου με 2-1 με το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα να σημειώνεται στις καθυστερήσεις.
Αναβλήθηκαν λόγω ακαταλληλότητας των γηπέδων από τη συνεχόμενη βροχόπτωση οι αγώνες ΕΝΑΔ - ΠΟ Ορμήδειας, ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα - Εθνικός Λατσιών και ορίστηκαν να διεξαχθούν αύριο Κυριακή.

Συνοπτικά τα σημερινά αποτελέσματα:
Αχυρώνας Λιοπετρίου - Διγενής Μόρφου...2-1
Ολυμπιάδα Λυμπιών - ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου...3-0
Κούρρης Ερήμης - ΠΟ Ξυλοτύμπου...0-0
Πέγεια - Χαλκάνορας...1-3
Ελπίδα Αστρομερίτη - Εθνικός Άσσιας...1-1

Ο αγώνας της Ομόνοιας Ψευδά με την Αμαθούς Αγίου Τύχωνα θα διεξαχθεί την Κυριακή.

]]>
Ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ στο μενού του Σαββάτουhttp://www.romaleon.com/2019/2/16/71436/ntermpi-apoel-aek-sto-menou-tou-sabbatouSat, 16 Feb 2019 10:03:22 +0200 feed_71436Προτελευταία αγωνιστική στην Α’ φάση του Πρωταθλήματος Cyta και το ενδιαφέρον παραμένει μεγάλο σε όλα τα μέτωπα της βαθμολογίας.

Σε εκκρεμότητα παραμένει το ποιες ομάδες θα τερματίσουν στην πρώτη εξάδα και ποιες θα αγωνιστούν στο Β’ όμιλο στη Β’ φάση του Πρωταθλήματος και ενδεχομένως, οι αγώνες της 21ης αγωνιστικής να είναι καθοριστικοί.

Το πρόγραμμα και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις της 21ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 16 Φεβρουαρίου
17:00 ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ (Cytavision Sports 1)
18:00 ΕΝΠ – Πάφος (Cytavision Sports 7)
19:00 Αλκή – Απόλλων (Cytavision Sports 2)

Κυριακή, 17 Φεβρουαρίου
16:00 Ανόρθωση - Ομόνοια (Cytavision Sports 1)
17:00 ΑΕΛ - Νέα Σαλαμίνα (Cytavision Sports 2)
18:00 Δόξα - Ερμής (Cytavision Sports 3)

]]>
Η Γιουβέντους προελαύνει αήττητη προς τον τίτλοhttp://www.romaleon.com/2019/2/16/71437/e-gioubentous-proelaunei-aettete-pros-ton-titloSat, 16 Feb 2019 09:32:22 +0200 feed_71437Εύκολη λεία αποδείχθηκε για τα δόντια της Γιουβέντους η Φροζινόνε. Οι "μπιανκονέρι" επικράτησαν εύκολα με σκορ 3-0 στο Τορίνο και πάνε με την ψυχολογία στα ύψη στην Μαδρίτη, για να αντιμετωπίσουν την Ατλέτικο (20/2) στο πρώτο ματς των ομάδων για τους 16 του Champions League.

Ο Ντιμπάλα με έναν "κεραυνό" εκτός περιοχής στο 6' άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση και ο Μπονούτσι στο 17' έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Γιουβέντους.

Η Φροζινόνε είχε τόλμη αλλά όχι και ποιότητα μεσοεπιθετικά, έτσι δεν μπορούσε να ανησυχήσει σοβαρά την αντίπαλη άμυνα, με εξαίρεση κάποιες καλές προσπάθειες του Τσιάνο από μακριά.

Ο Ρονάλντο στο 63' σκόραρε το 19ο τέρμα του στην Serie A και αμέσως μετά αντικαταστάθηκε για να πάρει ανάσες ενόψει "Metropolitano".

Η Γιουβέντους είναι στο +14 από τη Νάπολι (παίζει την Κυριακή με την Τορίνο), διατηρεί το αήττητο μετά από 24 αγωνιστικές (21 νίκες, τρεις ισοπαλίες) και μοιάζει αδύνατο να χάσει τον τίτλο.

ΤO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 24ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Γιουβέντους - Φροζινόνε 3-0 (6' Ντιμπάλα, 17' Μπονούτσι, 63' Ρονάλντο)

ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΕ ΚΟΜΑΝ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Μπάγερν Μονάχο που επικράτησε εκτός έδρας της Άουγκσπουργκ με 3-2 παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ. Οι Βαυαροί έχοντας τον Κομάν ως MVP ο οποίος πέτυχε δυο γκολ μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή στο 53' και εν συνεχεία να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς μείωσε έτσι στους δυο βαθμούς τη διαφορά της από την Ντόρτμουντ η οποία όμως αγωνίζεται τη Δευτέρα με αντίπαλο τη Νυρεμβέργη εκτός έδρας.

Η Μπάγερν βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 13'' όταν στην πρώτη της επίθεση η Άουγκσπουργκ βγήκε στην επίθεση από τα αριστερά, έγινε το γύρισμα με τη μπάλα να βρίσκει στον Γκορέτσκα και να πηγαίνει στα δίχτυα του Νόιερ.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 17' όταν σε σέντρα από τα δεξιά του Κίμιχ ο Κομάν πετάχτηκε το δεύτερο δοκάρι και με πλασέ έκανε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να φτάσουν στο 2-1 στο 23' της αναμέτρησης. Ο Γκρεγκορίτς έκανε την προσπάθεια από τα αριστερά και την πάσα προς τον Ντονγκ-Γουόν Γι που έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι νικώντας το Νόιερ.

Η Μπάγερν κατάφερε να ισοφαρίσει πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Στις καθυστερήσεις ο Γκορέτσκα έδωσε στον Κομάν ο οποίος μπήκε από τα αριστερά, έκανε το σουτ και έκανε το 2-2 για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα στο 53' με ωραία ενέργεια και σουτ του Αλάμπα από τα αριστερά.